Cezary 2021. Naga aktorka na scenie protestuje, "Boże Ciało" przegrywa z "Na rauszu"

Francuska Akademia Filmowa po raz 46. wręczyła Cezary, które często określane są też mianem francuskich Oscarów. "Boże Ciało" niestety nie wygrało statuetki dla najlepszego filmu zagranicznego, jury wybrało głośne "Na rauszu". Jednym z najbardziej wstrząsających momentów wieczoru był performance aktorki Corinne Masiero, która nawiązując do skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata, rozebrała się na scenie w formie protestu.

Cezary to we Francji najbardziej prestiżowa nagroda filmowa - Akademia Sztuki i Techniki Filmowej wręcza ją od 1976 roku. W tym roku najmocniejszym polskim akcentem była nominacja dla "Bożego Ciała" Jana Komasy. Niemniej nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego zgarnął obraz "Na rauszu" z Madsem Mikkelsenem w głównej roli, który już wcześniej dostał cztery Europejskie Nagrody Filmowe i nominację do Złotych Globów.

Zobacz wideo "Na rauszu" - zwiastun produkcji z Madsem Mikkelsenem. "To najlepszy europejski film roku"

W tym roku najwięcej nominacji, bo aż 13 miał dramat "Les Choses qu'on dit, les choses qu'on fait" w reżyserii Emmanuela Moureta. Następne w kolejce były: wyreżyserowany przez Alberta Dupontela obraz "Żegnajcie, głupcy" oraz "Lato '85" spod ręki Françoisa Ozona - obie produkcje miały po 12 nominacji.

Cezary 2021. Wygrani wieczoru i manifest z oślą skórką 

Największym wygranym wieczoru był jednak Albert Dupontel. Jego komediodramat "Żegnajcie, głupcy" zdobył tego wieczoru najwięcej nagród - i to tych najważniejszych. Opowieść o nieuleczalnie chorej 43-latce, która w towarzystwie wypalonego zawodowo 50-latka i niewidomego archiwisty poszukuje dziecka, które w wieku 15 lat musiała oddać do adopcji, urzekła jury do tego stopnia, że przyznali jej Cezary za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, reżyserię, scenografię oraz honorowe wyróżnienie César des lycéens.

 

Ostatecznie film Emmanuela Moureta z największą liczbą nominacji nie dostał żadnej nagrody poza wyróżnieniem dla aktorki drugoplanowej, szczęścia też nie miał François Ozon, któremu do tej pory nie udało się wygrać tego wyróżnienia ani razu.

Jeden z najbardziej wstrząsających momentów gali nastąpił, gdy aktorka Corinne Masiero - polskiej widowni znana choćby z serialu "Kapitan Marlow" - zjawiła się na scenie w stroju z oślej skórki, gdy wręczano nagrody za najlepsze kostiumy. Aktorka zrzuciła skórę, ukazując zebranym na sali zakrwawioną koszulę nocną stanowiącą nawiązanie do horroru "Carrie". Następnie rozebrała się do naga - na ciele miała napisane m.in. "No culture, no future".

Mat. prasowe.Mat. prasowe. fot. Canal+ / 46. ceremonia wręczenia Cezarów

Jej performance był nawiązaniem do głośnego skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata - przewodniczącego CNC (National Cinema Center). W lutym ujawniono, że jest sprawcą napaści seksualnych - opisany został przypadek usiłowania przez niego gwałtu na synu chrzestnym. W bajce "Ośla skóka" autorstwa Charlessa Perraulta mowa o kazirodztwie, stąd przebranie aktorki - tłumaczy "Le Monde" w swojej relacji z gali. Masiero, zrzucając strój osła, mówiła - "Nie oszukujmy się, kto dziś poza CNS chciałby produkować 'Oślą skórkę'? Mam inny kostium...".

Cezary 2021. Ceremonia w cieniu skandalu

46. ceremonia wręczenia nagród Cezar była wyjątkowa z kilku powodów - nie tylko dlatego, że odbyła się w ramach pandemicznych obostrzeń i z minimalną obsadą nominowanych gości. To była też pierwsza gala zorganizowana z nowymi przewodniczącymi, zasadami głosowania, a także po tym, jak cały poprzedni zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji w związku z głośnym skandalem wokół Romana Polańskiego i jego 12 nominacji do Cezarów za "Oficera i szpiega" w 2020 roku.

Wywołały one szerokie oburzenie w świetle informacji upublicznionych przez aktorkę Valentine Monnier. Na łamach "Le Parisien" oskarżyła ona polskiego reżysera o gwałt. Opisała, że w 1975 roku, gdy miała 18 lat, filmowiec miał ją najpierw pobić, a później zgwałcić. - To była skrajna przemoc - wyznała. Polański zaprzeczał oskarżeniom, broniła go także żona. Po tym wywiadzie zaczęły się bojkoty i strajki pod francuskimi kinami, które film Polańskiego puszczały. Ostatecznie reżyser odwołał swój udział w ubiegłorocznej gali, by uniknąć publicznego linczu.

W trakcie 45. ceremonii okazało się, że wygrał Cezara za reżyserię - gdy czytano werdykt, aktorka Adèle Haenel, która zagrała główną rolę w "Portrecie kobiety w ogniu", opuściła demonstracyjnie salę. Film Polańskiego dostał też nagrodę za scenariusz adaptowany, który Polański napisał razem z Robertem Harrisem i kostiumy. W czasie gali przed salą protestowali aktywiści, wobec których policja użyła gazu.

Dodajmy, że Polański jest najczęściej nagradzanym reżyserem w historii Cezarów: poza "Oficerem i szpiegiem" dostał je za reżyserię "Tess" (1980), "Pianisty" (2010), "Autora Widmo" (2011) oraz "Wenus w Futrze" (2014). Niemniej po rezygnacji poprzedniego zarządu Francuskiej Akademii, jego i 17 innych osób wydalono z organizacji. 

Cezary 2021 - pełna lista nagrodzonych

 • Najlepszy film - "Żegnajcie, głupcy"
 • Najlepszy aktor - Sami Bouajila ("Syn")
 • Najlepsza aktorka - Laure Calamy ("Antoinette dans les Cévennes")
 • Najlepszy aktor drugoplanowy - Nicolas Marié ("Żegnajcie, głupcy")
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa -  Émilie Dequenne ("Les choses qu'on dit, les choses qu'on fait")
 • Najlepszy reżyser - Albert Dupontel ("Żegnajcie, głupcy")
 • Najbardziej obiecująca aktorka - Fathia Youssouf ("Gwiazdeczki")
 • Najbardziej obiecujący aktor - Jean Pascal Zadi ("Po prostu czarny")
 • Najlepsza muzyka filmowa - Rone ("Nocna jazda")
 • Najlepsza scenografia - Carlos Conti ("Żegnajcie, głupcy")
 • Najlepsze kostiumy - Madeline Fontaine ("Jak być dobrą żoną")
 • Najlepsze zdjęcia - Alexis Kavyrchine ("Żegnajcie, głupcy")
 • Najlepszy animowany film krótkometrażowy - "L'Heure de l'ours"
 • Najlepszy dźwięk - Yolande Decarsin, Fanny Martin, Jeanne Delplancq, Olivier Goinard ("Nastolatki")
 • Najlepszy film animowany - "Josep"
 • Najlepszy film debiutancki - "My dwie"
 • Najlepszy film dokumentalny - "Nastolatki"
 • Najlepszy film krótkometrażowy - "Qu'importe si les bêtes meurent"
 • Najlepszy film zagraniczny - "Na rauszu"
 • Najlepszy montaż - Tina Baz ("Nastolatki")
 • Najlepszy scenariusz adaptowany - "Dziewczyna z bransoletką"
 • Najlepszy scenariusz oryginalny - "Żegnajcie, głupcy"