"Lokatorka" - film inspirowany sprawą śmierci Jolanty Brzeskiej od twórców "Jezioraka" i "365 dni"

Mija dziesięć lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, zamordowanej działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Jej historia stała się inspiracją dla twórców dramatu sensacyjnego "Lokatorka".

Sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej, nie zgadzała na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła.

"Lokatorka" - fabuła i twórcy

Do dziś niewyjaśniona sprawa jej śmierci stała się inspiracją dla scenarzystów "Lokatorki" - dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. Jak zapowiada dystrybutor, w poruszającym filmie o "czyścicielach kamienic", bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli zapłacić najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.

O czym ma opowiadać scenariusz? Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, w której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Reżyserem "Lokatorki" jest Michał Otłowski ("Jeziorak"), za scenariusz odpowiadają Jacek Matecki i Tomasz Klimala ("365 dni"). Producentami są: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha / Pokromski Studio ("Fuck for Forest", "Maria Skłodowska-Curie"), koproducentem Telewizja Polska S.A. Film współfinasuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zobacz wideo 365 dni - zwiastun

Jolanta Brzeska zginęła 10 lat temu. Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia jej śmierci

25 lutego Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 10. rocznicy zabójstwa Jolanty Brzeskiej. Treść uchwały odczytała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Napisano w niej, że izba wyraża szacunek i podziw dla jej odwagi oraz determinacji w walce o los poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji.

Brzeska była działaczką walczącą o prawa lokatorów. Mieszkała w lokalu w reprywatyzowanej kamienicy przy ul. Nabielaka 9 na warszawskim Mokotowie. 1 marca 2011 roku kobieta opuściła mieszkanie i już do niego nie wróciła. Jej zwęglone zwłoki znalazł spacerowicz na skraju Lasu Kabackiego. Pierwsze śledztwo zostało umorzone w 2013 roku z powodu niewykrycia sprawców. Kolejne wszczęto w 2016 roku. Wciąż nikomu nie postawiono zarzutów.  

Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono.

Więcej o: