Agnieszka Holland z Czeskim Lwem za "Szarlatana". Film z oscarowej shortlisty zgarnął pięć statuetek

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała Czeskie Lwy, nagrody za najważniejsze dokonania ubiegłego roku. W kategorii najlepsza reżyseria statuetkę otrzymała Agnieszka Holland za swój film "Szarlatan".

Nagrodę w imieniu polskiej reżyserki odebrał scenarzysta "Szarlatana" Marek Epstein. Agnieszka Holland w zaprezentowanym nagraniu podziękowała czeskim akademikom, a także producentom i współtwórcom filmu. - Reżyser jest tak dobry jak ludzie, z którymi pracuje - powiedziała reżyserka. - Przede wszystkim dziękuję aktorom, bo to oni są sercem tego filmu. Dziękuję wam i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w ciemnych salach, a publiczność będzie nas oglądać - dodała Holland.

Biograficzny "Szarlatan" opowiada historię zielarza i uzdrowiciela Jana Mikolaszka, w którego wcielił się Ivan Trojan. Film ten jest czeskim kandydatem do Oscara i jednym z 15 filmów, które znalazły się na oscarowej shortliście - pięć z nich zostanie wybranych do ostatecznej rywalizacji w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Czeskiego Lwa otrzymał również w kategoriach: najlepszy film, zdjęcia, dźwięk i męska rola pierwszoplanowa. Najwięcej statuetek Czeskiego Lwa, sześć, zdobyła "Kraina cienia" Bohdana Slamy.

Tegoroczne "Czeskie Lwy" przyniosły kilka nowości. Po raz pierwszy wręczono nagrody za najlepszy film animowany i najlepszy film krótkometrażowy. 28. gala rozdania statuetek, zorganizowana w praskim Rudolfinum, w związku z restrykcjami sanitarnymi odbyła się bez udziału publiczności.

Zobacz wideo Zwiastun produkcji "Szarlatan", nowego filmu Agnieszki Holland
Więcej o: