Filmy o kobietach nie tylko dla kobiet. Inspirujące historie o sile kobiecości

Filmy o kobietach to produkcje zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Przez wiele lat kobieta przedstawiana była w filmach głównie jako uroczy dodatek do mężczyzn: żona, matka, kochanka, pani domu. Jednak od pewnego czasu filmy o kobietach przemycają nieco idei feminizmu i przypominają, że kobiety są równoprawnymi obywatelami w społeczeństwie. Sprawdźmy, jakie obrazy traktują o kobietach.

Najlepsze filmy o kobietach na przestrzeni lat

Najlepsze filmy o kobietach powstawały przez całą historię kinematografii, a opowiadały zarówno o kobietach wielkich, o silnych osobowościach, jak i o osobach zahukanych, niepotrafiących walczyć o swoje prawa. Poszczególne obrazy odnoszą się do przemian społecznych i coraz większej ilości praw zdobywanych z biegiem czasu przez kobiety. Z jednej strony przypominają, że kobiety mają takie same prawa do samostanowienia o sobie, jak mężczyźni, z drugiej zaś skłaniają do refleksji nad tym, jak smutne i trudne byłoby życie jednych bez drugich – mężczyzn bez kobiet i odwrotnie. Oto jedne z najlepszych filmów o kobietach, jakie powstały na przestrzeni lat.

''Stalowe magnolie'' (1989), reż. Herbert Ross

Historia przyjaźni sześciu kobiet, które spotykają się w salonie piękności należącym do jednej z nich. Opowieść o życiu, miłości, trudnych wyborach i śmierci. W rolach głównych Dolly Parton, Sally Field, Olympia Dukakis, Daryl Hannah, Julia Roberts i Shirley MacLaine.

''Thelma i Louise'' (1991), reż. Ridley Scott

Thelma (Geena Davis) i Louise (Susan Sarandon) to przyjaciółki. Pierwsza z nich jest gospodynią domową i żoną sprzedawcy dywanów. Druga pracuje jako kelnerka i oczekuje, aż jej partner zdecyduje się na małżeństwo. Wyjeżdżają wspólnie na weekend do domku w górach, ale podczas postoju w przydrożnej restauracji Thelmę chce zgwałcić przypadkowo poznany mężczyzna. Louise staje w obronie przyjaciółki i zabija napastnika…

''G.I.Jane'' (1997), reż. Ridley Scott

Oficer wywiadu Marynarki Wojennej USA, Jordan O’Neil (Demi Moore), ma przejść szkolenie w elitarnej jednostce wojskowej Navy Seals. Jej walka z szykanami ze strony dowódcy oraz innych żołnierzy obrazują dyskryminację kobiet w wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych.

Wśród innych bardzo dobrych filmów o kobietach wymienić można:

 • ''Viva Maria!'' (1965), reż. Louis Malle,
 • ''Cudzoziemka'' (1986), reż. Ryszard Ber,
 • ''Godziny'' (2002), reż. Stephen Daldry,
 • ''Czekolada'' (2000), reż. Lasse Hallstrom,
 • ''Kabaret'' (1972), reż. Bob Fosse,
 • ''I Bóg stworzył kobietę'' (1956), reż. Roger Vadim,
 • ''Małe kobietki'' (2019), reż. Greta Gerwig (czy też wersja z 1994 r. w reżyserii Gillian Armstrong).

Inspirujące filmy o kobietach

Inspirujące filmy o kobietach to przede wszystkim historie silnych osobowości, które dzięki swemu uporowi w dążeniu do celu z reguły osiągały w życiu to, co osiągnąć chciały. Historie kobiet, zwłaszcza opierające się o wątki biograficzne, mogą być cenną lekcją dla widzów płci obojga. Twórcy przedstawiają swoje bohaterki zwykle w szerszym kontekście, ukazując tło kulturowe, ograniczające kobiety konwenanse oraz ciążące na nich oczekiwania społeczne. Podkreślają kontrast pomiędzy życiem publicznym a prywatnym, trudności napotykane przez bohaterki, a nierzadko także niezrozumienie, z jakim przychodzi im się zmierzyć. Wśród bohaterek inspirujących filmów o kobietach znajdziemy więc samotną matkę, która mimo braku wykształcenia znajduje zatrudnienie w kancelarii adwokackiej, polityczkę wielkiego formatu, która wdziera się w świat zdominowany przez mężczyzn, seksuolożkę walczącą o wydanie swojej książki, pierwszą kobietę w Europie z tytułem doktora, ekscentryczną malarkę, rewolucyjną dyktatorkę mody, Pierwszą Damę, której przyjdzie kontynuować dzieło męża po jego śmierci, gwiazdy światowej estrady czy malarkę, pod której obrazami podpisywał się jej mąż.

''Erin Brockovich'' (2000), reż. Steven Soderbergh

Erin (Julia Roberts) to samotna matka trójki dzieci, która zdobywa pracę w kancelarii adwokackiej. Jej upór doprowadza do przyznania wielomilionowego odszkodowania mieszkańcom miasteczka, w którym doszło do zanieczyszczenia wody na skutek działań potężnego koncernu.

''Żelazna Dama'' (2011), reż. Phyllida Lloyd

Opowieść o Margaret Thatcher i o tym, jak wiele ją kosztowała jej kariera polityczna. W roli premier Wielkiej Brytanii – Meryl Streep.

''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (2017), reż. Maria Sadowska

Opowieść o walce doktor Michaliny Wisłockiej (Magdalena Boczarska) o wydanie jej rewolucyjnej książki ''Sztuka kochania''.

Inne inspirujące filmy o kobietach:

 • ''Maria Skłodowska-Curie'' (2016), reż. Marie Noelle,
 • ''Frida'' (2002), reż. Julie Taymor,
 • ''Coco Chanel'' (2009), reż. Anne Fontaine,
 • ''Jackie'' (2016), reż. Pablo Larrain,
 • ''Whitney'' (2018), reż. Kevin Macdonald,
 • ''Tina'' (1993), reż. Brian Gibson,
 • ''Wielkie oczy'' (2014), reż. Tim Burton.

Zobacz też: "Cząstki kobiety" poruszający film Netflixa. Cud narodzin zmienia się w koszmar matki

Najważniejsze filmy o kobietach

Trudno wybrać najważniejsze filmy o kobietach, ponieważ wszystkie one przedstawiają rozmaite problemy i złożone zjawiska. Coraz częściej kręci się obrazy traktujące o kobietach silnych, odważnych, niezależnych, umiejących walczyć o swoje. Swoją popularność zawdzięczają one w szczególności promowaniu postaw i inicjatyw feministycznych, ale także działaniom samych kobiet, których w przemyśle filmowym jest coraz więcej. Opowiadają o relacjach małżeńskich (''Żona''), o kobiecym uporze i harcie ducha (''Za wszelką cenę'', ''G.I.Jane''), o sile stereotypów (''Pretty Woman''), o sile namiętności wbrew konwenansom (''Portret kobiety w ogniu'') czy o nastolatce walczącej o podstawowe prawa kobiet (''To ja, Malala''). Każdy może stworzyć swoją listę najważniejszych filmów o kobietach. Oto nasza propozycja:

''Dzika droga'' (2014), reż. Jean-Marc Vallee

Cheryl Strayed (Reese Witherspoon), która ma za sobą zmagania z uzależnieniem od heroiny, rozpadające się małżeństwo oraz śmierć matki, wyrusza w samotną wyprawę przez Stany Zjednoczone, chcąc odnaleźć poczucie sensu życia.

''Jedz, módl się, kochaj'' (2010), reż. Ryan Murphy

Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) po bolesnym rozwodzie walczy z depresją. Udaje się w podróż do Italii, Indii i Indonezji, gdzie pozna zalety dobrego jedzenia, odnajdzie w sobie spokój i niespodziewanie spotka prawdziwą miłość.

''Diabeł ubiera się u Prady'' (2006), reż. David Frankel

Andrea (Anne Hathaway) jest początkującą dziennikarką. Niespodziewanie zostaje zatrudniona na stanowisku asystentki redaktor naczelnej magazynu o modzie, Mirandy Priestley (Meryl Streep). Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by utrzymać się w branży i zrobić karierę dziennikarską?

Inne ważne filmy o kobietach:

 • ''Bez mojej zgody'' (2009), reż. Nick Cassavetes,
 • ''Projektantka'' (2015), reż. Jocelyn Moorhouse,
 • ''Vita i Virginia'' (2018), reż. Chanya Button,
 • ''Portret kobiety w ogniu'' (2019), reż. Celine Sciamma,
 • ''Dzień kobiet'' (2012), reż. Maria Sadowska,
 • ''Nina'' (2018), reż. Olga Chajdas,
 • ''Motyl Still Alice'' (2014), reż. Richard Glatzer, Wash Westmoreland,
 • ''Smażone zielone pomidory'' (1991), reż. Jon Avnet,
 • ''Żona'' (2017), reż. Bjorn Runge,
 • ''Za wszelką cenę'' (2004), reż. Clint Eastwood,
 • ''Sufrażystka'' (2015), reż. Sarah Gavron,
 • ''Pretty Woman'' (1990), reż. Garry Marshall.

Zobacz też: Filmy z Audrey Hepburn. Sprawdź pięć tytułów, które są wizytówką złotej ery Hollywood

Zobacz wideo "Pretty Woman" - ten film ma już 30 lat! Dlaczego nie przetrwał próby czasu?
Więcej o: