Yaphet Kotto nie żyje. "Grałeś złoczyńcę, jesteś bohaterem"

Yaphet Kotto nie żyje. Aktor jest najbardziej znany z roli przeciwnika Jamesa Bonda w "Żyj i pozwól umrzeć" oraz członka załogi w filmie "Obcy - 8. pasażer Nostromo". Miał 81 lat.

"Jestem zasmucona i wciąż w szoku po śmierci mojego męża Yapheta" - napisała na Facebooku jego żona Tessie Sinahon, dodając:

Grałeś w niektórych filmach złoczyńcę, ale dla mnie i dla wielu ludzi jesteś prawdziwym bohaterem. Dobry, przyzwoity człowiek, dobry ojciec, dobry mąż jakich mało. Jeden z najlepszych aktorów w Hollywood. Legenda.

Później informację o jego śmierci potwierdził także agent.

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

Yaphet Kotto nie żyje. Debiutował jako 19-latek

Yaphet Kotto urodził się 15 listopada 1939 roku w Nowym Jorku, był amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym. W wieku 16 lat zaczął naukę w Actors Mobile Theater Studio, a jako 19-latek zaliczył teatralny debiut w "Otellu". Jego pierwszą filmową rolą był występ w "Nothing But a Man" z 1964 roku.

W filmie "Żyj i pozwól umrzeć" z 1973 roku wcielił się w podwójną rolę - karaibskiego dyktatora Dr. Kanangę, przeciwnika Jamesa Bonda (w tej roli wystąpił Roger Moore) i jego alter ego - Mr. Biga. Sześć lat później wcielił się w Parkera - członka załogi statku Nostromo w filmie "Obcy - 8. pasażer Nostromo" Ridleya Scotta.

W jego filmografii znalazły się również takie produkcje jak "Afera Thomasa Crowna", "110 ulica", "Więzień Brubaker", "Uciekinier", "Zdążyć przed północą", "Freddy nie żyje. Koniec koszmaru" czy serial "Wydział zabójstw Baltimore", w którym w latach 1993-99 grał Ala Giardello.

Aktor miał sześcioro dzieci.