Protestowała nago na gali Cezarów, teraz grozi jej proces

Podczas piątkowej gali wreczania Cezarów jednym z najbardziej wstrząsających momentów wieczoru był performance Corinne Masiero. Aktorka w proteście przeciwko brakowi wsparcia rządu dla sektora kultury i nawiązując do skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata, rozebrała się na scenie. Teraz grozi jej za to proces.

Corinne Masiero polskiej widowni jest znana choćby z serialu "Kapitan Marlow". Aktorka pojawiła się na scenie w stroju z oślej skórki, gdy wręczano nagrody za najlepsze kostiumy. Po chwili zrzuciła skórę, ukazując zebranym na sali zakrwawioną koszulę nocną, stanowiącą nawiązanie do horroru "Carrie". Następnie rozebrała się do naga. Na ciele miała wypisane hasła: "Bez kultury nie ma przyszłości" i "Oddaj nam sztukę, Jean" (te słowa były skierowane do premiera Francji Jeana Castexado. - Właśnie tacy teraz jesteśmy, całkowicie nadzy - powiedziała Masiero, co zebrani na sali nagrodzili brawami.

Uwaga, wideo z poniższego posta pokazuje nagość

Protestowała nago, teraz grozi jej więzienie

Teraz poseł z Ardenów w regionie Grand Est Bérengère Poletti informuje, że z dziewięcioma innymi posłami złożył wniosek do paryskiej prokuratury. "Zafundowała nam striptiz" - piszą, dodając, że "wolność słowa nie może usprawiedliwić wszystkiego". Ich zdaniem aktorka zmusiła swoim wystąpieniem widzów do oglądania nagiego ciała i traktują to nie jako artystyczny czy polityczny performance przygotowany w proteście, a formę ekshibicjonizmu.

Wszyscy posłowie z dziesięcioosobowej grupy oskarżającej aktorkę należą do prawicowego kolektywu Oser la France. Masiero grozi kara pozbawienia wolności albo grzywny w wysokości 15 tys. euro. Na razie francuska prokuratura nie komentuje sprawy.

Naga Masiero w sprawie braku wsparcia dla kultury i skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata

Masiero, zrzucając podczas rozdania "francuskich Oscarów" strój osła, mówiła także:

Nie oszukujmy się, kto dziś poza CNC chciałby produkować 'Oślą skórkę'? Mam inny kostium...
Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem”

Jej performance był bowiem również nawiązaniem do głośnego skandalu z udziałem Dominique'a Boutonnata - przewodniczącego CNC (National Cinema Center). W lutym ujawniono, że jest sprawcą napaści seksualnych - opisany został przypadek usiłowania przez niego gwałtu na synu chrzestnym. W bajce "Ośla skórka" autorstwa Charlessa Perraulta mowa o kazirodztwie, stąd przebranie aktorki - tłumaczy "Le Monde" w swojej relacji z gali. 

Podczas gali wystąpienie Masiero nie było jedynym politycznym akcentem. Choćby nagrodzony Jean-Pascal Zadi nawiązał w trakcie podziękowań do sprawy dwóch czarnych ofiar policyjnych interwencji we Francji. 

Więcej o: