Agnieszka Grochowska - najciekawsze role filmowe

Agnieszka Grochowska uznawana jest za jedną z najlepszych i najpopularniejszych aktorek swojego pokolenia w Polsce. Utalentowana aktorka teatralna i filmowa ma już na swoim koncie wiele ciekawych ról, jest także laureatką takich nagród, jak Złote Lwy czy Orzeł. Przyjrzyjmy się bliżej dorobkowi zawodowemu Agnieszki Grochowskiej.

Agnieszka Grochowska: filmy z początków kariery

Jedną z absolwentek wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza jest Agnieszka Grochowska. Filmy i spektakle teatralne pojawiły się w jej karierze niemal natychmiast po ukończeniu studiów w 2002 roku. Jeszcze jako studentka zadebiutowała w sztuce Teatru Telewizji ''Beatryks Cenci'', gdzie zagrała rolę tytułową. Jej debiutem filmowym była rola Sylwii, dziewczyny z ulicy, w filmie Dariusza Gajewskiego ''AlaRm'' w 2002 roku. W 2003 roku związała się z warszawskim Teatrem Studio, wówczas też drzwi do kariery filmowej otworzył jej zrealizowany w ramach cyklu ''Pokolenie 2000'' dramat ''Warszawa'' w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Kluczowym w początkach kariery Agnieszki Grochowskiej stał się film ''Pręgi'', za rolę w którym aktorka nominowana była do Orła, Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Złotej Kaczki.

''Pręgi'' (2004), reż. Magdalena Piekorz

Wojciech (Michał Żebrowski) to okaleczony psychicznie mężczyzna, którego wychowywał ojciec-sadysta. Trudno mu zbudować bliską relację z drugą osobą. Gdy los stawia na jego drodze życiowej piękną Tanię (Agnieszka Grochowska), pojawia się dla niego szansa na pokonanie demonów przeszłości.

''Mała wielka miłość'' (2008), reż. Łukasz Karwowski

Joanna (Agnieszka Grochowska), studentka z Warszawy, spędza wakacje w Los Angeles, pracując jako kelnerka. Tam poznaje bogatego prawnika, Iana (Joshua Leonard), z którym spędza noc. Po pewnym czasie Ian odbiera telefon z Warszawy i dowiaduje się, że Joanna jest z nim w ciąży. Amerykanin wyrusza do Polski.

''Upperdog'' (2009), reż. Sara Johnsen

Historia czwórki młodych ludzi mieszkających w Oslo: Maria (Agnieszka Grochowska) to Polka pracująca jako pomoc domowa, Axel jest adoptowanym synem właścicieli domu, w którym sprząta Maria, Per to żołnierz, który właśnie zakończył kontrakt wojskowy w Afganistanie, a Yanne prowadzi małą restaurację. Maria odkrywa, że Yanne i Axel są rozdzielonym w dzieciństwie rodzeństwem i postanawia ich połączyć.

Filmy z Agnieszką Grochowską, które przyniosły jej rozpoznawalność

Filmy z Agnieszką Grochowską to w dużej mierze dramaty obyczajowe. W jej dorobku znalazły się co prawda komedie romantyczne (''Tylko mnie kochaj'', ''Mała wielka miłość''), jednak to kreacje w takich filmach, jak ''Południe-Północ'' (nominacja do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego), ''Upperdog'' (nagroda Amanda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej), ''Nie opuszczaj mnie'' (nominacja do Złotej Kaczki), ''Trzy minuty. 21:37'' (Złote Lwy za drugoplanową rolę kobiecą) czy ''Wałęsa. Człowiek z nadziei'' (nominacja do Orła) przyniosły jej uznanie krytyków i sympatię publiczności.

''Nie opuszczaj mnie'' (2009), reż. Ewa Stankiewicz

Joanna (Agnieszka Grochowska) nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią bliskiej jej osoby. Również Łukasz (Wojciech Zieliński) przeżywa dramat związany ze stratą bliskiej mu osoby, co powoduje kryzys jego wiary. Obydwoje w akcie desperacji poszukują pocieszenia na ulicach miasta nocą.

''Trzy minuty. 21:37'' (2010), reż. Maciej Ślesicki

Film opowiada o współczesnych Polakach, których losy splotły się w tydzień po śmierci Jana Pawła II, 9 kwietnia 2005 roku, kiedy to o 21:37 miliony Polaków wyłączyły światła w swoich domach w geście duchowego zjednoczenia.

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'' (2013), reż. Andrzej Wajda

Opowieść o legendarnym przywódcy Solidarności rozpoczyna się w grudniu 1970 roku, kiedy to milicja masowo aresztuje protestujących obywateli. Wśród zatrzymanych jest Lech Wałęsa (Robert Więckiewicz), który zmuszony zostaje do podpisania dokumentów o współpracy. Rolę jego żony, Danuty, gra brawurowo Agnieszka Grochowska.

Zobacz wideo Popkultura odc. 67

Agnieszka Grochowska: role, które spotkały się ze szczególnym uznaniem

Nie tylko w Polsce doceniono talent, jakim dysponuje Agnieszka Grochowska. Role w produkcjach skandynawskich czy niemieckich są tego najlepszym dowodem. W dorobku aktorki wymienić można następujące tytuły:

  • ''Unterwegs'' (2004), reż. Jan Kruger,
  • ''Weź swoje życie'' (2005), reż. Sabine Michel,
  • ''Podróż Niny'' (2005), reż. Lena Einhorn,
  • ''Upperdog'' (2009), reż. Sara Johnsen,
  • ''Stepy'' (2010), reż. Vanja d’Alcantara,
  • ''System'' (2015), reż. Daniel Espinosa,
  • ''Persona Non Grata'' (2015), reż. Cellin Gluck.

Jednak na szczególną uwagę zasługują kreacje aktorskie Agnieszki Grochowskiej, za które została nagrodzona. Aktorka jest laureatką Orła dla najlepszej głównej roli kobiecej za występ w filmie ''Bez wstydu'', Złotych Lwów za drugoplanową rolę kobiecą w obrazie ''Trzy minuty. 21:37'' oraz za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece w filmach ''W ciemności'' i ''Obce niebo''.

''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec II wojny światowej we Lwowie. Leopold Socha (Robert Więckiewicz) pomaga Żydom ukrywać się przed Niemcami w lwowskich kanałach. Wśród uciekinierów, z którymi z czasem zaczyna go łączyć głęboka więź emocjonalna, jest Klara Keller (Agnieszka Grochowska).

''Bez wstydu'' (2012), reż. Filip Marczewski

Tadek (Mateusz Kościukiewicz) powraca do rodzinnego miasteczka i odkrywa, że jego siostra, Anka (Agnieszka Grochowska) związała się z żonatym mężczyzną, Andrzejem (Maciej Marczewski). Miłość Tadka do siostry oraz zazdrość o jej kochanka przeradza się w obsesję – chłopak zrobi wszystko, co w jego mocy, by skompromitować Andrzeja.

''Obce niebo'' (2015), reż. Dariusz Gajewski

Basia (Agnieszka Grochowska) wraz z mężem Markiem (Bartłomiej Topa) i ukochaną córeczką wyjeżdżają do Szwecji. Z pozoru niewinne kłamstwo doprowadza do odebrania im przez szwedzką opiekę społeczną dziecka. Małżeństwo rozpoczyna batalię o odzyskanie córki.

Agnieszka Grochowska: ''Tylko mnie kochaj'' – komedia romantyczna w dorobku aktorki

Wśród filmów, w których zagrała Agnieszka Grochowska, ''Tylko mnie kochaj'' zdecydowanie wyróżnia się lekkością fabuły. Aktorka, która świetnie sprawdza się w dramatach oraz potrafi wykreować skomplikowane postacie, tym razem wystąpiła w komedii romantycznej, która przyniosła jej rozpoznawalność i popularność również wśród sympatyków tego gatunku kinowego. Głównym bohaterem filmu z 2006 roku w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, jest przystojny współwłaściciel firmy architektonicznej, Michał (Maciej Zakościelny). Wiedzie spokojne i mało urozmaicone życie, niezobowiązująco romansując z partnerką biznesową, Agatą (Agnieszka Dygant). Wraz z kolejnym zleceniem w jego firmie pojawia się specjalistka od architektury zieleni, Julia (Agnieszka Grochowska), która wywraca do góry nogami poukładane życie Michała. A gdy do drzwi mieszkania mężczyzny zapuka siedmioletnia Michalina (Julia Wróblewska) i oświadczy mu, że jest jego córką – nic już nie będzie takie samo.

Zobacz też: Timothee Chalamet - wyjątkowe kreacje utalentowanego aktora młodego pokolenia

Więcej o: