Polski film wszech czasów wybrany. "Dzień świra" bezkonkurencyjny

Uniwersytet SWPS przygotował raport, którego celem było wyłonienie najlepszego polskiego filmu wszech czasów. "Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego został zwycięzcą, a tuż za nim znalazł się jeden z nominowanych do Oscara polskich tytułów - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Badanych poproszono między innymi o wskazanie polskiego filmu wszechczasów. Najczęściej podawanym tytułem i to niezależnie od grupy badanych, okazał się "Dzień świra" Marka Koterskiego.

Zobacz wideo Ci aktorzy lubią ze sobą współpracować [Popkultura Extra]

Polski film wszech czasów - na pierwszym miejscu "Dzień świra", a dalej?

Na podium znalazły się także "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Pierwsza szóstka najlepszych polskich produkcji prezentuje się następująco:

  • "Dzień świra"
  • "Zimna wojna"
  • "Bogowie"
  • "Seksmisja"
  • "Chłopaki nie płaczą"
  • "Sami swoi"

Wysoko ocenione zostały także takie produkcje jak: "Człowiek z marmuru", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", "Psy", "U Pana Boga za piecem", "Miś", "Kogel-mogel", "Testosteron" oraz "Jak rozpętałem II wojnę światową".

Ankietowani zapytani zostali także o to, jakie filmy chcieliby zobaczyć w polskim kinie. Respondenci odpowiedzieli, że ważne, by było to "coś pozytywnego, co nie będzie przesiąknięte tym, jacy jesteśmy".

(Spotkanie tworcow Idy z para prezydencka Polacy na Oscarach. Kota pomylili z Pawlikowskim, a Kulesza przegapiła nagrodę

13,4 proc. badanych nigdy nie chodzi do kina na polskie filmy

Badanie wykazało, że 54,7 proc. Polaków wybiera się do kina na polskie filmy kilka razy w roku lub rzadziej. Raz w miesiącu polskie kino ogląda 18,8 proc. respondentów, a 5,3 proc. deklaruje, że ogląda je nawet codziennie. 13,4 proc. badanych przyznało natomiast, że nigdy nie chodzi do kina na polskie filmy.

57,5 proc. badanych uważa, że bywanie w kinie co jakiś czas jest obowiązkiem "kulturalnych ludzi". 59 proc. traktuje wyjście do kina jako odświętną rozrywkę, na którą można pozwolić sobie w weekend lub w dniach wolnych od pracy. 67,4 proc. Polaków chodzi do kina z rodziną, a 34,5 proc. ze znajomymi. Tylko co szósty mieszkaniec naszego kraju (17,9 proc.) chodzi do kina sam.

Czynnikiem ograniczającym korzystanie z kina są finanse. 37,7 proc. wskazuje wysokie ceny biletów oraz koszty dojazdu. Problemem jest także brak czasu, tłok i hałas w kinie, ograniczony repertuar lub brak osoby do towarzystwa.

Raport Uniwersytetu SWPS realizowany był na zlecenie Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. Badania prowadzone było w latach 2019-2020 metodą badań terenowych, zogniskowanych wywiadów grupowych oraz wywiadów indywidualnych.

Koncert Warszawa Stolica Sylwestra 2018 TVP organizuje koncert dla medyków. Jedną z jego gwiazd będzie Edyta Górniak

Więcej o: