Andrzej Kowalczyk nie żyje. Aktor "Barw szczęścia" i "Świętej wojny" miał 69 lat

Andrzej Kowalczyk - aktor teatralny, znany z wielu epizodycznych ról w lubianych serialach, nie żyje. Widzowie mogli go kojarzyć między innymi z takich produkcji, jak "Barwy szczęścia", "Przyjaciółki", "Święta wojna" czy "Pierwsza miłość".

Informację o śmierci urodzonego w Koninie aktora zamieścił Związek Artystów Scen Polskich. "Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi, Andrzeja Kowalczyka" - napisano.

Andrzej Kowalczyk nie żyje. Debiutował na deskach teatru w Białymstoku

Andrzej Kowalczyk urodził się 20 grudnia 1952 roku w Koninie. Kształcił się na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiut na deskach teatru zanotował w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Następnie występował w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego, a następnie w Teatrze Śląskim.

Mariusz GrzegorzekAktorka o wykładowcy: "Nazywał mnie ku*wą". Ten reaguje: To nieprawda

ZASP przypomniał, że w Teatrze Śląskim Andrzej Kowalczyk brał udział w znaczących w historii tego teatru spektaklach, takich jak "Popiół i diament" (Alek), "Hamlet" (Laertes), "Cyd" (Paź), "Amadeusz" (Obywatel Wiednia), "Szewcy" (jeden z Chłopców) czy "Szklana menażeria" (Syn).

Zobacz wideo "Paradoks". Serial kryminalny twórcy "Szadzi" i "Rysy" [ZWIASTUN]

Andrzej Kowalczyk nie żyje. Miał za sobą wiele ról filmowych i serialowych

Przez wiele lat Kowalczyk był również związany z Teatrem Rozrywki. Pracę w nim rozpoczął od "Evity" (1994), przez kolejne lata biorąc udział we wszystkich ważniejszych przedstawieniach tej sceny. Aktor był też solistą w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych Teatru Rozrywki, równie dobrze czując się w pastiszu, jak i w lirycznej balladzie.

Aktor miał na swoim koncie również role w filmach i serialach. Zagrał w "Na straży swej stać będę" i "Śmierć jak kromka chleba" u Kazimierza Kutza czy "Hienie" Grzegorza Lewandowskiego i "Jesteś bogiem" Leszka Dawida. Telewidzowie mogą też kojarzyć go z popularnych seriali, takich jak: "Barwy szczęścia", "Przyjaciółki", "Święta wojna" czy "Pierwsza miłość".

Dawid Ogrodnik / Zofia WichłaczWichłacz odeszła z uczelni: "Nękanie". Ogrodnik wymienia nazwisko

Więcej o: