Oscary 2021. Dariusz Wolski nominowany do nagrody za zdjęcia: Bardzo miło jest być docenionym

Polski operator filmowy Dariusz Wolski znalazł się w gronie nominowanych do Oscara. Nominację otrzymał za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". To film z pogranicza dramatu i westernu, który opowiada historię wędrowca, weterana wojny secesyjnej, wyruszającego w niebezpieczną podróż przez Teksas, aby pomóc sierocie dotrzeć do nowego domu.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) ogłosiła w poniedziałek listę nominowanych do 93. edycji rozdania Oscarów. Na liście znalazł się między innymi Dariusz Wolski. Film, do którego zdjęć jest twórcą, można obejrzeć na platformie Netflix. Informacje o tegorocznych zwycięzcach poznamy 25 kwietnia, podczas gali rozdania Oscarów.

Zobacz wideo Czy polscy twórcy mają w tym roku szansę na Oscara? [Popkultura]

Dariusz Wolski. "To był mój pierwszy western"

Dariusz Wolski ukończył łódzką filmówkę, od końca lat 70. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Może się pochwalić nieco ponad 70 produkcjami. Wśród nich są m.in. "Obcy: Przymierze", "Karmazynowy przypływ", czy seria "Piraci z Karaibów". Operator filmowy opowiadał w TVN24 o pracy nad filmem "Nowiny ze świata".

Każdy film jest przygodą. Każdy film ma swoje własne trudności i wyzwania. To był mój pierwszy western. Nie po raz pierwszy fotografowałem konie, ale na takim stopniu to po raz pierwszy

- mówił. Przyznał, że nominacja do każdej nagrody jest dla niego istotna i choć Oscary to najbardziej prestiżowa filmowa statuetka, to docenia również wszystkie inne.

- Akademia jest oczywiście najbardziej znaną na świecie instytucją. Oglądają te Oscary miliony ludzi na całym świecie. Jest to bardziej prestiżowe, bardziej zaadresowane do operatorów, ale BAFTA jest też bardzo ważną nagrodą. To nie jest sport. Bardzo miło jest być docenionym - mówił Wolski. 

"House of Gucci". Praca nad filmem w dobie pandemii

Obecnie Dariusz Wolski pracuje nad filmem "House of Gucci". Premiera jest planowana na listopad 2021 roku. Będzie to historia Patrizii Reggiani, byłej żony Maurizio Gucciego, która planowała zabić swojego męża, wnuka znanego projektanta mody, Florentczyka Guccio Gucci. W filmie zagrają m.in. Lady Gaga, Jared Leto i Al Pacino. Między Wolskim a reżyserem Ridleyem Scottem ze względów bezpieczeństwa zbudowano ściankę z pleksi.

Walimy w tę ściankę i porozumiewamy się znakami. Na szczęście zrobiłem z nim dosyć dużo filmów, czyli porozumienie jest bardzo dobre

- mówił operator. Wolski wspominał też, że rok temu z powodu pandemii musiał przerwać pracę nad innym filmem Ridley'a Scotta, "Last Duel". Dokończono go dopiero pod koniec lata, z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Więcej o: