Oscary 2021. Którzy Polacy zdobyli statuetkę? W historii otrzymaliśmy ich 11

W tym roku na liście osób nominowanych do Oscarów znalazł się polski operator Dariusz Wolski, który pracował przy filmie "Nowiny ze świata". Jeżeli zostanie nagrodzony, będzie to dwunasty Oscar, który został przyznany Polakowi. Jacy twórcy z Polski zostali nagrodzeni przez Amerykańską Akademię Filmową?

Tegorocznych zwycięzców najbardziej prestiżowej nagrody filmowej poznamy na 93. ceremonii wręczenia Oscarów, którą zaplanowano na noc z 25 na 26 kwietnia. Na to wydarzenie z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy dobrego kina. 

Zobacz wideo Największymi wygranymi Oscarów w 2021 zostaną Netflix i Amazon?

Oscary - najbardziej prestiżowe nagrody filmowe. Ilu Polaków otrzymało statuetkę?

Oscar jest przyznawany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929 roku. Statuetka mierzy około 35 centymetrów i składa się ze stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem. Przedstawia złotego rycerza-krzyżowca opartego na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu. Rolka ma pięć szprych, które symbolizują aktorów, reżyserów, producentów, techników i pisarzy.

Pierwszym Polakiem, który otrzymał statuetkę, był Leopold Stokowski, odpowiedzialny za stworzenie muzyki do filmu Walta Disneya pt. "Fantazja". Ostatnim przyznanym Oscarem, którym mogą szczycić się Polacy, jest statuetka Pawła Pawlikowskiego za film "Ida". 

Oto pełna lista nagród przyznanych Polakom:

 • 1941 - Leopold Stokowski - Oscar specjalny za muzykę do filmu Walta Disneya
 • 1953 - Bronisław Kaper - "Lili", muzyka w dramacie lub komedii
 • 1982 - Zbigniew Rybczyński -"Tango", film krótkometrażowy
 • 1993 - Janusz Kamiński - "Lista Schindlera", zdjęcia
 • 1993 - Allan Starski i Ewa Braun - "Lista Schindlera", scenografia i dekoracja wnętrz
 • 1998 - Janusz Kamiński - "Szeregowiec Ryan", zdjęcia
 • 1999 - Andrzej Wajda - Oscar za całokształt twórczości
 • 2003 - Roman Polański - "Pianista", reżyseria
 • 2005 - Jan A.P. Kaczmarek - "Marzyciel", muzyka
 • 2008 - polsko-brytyjski "Piotruś i wilk", krótkometrażowy film animowany
 • 2015 - Paweł Pawlikowski - "Ida", film nieanglojęzyczny

Polacy otrzymali łącznie 11 Oscarów. Doczekali się również wielu nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej.

Tatum O'Neal w 2007 roku na premierze filmu 'Stardust'Tatum O'Neal. Najmłodszej zdobywczyni Oscara statuetka nie przyniosła szczęścia

Polacy nominowani do Oscara w 2021 roku

Polak Dariusz Wolski został nominowany w kategorii najlepsze zdjęcia za film "Nowiny ze świata". Film ten opowiada historię weterana wojny secesyjnej, który podróżuje od miasta do miasta i dzieli się z ludźmi ważnymi nowinami. Na swojej drodze napotyka jednak wiele przeciwności losu. Jest zmuszony wyruszyć w niebezpieczną podróż przez Teksas, by doprowadzić sierotę do nowego domu.

 

Choć to dla Dariusza Wolskiego pierwsza nominacja do Oscarów, od dawna brał udział w powstawaniu superprodukcji. Ceniony w Stanach Zjednoczonych operator ma na swoim koncie m.in. takie filmy jak: "Piraci z Karaibów", "Prometeusz", "Marsjanin", "Karmazynowy przypływ" oraz "Alicja w Krainie Czarów".

Operator Dariusz Wolski podczas pracy nad 'Machiną wojenną' (2017)Dariusz Wolski dla "Wyborczej": W Filmówce nie miałem dobrych stopni. Kręciłem karaluchy

Więcej o: