"Gwiezdne wojny" - kolejność filmów. Jak oglądać sagę?

"Gwiezdne wojny" to filmowa saga, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Trudno się z nią nie zetknąć, zwłaszcza że uniwersum stworzone przez George'a Lucasa jest szeroko wykorzystywane w popkulturze od ponad 40 lat. Jednakże kolejność ukazywania się filmów ma niewiele wspólnego z chronologią wydarzeń w nich ukazanych. Jak oglądać sagę, by się w niej nie zagubić?

W jakiej kolejności oglądać "Gwiezdne wojny"?

Osoby, które nie znają jeszcze bliżej tej filmowej sagi, często zastanawiają się, w jakiej kolejności oglądać "Gwiezdne wojny". Wydawać by się mogło, że w przypadku filmów, którym sami twórcy nadali konkretne numery w tytułach, uporządkowanie ich w pożądanej kolejności i oglądanie ich od pierwszego do ostatniego nie powinno stanowić żadnego problemu. Jednak w przypadku "Gwiezdnych wojen" nic nie jest tak proste i oczywiste, jak byśmy się tego spodziewali. Również kolejność filmów.

"Gwiezdne wojny" ("Star Wars") miały swoją premierę w 1977 roku. Film, któremu dopiero później dodano podtytuł "Część IV - Nowa nadzieja", z miejsca stał się światowym fenomenem popkultury, a jego twórca, George Lucas, zdecydował o wyprodukowaniu dwóch sequeli: "Imperium kontratakuje" oraz "Powrót Jedi". W ten sposób powstała oryginalna trylogia "Gwiezdnych wojen". Kilkanaście lat później na ekrany kin trafiła trylogia prequeli, za którą odpowiedzialny był również George Lucas, a którą tworzyły obrazy "Mroczne widmo", "Atak klonów" i "Zemsta Sithów". Popularność sagi sprawiła, że (począwszy od 2015 roku) sympatycy sagi doczekali się premier filmów tworzących trylogię sequeli: "Przebudzenie Mocy", "Ostatni Jedi" i "Skywalker. Odrodzenie". Równolegle powstał szereg seriali (głównie animowanych), komiksów i gier nawiązujących do szeroko rozumianego uniwersum "Gwiezdnych wojen".

"Gwiezdne wojny": kolejność filmów

Dla osoby pragnącej poznać sagę "Gwiezdne wojny", kolejność filmów ma znaczenie. Chcąc zgłębić perypetie Luka Skywalkera, jego siostry Lei, rycerza Jedi Obi-Wan Kenobiego oraz Dartha Vadera, a także innych bohaterów sagi, warto wiedzieć, w jakiej kolejności oglądać filmy ją tworzące. Dla osób, które nie znają jeszcze uniwersum "Gwiezdnych wojen", najbardziej wskazanym sposobem poznawania sagi wydaje się obejrzenie wszystkich trzech trylogii w kolejności ich powstania:

 1. "Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja" ("Star Wars", 1977), reż. George Lucas,
 2. "Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje" ("Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back", 1980), reż. Irvin Kershner,
 3. "Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi" ("Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi", 1983), reż. Richard Marquand,
 4. "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo" ("Star Wars: Episode I - The Phantom Menace", 1999), reż. George Lucas,
 5. "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów" ("Star Wars: Episode II - Attack of the Clones", 2002), reż. George Lucas,
 6. "Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów" ("Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith", 2005), reż. George Lucas,
 7. "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" ("Star Wars: Episode VII - The Force Awakens", 2015), reż. J. J. Abrams,
 8. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" ("Star Wars: The Last Jedi", 2017), reż. Rian Johnson,
 9. "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" ("Star Wars: The Rise of Skywalker", 2019), reż. J. J. Abrams.

Dla uzupełnienia historii warto też sięgnąć po spin off-y:

 • "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" ("Star Wars: The Clone Wars", 2008 - film animowany), reż. Dave Filoni,
 • "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" ("Rogue One: A Star Wars Story", 2016), reż. Gareth Edwards,
 • "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie" ("Solo: A Star Wars Story", 2018), reż. Ron Howard.
Zobacz wideo "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" - polski zwiastun

"Gwiezdne wojny": chronologia wydarzeń

Nie każdego jednak satysfakcjonuje oglądanie sagi w kolejności, w jakiej powstawały filmy z cyklu "Gwiezdne wojny". Chronologia wydarzeń, przedstawionych w poszczególnych obrazach, podkreślona została przez twórców numerami części dodanymi do tytułów, więc osoby, pragnące poznać historię zgodnie z kolejnością wydarzeń, powinny się sugerować tą właśnie numeracją. Tu jednak pewne zamieszanie wprowadzają spin off-y, których obejrzenie, co prawda, nie jest obowiązkowe (bez ich znajomości historia będzie wystarczająco przejrzysta i zrozumiała), ale stanowią ciekawe uzupełnienie i osoby bardziej zainteresowane tematyką "Gwiezdnych wojen" z pewnością chętnie po nie sięgną.

Kolejność filmów zgodna z chronologią wydarzeń przedstawia się następująco:

 1. "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo",
 2. "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów",
 3. "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" (opcjonalnie),
 4. "Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów",
 5. "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie" (opcjonalnie),
 6. "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" (opcjonalnie),
 7. "Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja",
 8. "Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje",
 9. "Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi",
 10. "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy",
 11. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi",
 12. "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie".

"Gwiezdne wojny": kolejność oglądania - na jaką się zdecydować?

Wiemy już, że dla osób chcących zagłębić się w sagę "Gwiezdne wojny" kolejność oglądania poszczególnych filmów ma spore znaczenie. Na którą jednak się zdecydować? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością dla osób, które nie miały jeszcze do czynienia z filmami George'a Lucasa, bardziej wskazane wydaje się oglądanie filmów w kolejności ich powstawania. Choć chronologia wydarzeń będzie przez to zaburzona, widz będzie miał szansę poznać sagę zaczynając od "Nowej nadziei", tytułu, w którym wszystko się zaczyna i który, jako jedyny z całej sagi, ukazuje rzeczywistość "Gwiezdnych wojen" w sposób zrozumiały dla osób, które nigdy z serią się nie zetknęły. Te, które wiedzą już nieco o bohaterach uniwersum stworzonego przez George'a Lucasa, mogą pokusić się o oglądanie filmów zgodnie z chronologią wydarzeń. Z pewnością dostrzegą wówczas, że twórcy prequeli niejednokrotnie zdają się puszczać oko do widza, który zna późniejsze wydarzenia. Znawcy tematu sugerują oglądanie wyłącznie tych części "Gwiezdnych wojen", w których produkcję wkład miał George Lucas, zaś superfan sagi, Ernst Rister, zachęca do oglądania filmów Lucasa w kolejności, która pozwala zachować na później słynny zwrot akcji z udziałem Luka i Vadera:

 • "Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja",
 • "Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje",
 • "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo",
 • "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów",
 • "Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów",
 • "Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi".

Zobacz też: Filmy science fiction - które z nich musisz zobaczyć?

Więcej o: