"Haniebny, niemądry i niebezpieczny akt cenzury" - szef Pięciu Smaków o decyzji nowego dyrektora FINA

To dyrektor Festiwalu Pięć Smaków Jakub Królikowski zaprosił organizatorki przeglądu filmowego HerStorie na Dzień Kobiet do siebie po tym, jak już po jego rozpoczęciu nowy dyrektor FINA "tymczasowo go zawiesił". Oświadczenia wydane przez FINA i Ministerstwo Kultury w rozmowie z Gazeta.pl nazywa "kuriozalnymi".

4 marca minister kultury Piotr Gliński nagle zwolnił Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała trzy dni później "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "HerStorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego, Nauki i Sportu zaprzecza i twierdzi, że powodami dymisji było m.in. "naruszenie obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa - Kodeksu pracy". Wieromiejczyk w odpowiedzi przesłanej WP.pl broni się i zapowiada pozew o ochronę dóbr osobistych. "Medialne wrzutki ministerstwa to ogólniki i insynuacje" - pisze. P.o. dyrektora FINA jest w tym momencie Robert Kaczmarek.

Przegląd "HerStorie", który został "zawieszony" już po starcie, ostatecznie gościnnie odbywa się do 12 marca na stronie Festiwalu Pięciu Smaków, niezwiązanej z Filmoteką Narodową. Rozmawialiśmy z dyrektorem Pięciu Smaków, Jakubem Królikowskim.

'Szadź'. Maciej Stuhr jako Piotr Wolnicki Telekamery 2021. Maciej Stuhr ze statuetką. W podziękowaniach wspomniał o "Wiadomościach" TVP

Marta Korycka: W jaki sposób dowiedzieli się państwo o kłopotach i "tymczasowym zawieszeniu" przeglądu HerStorie?

Jakub Królikowski: O kłopotach organizatorek przeglądu filmowego "HerStorie na Dzień Kobiet" dowiedzieliśmy się z niedzielnego artykułu w "Gazecie Wyborczej". Wiedzieliśmy także, że w czwartek zdymisjonowany został Dariusz Wieromiejczyk. Dymisja dyrektora sama w sobie nie wzbudziła żadnego żalu, bo był on postrzegany zawsze jako człowiek ministra, który przejął stanowisko po bezprawnie zwolnionym Michale Merczyńskim. Natomiast powód tej dymisji, list Wieromiejczyka i recenzowanie filmów przeglądu HerStorie przez dyrektora placówki wiceministrowi Selinowi, był bulwersujący i mimo wszystko zaskakujący [nadmieńmy, że MKDNiS w oświadczeniu zaprzecza takiej ingerencji].

Najbardziej jednak wstrząsnęła nami decyzja o piątkowym przerwaniu emisji przeglądu, który w czwartek wystartował na Ninatece i przez cały dzień dostępny był bez przeszkód dla widzów w całej Polsce. To pozornie nieduży przegląd, osiem filmów, jednak jako organizatorzy wydarzeń filmowych zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy włożyły w niego organizatorki. Przerwanie i odwołanie tego wydarzenia postrzegamy jako haniebny, niemądry i niebezpieczny akt cenzury i poczuliśmy naturalną potrzebę wyrażenia solidarności z poszkodowaną tym aktem organizacją.

Kto wyszedł z pomysłem gościnnego zaproszenia HerStorii na platformę?

Ja. Po przeczytaniu tekstu w "Gazecie Wyborczej" w niedzielę wieczorem skontaktowałem się z Weroniką Adamowską z fundacji Her Docs i zaproponowałem jej przeniesienie przeglądu na platformę VOD Pięciu Smaków, którą stworzyliśmy w czasie pandemii dla organizowania wydarzeń filmowych online. Dwie godziny później już wgrywaliśmy do serwisu filmy dostarczone przez organizatorki przeglądu.

Jan Paweł II i kardynał Stanisław Dziwisz Aktor nagrał 654 strony audiobooka. Przy 655. odmówił czytania o Janie Pawle II

Czy państwa zdaniem medialne doniesienia związane z dymisją szefa FINA i domniemanymi powodami tej decyzji mają wpływ na zainteresowanie filmami "Vibrant Village" i "Nie masz dystansu"? Oglądają się lepiej niż inne filmy?

Przegląd cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do 15:30 10 marca) filmy obejrzane zostały ponad 7,6 tysiąca razy, w tym "The Vibrant Village" i "Nie masz dystansu" zostały obejrzane ponad dwa tysiące razy każdy. To są fenomenalne wyniki, dorównujące oglądalności filmów na największych wydarzeniach filmowych, a nawet ją przewyższające. Oczywiście duże znaczenie ma fakt, że filmy udostępniamy bezpłatnie.

Jeśli chodzi o kuriozalne oświadczenia FINA i MKDNiS, to możemy dodać, że prezentujemy przegląd HerStorie bez żadnej umowy z Fundacją Her Docs, a brakująca licencja na film, która według oświadczeń uniemożliwiła kontynuowanie przeglądu w Ninatece, została pozyskana przez fundację Her Docs w ciągu kilku godzin w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz wideo Kobiety w baśniach nie muszą być tylko złymi macochami, mogą też się wspierać [Popkultura]

Dzięki wsparciu Festiwalu Filmowego Pięć Smaków filmy przeglądu Herstorie można oglądać do 12 marca na platformie VOD pod adresem www.piecsmakow.pl/herdocs.

Więcej o: