Anya Taylor-Joy, Emma Corrin, Josh O'Connor i John Boyega - nowe pokolenie Złotych Globów

Anya Taylor-Joy została wyróżniona Złotym Globem za "Gambit królowej", Emma Corin oraz Josh O'Connor za swoje role w "The Crown", a John Boyega za "Mały topór". Połowa aktorów, którzy odebrali aktorskie statuetki w serialowych kategoriach, przyszła na świat w latach 90.

Okazuje się, że serialowy świat w zeszłym roku był pełen fantastycznych ról dla naprawdę młodych i utalentowanych aktorów. Złote Globy w aż czterech kategoriach zdobyli ludzie urodzeni w 1990 roku, tak jak najstarszy w tym towarzystwie Josh O'Connor, lub nawet później. 

Anya Taylor-Joy - 24-letnia królowa gali z "Gambitu królowej"

Doceniona za fantastycznie napisaną i zagraną rolę Beth Anya Taylor-Joy urodziła się w Miami w 1996 roku, ma więc zaledwie 24 lata. Jej matka ma korzenie afrykańsko-hiszpańsko-angielskie, a w żyłach ojca płynie krew szkocka i argentyńska. Do szóstego roku życia mieszkała z rodziną i piątką rodzeństwa w Buenos Aires i - jak sama przyznaje - dopiero w wieku sześciu lat zaczęła uczyć się angielskiego. W "Gambicie królowej" Anya Taylor Joy włada bardzo dobrze nie tylko nim, ale także elementami rosyjskiego - w końcu wciela się w szachistkę, która wspinając się po szczeblach kariery, dąży do pojedynku z pochodzącym z ZSRR arcymistrzem (w tej roli Marcin Dorociński). Oczywiście, poza tym walczy z uzależnieniem.

Pierwszy tytuł w filmografii aktorki to "Przeznaczenie Wikinga" z 2014 roku, już rok później zagrała główną rolę w dostrzeżonym horrorze "Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii" Roberta Eggersa. W 2017 roku została okrzyknięta przez BAFTA największą aktorską nadzieją kina i wydaje się, że tytuł nie był nadany pochopnie. Świetna jest również jej rola w ekranizacji powieści Jane Austen "Emma" - za nią zresztą aktorka  również była w tym roku nominowana do Złotych Globów.

Zobacz wideo Tak wygląda nowa "Emma". W tytułowej roli Anya Taylor-Joy

Warto zauważyć, że Anya Taylor-Joy w swojej kategorii zmierzyła się nie tylko z - jak powiedziała, aktorkami, które podziwia od dzieciństwa - Nicole Kidman i Cate Blanchett, ale także jeszcze młodszą od niej koleżanką po fachu. Daisy Edgar-Jones to zaledwie 22-letnia irlandzka aktorka, która olśniła i zachwyciła kreacją w "Normalnych ludziach", udźwignęła naprawdę mocną, skomplikowaną postać. Piątą nominowaną w tej kategorii była 25-letnia Shira Haas, która wcieliła się w tytułową postać w "Unorthodox" - ekranizacji książki opowiadającej historię młodej kobiety, która decyduje się uciec z ortodoksyjnej społeczności żydowskiej.

Nomadland - Frances McDormand i Chloe Zhao"Nomadland" najpierw wygrał w Wenecji, teraz zdobył Złote Globy

Księżna i książę Złotych Globów, czyli Emma Corrin i Josh O'Connor

Niesamowitą chemię można było podziwiać natomiast między dwójką innych zdobywców Złotych Globów (dla najlepszych pierwszoplanowych aktorów w serialu dramatycznym) - Emma Corrin i Josh O'Connor wcielili się bowiem w "The Crown" w Dianę Spencer oraz księcia Karola. Na początku widać tam zauroczenie, później coraz więcej w tym związku smutku, ale zawsze dobrze się na nich patrzy - widać, że musieli świetnie dogadywać się także po skończonych ujęciach. 25-letnia aktorka zresztą podkreśliła w trakcie podziękowań, że ważna dla jej roli była relacja z O'Connorem:

Bez ciebie nie udałoby mi się stworzyć takiej kreacji. Dziękuję za to, że każdy dzień na planie u twojego boku był prawdziwą radością.

Emma Corrin urodziła się w 1995 roku, już w szkole zainteresowała się aktorstwem i tańcem, więc po jej skończeniu wykorzystała rok przerwy przed studiami na kurs w London Academy of Music and Dramatic Art oraz podróż do Afryki, gdzie jako wolontariuszka była nauczycielką. Potem studiowała, oczywiście aktorstwo. Czy przypuszczała, że przyjdzie jej zagrać jedną z najbardziej ikonicznych postaci w brytyjskiej historii - ukochaną, zmarłą tragicznie księżnę Dianę? Być może po cichu o tym marzyła, ale z pewnością nie zdawała sobie sprawy z tego, jak wielka presja może się z tym wiązać. Z zadania aktorskiego wywiązała się w każdym razie znakomicie. Aż szkoda, że w piątym sezonie "The Crown" zgodnie z zasadami zostanie wymieniona cała obsada aktorka.

Statuetkę dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym odebrała Emma Corrin, która w 4. sezonie serialu Netflixa 'The Crown' wcieliła się w Księżną Dianę.Statuetkę dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym odebrała Emma Corrin, która w 4. sezonie serialu Netflixa 'The Crown' wcieliła się w Księżną Dianę. Des Willie / AP

Emma Corrin tym razem w wyścigu o Złote Globy pokonała m.in. swoją serialową teściową Olivię Colman, ale jedną z jej kontrkandydatek była 27-letnia Jodie Comer, która od kilku sezonów gra fenomenalnie zabójczynię w "Obsesji Eve", za co została już wyróżniona choćby Emmy i BAFTA. Może ze Złotym Globem uda się za rok? Byłaby to już trzecia nominacja aktorki do tej nagrody. 

Jej pięć lat starszy kolega z planu miał odrobinę większe doświadczenie, bo to nie był jego pierwszy sezon w roli następcy tronu. Aktor, który 20 maja skończy 31 lat, w 2018 roku (rok po Anyi Taylor-Joy) został wyróżniony tytułem Największa aktorska nadzieja kina przez BAFTA. Była to jednak jego pierwsza nominacja do Złotych Globów - i od razu udało mu się pokonać m.in. Ala Pacino (Oscar i cztery Złote Globy na koncie) czy czterokrotnie nominowanego do nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Boba Odenkirka.

Złote Globy 2021 - Jodie Foster z żonąZłote Globy 2021. Gala jak żadna do tej pory, statuetki m.in. dla "The Crown"

Najpierw złoty C-3PO, teraz Złoty Glob. John Boyega to nie tylko "Gwiezdne wojny"

Najbardziej znany w tej grupie przed rozdaniem Złotych Globów był 28-letni obecnie John Boyega, który ogromną popularność zyskał w 2015 roku dzięki trzem częściom "Gwiezdnych wojen", w których zagrał Finna. Oprócz tego, że musiał mierzyć się z kuriozalnymi zarzutami dotyczącymi tego "że szturmowiec nie może być czarnoskóry", w związku z kontraktem, miał możliwość wskoczenia w tryby ogromnej maszyny produkcyjnej. Złoty Glob dostał jednak za zupełnie inny typ filmowego dzieła. "Mały topór" to antologia, która zbiera osobiste historie przedstawicieli londyńskiej społeczności czarnoskórych o karaibskich korzeniach od czasów późnych lat 60. do połowy lat 80. XX wieku.

Tytuł wywodzi się z jamajskiego przysłowia, które używane jest na Karaibach: "jeśli jesteś wielkim drzewem, my jesteśmy małym toporem". "Small Axe" to też tytuł piosenki Boba Marleya z albumu "Burnin’ The Wailers". Oznacza, że nawet marginalne głosy sprzeciwu mogą stanowić wyzwanie dla silniejszego. Można ją oglądać w Polsce w HBO GO.

John Boyega w 'Małym toporze'John Boyega w 'Małym toporze' S Goodwin / AP

Tym razem statuetki nie dostała 22-letnia Elle Fanning (urodziła się 9 kwietnia 1998 roku), ale ponieważ fenomenalna Catherine O'Hara, nagrodzona w kategorii aktorka w serialu komediowym lub musicalu. żegna się ze swoją bohaterką z "Schitt's Creek", bo produkcję zakończono, może jej Katarzyna Wielka zostanie doceniona w przyszłym roku? Można przypuszczać, że jeszcze wiele szans przed Fanning i innymi utalentowanymi aktorami, którzy zostali w tym roku zauważeni.