Dawid Ogrodnik: filmy, które zapadają w pamięć

Dawid Ogrodnik to aktor teatralny i filmowy, który może poszczycić się całkiem pokaźną kolekcją nagród za swoje aktorskie kreacje. Filmy, w których wystąpił Dawid Ogrodnik, to nierzadko głośne obrazy, a kreowane przez niego role na długo zapadają w pamięć. Przyjrzyjmy się sylwetce tego utalentowanego aktora.

Dawid Ogrodnik – muzyk, który został aktorem

Dawid Ogrodnik przyszedł na świat w 1986 roku w Wągrowcu. W rodzinnym mieście, podobnie jak jego dwie siostry, uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na klarnecie. Ukończył Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W czasach licealnych zetknął się z Anną Szymańską, założycielką poznańskiego teatru M plus M, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki w pracy nad rolą. Do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie dostał się dopiero za trzecim podejściem. Studia wspomina jako bardzo owocny czas, już wtedy występował u boku Jerzego Treli, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Stanisławy Celińskiej w przedstawieniu Pawła Miśkiewicza.

Po raz pierwszy w filmie wystąpił w 2010 roku, w dramacie z cyklu ''Prawdziwe historie'', zatytułowanym ''Cisza''. Film w reżyserii Sławomira Pstronga nawiązuje do autentycznych wydarzeń z 2003 roku, kiedy to na skutek zejścia lawiny w Tatrach zginęli licealiści z Tychów. Ogrodnik wcielił się w rolę Grześka, uczestnika feralnej wyprawy. Jednak przepustkę do kariery stanowił dla niego występ w filmie biograficznym Leszka Dawida z 2012 roku, zatytułowanym ''Jesteś Bogiem''. Po nim przyszła kolej na pierwszoplanową rolę w dramacie Macieja Pieprzycy z 2013 roku ''Chce się żyć'' oraz drugoplanową kreację w głośnym dramacie ''Ida'' Pawła Pawlikowskiego z tego samego roku. Kolejne ważne filmy w karierze Ogrodnika to komedia Macieja Bochniaka ''Disco Polo'' (2015), film biograficzny Jana P. Matuszyńskiego ''Ostatnia rodzina'' (2016) oraz dramat ''Cicha noc'' w reżyserii Piotra Domalewskiego.

Filmy z Dawidem Ogrodnikiem

Filmy z Dawidem Ogrodnikiem to w dużej mierze dramaty i filmy biograficzne. Również obrazy ''Broad Peak'' i ''Najmro. Kocha, kradnie, szanuje'', których premiera zapowiadana jest w 2021 roku, wpisują się w ten nurt. Pierwszy z nich, w reżyserii Leszka Dawida, nawiązuje do historii życia himalaisty Macieja Berbeki oraz jego wypraw na szczyt Broad Peak. Ogrodnik wciela się w nim w postać Adama Bieleckiego. Drugi z filmów to co prawda komedia, ale inspirowana wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego przestępcy notorycznie wymykającego się organom ścigania. W dorobku aktora znalazły się jednakże także: dramat psychologiczny, komedia oraz thriller.

''Ida'' (2013), reż. Paweł Pawlikowski

Ida, czyli przyszła siostra Anna (Agata Trzebuchowska), przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę Wandę (Agata Kulesza), by poznać prawdę o swojej rodzinie. Wspólnie wyruszają w podróż, która wiele zmieni w ich życiu. Los postawi na drodze Idy saksofonistę (Dawid Ogrodnik) wybierającego się na występ w Szydłowie.

''Disco Polo'' (2015), reż. Maciej Bochniak

Tomek (Dawid Ogrodnik) i Rudy (Piotr Głowacki) zakładają zespół disco polo. Wkrótce zauważa ich szef wytwórni płytowej (Tomasz Kot).

''Ciemno, prawie noc'' (2019), reż. Borys Lankosz

Film na podstawie powieści Joanny Bator pod tym samym tytułem opowiada o prywatnym śledztwie dziennikarki, Alicji Tabor (Magdalena Cielecka), w sprawie tajemniczych zaginięć dzieci w Wałbrzychu. Dawidowi Ogrodnikowi przypadł w tym filmie ważny epizod.

Zobacz wideo Artyści, których nie poznalibyśmy na ulicy, bo chowają się za maskami

Dawid Ogrodnik: role, za które został nagrodzony

Jeśli chodzi o dorobek, jakim może pochwalić się Dawid Ogrodnik, role pierwszoplanowe przeplatają się w nim z tymi schodzącymi na plan dalszy, do wszystkich jednak aktor przygotowywał i przygotowuje się z podziwu godnym zaangażowaniem. Na przygotowanie do roli Sebastiana ''Rahima'' Salberta w filmie Leszka Dawida ''Jesteś Bogiem'' miał co prawda zaledwie dwa miesiące, ale w tym czasie jeździł na koncerty zespołu Paktofonika, rozmawiał z żyjącymi członkami zespołu i słuchał ich starych nagrań. Starania te nie poszły na marne, za najlepszą drugoplanową rolę męską Dawid Ogrodnik został nagrodzony podczas Festiwalu w Gdyni Złotymi Lwami.

Do roli w dramacie Macieja Pieprzycy ''Chce się żyć'' schudł ponad 10 kilogramów i pracował nad nią przez osiem miesięcy. By w pełni wcielić się w postać niepełnosprawnego Mateusza Rosińskiego, spotykał się z niepełnosprawnymi oraz ćwiczył swoje ciało i umysł. Z gestów, mrugnięć i nieartykułowanych wrzasków stworzył portret człowieka spętanego własną ułomnością (jego bohater cierpi na rozległe porażenie mózgowe). Za pierwszoplanową kreację aktorską męską otrzymał Złotego Szczeniaka, Kryształową Gwiazdę Elle oraz Orła.

Za rolę Tomasza Beksińskiego (tłumacza i radiowca, a zarazem syna słynnego malarza) w filmie Jana P. Matuszyńskiego ''Ostatnia rodzina'' nominowany był do Orła za drugoplanową rolę męską. Jednak to dopiero rola Adama w ''Cichej nocy'' Piotra Domalewskiego przyniosła mu Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni, Orła za najlepszą główną rolę męską oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Złotymi Lwami została też nagrodzona rola niewidomego pianisty, Mieczysława Kosza, w filmie Macieja Pieprzycy ''Ikar. Legenda Mietka Kosza'', do której Dawid Ogrodnik pieczołowicie się przygotowywał: znacznie schudł oraz opanował ruchy, które wykonuje się grając na fortepianie.

Dawid Ogrodnik: filmografia

Trzeba przyznać, że jak na młody wiek, jakim legitymuje się Dawid Ogrodnik, filmografia tego aktora jest całkiem imponująca. Dorobek aktora w porządku chronologicznym przedstawia się następująco:

 • ''Cisza'' (2010), reż. Sławomir Pstrong – Grzesiek,
 • ''Jesteś Bogiem'' (2012), reż. Leszek Dawid – Sebastian ''Rahim'' Salbert,
 • ''Chce się żyć'' (2013), reż. Maciej Pieprzyca – niepełnosprawny Mateusz Rosiński,
 • ''Ida'' (2013), reż. Paweł Pawlikowski – saksofonista ''Lis'',
 • ''Obietnica'' (2014), reż. Anna Kazejak – Daniel, partner Sylwii,
 • ''Ojciec'' (2015), reż. Artur Urbański – żul,
 • ''11 minut'' (2015), reż. Jerzy Skolimowski – kurier-narkoman,
 • ''Disco Polo'' (2015), reż. Maciej Bochniak – Tomek,
 • ''Ostatnia rodzina'' (2016), reż. Jan P. Matuszyński – Tomasz Beksiński,
 • ''Cicha noc'' (2017), reż. Piotr Domalewski – Adam,
 • ''Wielki Mistyczny Cyrk'' (2017), reż. Carlos Diegues – Ludwig,
 • ''Dzień czekolady'' (2018), reż. Jacek Piotr Bławut – Skoczek Czasu,
 • ''Oleg'' (2019), reż. Juris Kursietis – Andrzej,
 • ''Ikar. Legenda Mietka Kosza'' (2019), reż. Maciej Pieprzyca – Mieczysław Kosz,
 • ''Ciemno, prawie noc'' (2019), reż. Borys Lankosz – Marek,
 • ''Magnezja'' (2020), reż. Maciej Bochniak – Albert Hudini,
 • ''Najmro. Kocha, kradnie, szanuje'' (2021), reż. Mateusz Rakowicz – Zdzisław ''Najmro'' Najmrodzki,
 • ''Broad Peak'' (2021), reż. Leszek Dawid – Adam Bielecki.

Zobacz też: Filmy z Denzelem Washingtonem. Nie tylko kino akcji

Więcej o: