Najlepsze filmy o kobietach powstawały przez całą historię kinematografii, a opowiadały zarówno o kobietach wielkich, o silnych osobowościach, jak i o osobach zahukanych, niepotrafiących walczyć o swoje prawa. Poszczególne obrazy odnoszą się do przemian społecznych i coraz większej ilości praw zdobywanych z biegiem czasu przez kobiety. Z jednej strony przypominają, że kobiety mają takie same prawa do samostanowienia o sobie, jak mężczyźni, z drugiej zaś skłaniają do refleksji nad tym, jak smutne i trudne byłoby życie jednych bez drugich – mężczyzn bez kobiet i odwrotnie. Oto jedne z najlepszych filmów o kobietach, jakie powstały na przestrzeni lat.
''Stalowe magnolie'' (1989), reż. Herbert Ross
Historia przyjaźni sześciu kobiet, które spotykają się w salonie piękności należącym do jednej z nich. Opowieść o życiu, miłości, trudnych wyborach i śmierci. W rolach głównych Dolly Parton, Sally Field, Olympia Dukakis, Daryl Hannah, Julia Roberts i Shirley MacLaine.
''Thelma i Louise'' (1991), reż. Ridley Scott
Thelma (Geena Davis) i Louise (Susan Sarandon) to przyjaciółki. Pierwsza z nich jest gospodynią domową i żoną sprzedawcy dywanów. Druga pracuje jako kelnerka i oczekuje, aż jej partner zdecyduje się na małżeństwo. Wyjeżdżają wspólnie na weekend do domku w górach, ale podczas postoju w przydrożnej restauracji Thelmę chce zgwałcić przypadkowo poznany mężczyzna. Louise staje w obronie przyjaciółki i zabija napastnika…
''G.I.Jane'' (1997), reż. Ridley Scott
Oficer wywiadu Marynarki Wojennej USA, Jordan O’Neil (Demi Moore), ma przejść szkolenie w elitarnej jednostce wojskowej Navy Seals. Jej walka z szykanami ze strony dowódcy oraz innych żołnierzy obrazują dyskryminację kobiet w wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych.
Wśród innych bardzo dobrych filmów o kobietach wymienić można:
Inspirujące filmy o kobietach to przede wszystkim historie silnych osobowości, które dzięki swemu uporowi w dążeniu do celu z reguły osiągały w życiu to, co osiągnąć chciały. Historie kobiet, zwłaszcza opierające się o wątki biograficzne, mogą być cenną lekcją dla widzów płci obojga. Twórcy przedstawiają swoje bohaterki zwykle w szerszym kontekście, ukazując tło kulturowe, ograniczające kobiety konwenanse oraz ciążące na nich oczekiwania społeczne. Podkreślają kontrast pomiędzy życiem publicznym a prywatnym, trudności napotykane przez bohaterki, a nierzadko także niezrozumienie, z jakim przychodzi im się zmierzyć. Wśród bohaterek inspirujących filmów o kobietach znajdziemy więc samotną matkę, która mimo braku wykształcenia znajduje zatrudnienie w kancelarii adwokackiej, polityczkę wielkiego formatu, która wdziera się w świat zdominowany przez mężczyzn, seksuolożkę walczącą o wydanie swojej książki, pierwszą kobietę w Europie z tytułem doktora, ekscentryczną malarkę, rewolucyjną dyktatorkę mody, Pierwszą Damę, której przyjdzie kontynuować dzieło męża po jego śmierci, gwiazdy światowej estrady czy malarkę, pod której obrazami podpisywał się jej mąż.
''Erin Brockovich'' (2000), reż. Steven Soderbergh
Erin (Julia Roberts) to samotna matka trójki dzieci, która zdobywa pracę w kancelarii adwokackiej. Jej upór doprowadza do przyznania wielomilionowego odszkodowania mieszkańcom miasteczka, w którym doszło do zanieczyszczenia wody na skutek działań potężnego koncernu.
Opowieść o Margaret Thatcher i o tym, jak wiele ją kosztowała jej kariera polityczna. W roli premier Wielkiej Brytanii – Meryl Streep.
''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (2017), reż. Maria Sadowska
Opowieść o walce doktor Michaliny Wisłockiej (Magdalena Boczarska) o wydanie jej rewolucyjnej książki ''Sztuka kochania''.
Inne inspirujące filmy o kobietach:
Zobacz też: "Cząstki kobiety" poruszający film Netflixa. Cud narodzin zmienia się w koszmar matki
Trudno wybrać najważniejsze filmy o kobietach, ponieważ wszystkie one przedstawiają rozmaite problemy i złożone zjawiska. Coraz częściej kręci się obrazy traktujące o kobietach silnych, odważnych, niezależnych, umiejących walczyć o swoje. Swoją popularność zawdzięczają one w szczególności promowaniu postaw i inicjatyw feministycznych, ale także działaniom samych kobiet, których w przemyśle filmowym jest coraz więcej. Opowiadają o relacjach małżeńskich (''Żona''), o kobiecym uporze i harcie ducha (''Za wszelką cenę'', ''G.I.Jane''), o sile stereotypów (''Pretty Woman''), o sile namiętności wbrew konwenansom (''Portret kobiety w ogniu'') czy o nastolatce walczącej o podstawowe prawa kobiet (''To ja, Malala''). Każdy może stworzyć swoją listę najważniejszych filmów o kobietach. Oto nasza propozycja:
''Dzika droga'' (2014), reż. Jean-Marc Vallee
Cheryl Strayed (Reese Witherspoon), która ma za sobą zmagania z uzależnieniem od heroiny, rozpadające się małżeństwo oraz śmierć matki, wyrusza w samotną wyprawę przez Stany Zjednoczone, chcąc odnaleźć poczucie sensu życia.
''Jedz, módl się, kochaj'' (2010), reż. Ryan Murphy
Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) po bolesnym rozwodzie walczy z depresją. Udaje się w podróż do Italii, Indii i Indonezji, gdzie pozna zalety dobrego jedzenia, odnajdzie w sobie spokój i niespodziewanie spotka prawdziwą miłość.
''Diabeł ubiera się u Prady'' (2006), reż. David Frankel
Andrea (Anne Hathaway) jest początkującą dziennikarką. Niespodziewanie zostaje zatrudniona na stanowisku asystentki redaktor naczelnej magazynu o modzie, Mirandy Priestley (Meryl Streep). Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by utrzymać się w branży i zrobić karierę dziennikarską?
Inne ważne filmy o kobietach:
Zobacz też: Filmy z Audrey Hepburn. Sprawdź pięć tytułów, które są wizytówką złotej ery Hollywood