Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka miała 90 lat

Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka teatralna odeszła w wieku 90 lat. Była wielką gwiazdą sceny teatralnej, ale pojawiała się również w produkcjach telewizyjnych, jak "Plebania", "07 zgłoś się" czy "Matki, żony i kochanki". W latach 60. odmówiła Romanowi Polańskiemu występu w filmie "Nóż w wodzie", który później został nominowany do Oscara.

Aleksandra Koncewicz zmarła 12 marca w jednym z warszawskich szpitali. Jej uroczyste pożegnanie odbędzie się w piątek 19 marca 2021 roku o godzinie 13 na cmentarzu w Wólce Węglowej, o czym poinformowała pogrążona w żałobie rodzina. Wiadomość o jej śmierci pojawiła się między innymi na profilu Teraz Teatr na Facebooku. "Nie żyje Aleksandra Koncewicz, aktorka miała 90 lat" - poinformowano.

Aleksandra Koncewicz nie żyje. Kim była?

Aktorka zadebiutowała na scenie w 1951 roku. Grała głównie na deskach teatru, choć pojawiała się również na ekranach telewizorów. Jej role w produkcjach telewizyjnych były jednak głównie epizodyczne. Największą miłością zawsze darzyła teatr.  

Na początku lat 60. otrzymała propozycję występu w filmie Romana Polańskiego pt. "Nóż w wodzie". Film był później nominowany do Oscara. Po latach aktorka przyznała, że nie miała wówczas najmniejszych wątpliwości, co wybrać. Swoje życie zawodowe wiązała głównie z teatrem.  

Anna Wójtowicz PawluśkiewiczAnna Pawluśkiewicz nie żyje. To o niej Skaldowie śpiewają "Prześliczna wiolonczelistka"

"Scena była moją wielką miłością, w pełni odwzajemnioną, dlatego nie miałam żadnych wątpliwości, czy w 1960 r. przyjąć kolejną wielką postać w teatrze, czy zadebiutować w filmie. Zwłaszcza że proponował mi rolę pewien debiutant. Tyle że tym debiutantem był Roman Polański, a propozycją - jego nominowany potem do Oscara ‘Nóż w wodzie’. Polański szukał aktorki wysportowanej, a ja wtedy dobrze pływałam i grałam w siatkówkę. Ale gdy miałam do wyboru zagrać w filmie czy Klarysę w ‘Fircyku w zalotach’, a potem tytułową Ondynę w sztuce Jeana Giraudoux, nie było wątpliwości, że wybiorę teatr" - wspominała aktorka cytowana przez rp.pl.

Obit James LevineJames Levine nie żyje. Karierę dyrygenta zakończył skandal wokół molestowania seksualnego

Aleksandra Koncewicz występowała m.in. na deskach Teatru Dramatycznego w Poznaniu, ale także na warszawskich scenach. W 1968 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za swoją działalność artystyczną.  

Widzom telewizyjnym aktorka znana jest epizodycznych ról w serialach takich jak "07 zgłoś się", "Plebania", "Na Wspólnej" czy "Matki żony i kochanki". Była także aktorką dubbingową, a jej głos można usłyszeć np. w "Smerfach".  

Więcej o: