Anne Hathaway - sylwetka aktorki, filmy z jej udziałem

Anne Hathaway to amerykańska aktorka, która zadebiutowała na szklanym ekranie w wieku lat 17 i wciąż zaskakuje nowymi rolami. Utalentowana aktorka ma na koncie Oscara, ale nie spoczywa na laurach. Przyjrzyjmy się sylwetce aktorki i filmom z udziałem Anne Hathaway.

Anne Hathaway: filmy, które warto obejrzeć

W jakich tytułach wystąpiła Anne Hathaway? Filmy z jej udziałem to nierzadko obrazy, których nie sposób zapomnieć. Na uwagę zasługują jej role w następujących filmach:

''Tajemnica Brokeback Mountain'' (2005), reż. Ang Lee

Dwaj młodzi kowboje, Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal), pracują latem przy wypasie owiec na zboczu Brokeback. Rodzi się między nimi przyjaźń, a później namiętność. Jednak każdy z nich musi wrócić do swojego życia. Zakładają rodziny, Ennis poślubia ubogą Almę (Michelle Williams), zaś Jack bogatą Lureen (Anne Hathaway). Co stanie się, gdy mężczyźni znów się spotkają?

''Diabeł ubiera się u Prady'' (2006), reż. David Frankel

Andrea (Anne Hathaway) ukończyła właśnie studia dziennikarskie i dostaje ofertę pracy w największym czasopiśmie modowym, ''Runway'', w charakterze asystentki redaktor naczelnej, Mirandy Priestly (Meryl Streep). Rzecz w tym, że Andrea nie wie nic o modzie, a Miranda to szefowa z piekła rodem. Jednak dziewczyna zrobi wiele, by posadę utrzymać.

''Zakochana Jane'' (2007), reż. Julian Jarrold

Początkująca pisarka, Jane Austen (Anne Hathaway), wierzy w miłość, choć rodzice oczekują, że znajdzie męża, który zapewni jej rodzinie godziwy byt. Mają dla niej nawet odpowiedniego kandydata. Sęk w tym, że Jane wdaje się w romans z Tomem (James McAvoy), aroganckim i niezbyt zamożnym Irlandczykiem…

''Ślubne wojny'' (2009), reż. Gary Winick

Liv (Kate Hudson) i Emma (Anne Hathaway) to najlepsze przyjaciółki. Niebawem mają spełnić się ich marzenia o ślubie i weselu w nowojorskim hotelu Plaza. Sęk w tym, że omyłkowo rezerwacji dokonano na ten sam dzień. Żadna z przyjaciółek nie zgadza się na zmianę daty uroczystości. Rozpoczyna się wojna między kobietami…

Anne Hathaway: sylwetka aktorki

Przyjrzyjmy się nieco bliżej Anne Hathaway. Sylwetka i dorobek aktorki, która nie ukończyła jeszcze 40 lat, jawi się całkiem interesująco. Anne Hathaway ma na swoim koncie kreacje aktorskie w ponad 30 filmach i z pewnością nie powiedziała jeszcze w tym temacie ostatniego słowa. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wziętych aktorek amerykańskich. Do wyboru ścieżki życiowej zainspirowała ją matka, Kate McCauley, również aktorka. Anne początkowo występowała w przedstawieniach szkolnych w Wyoming School w Millburn, później, jako nastolatka, została przyjęta do Barrow Group Theater Company, prestiżowej trupy teatralnej w Nowym Jorku. Jednocześnie występowała jako sopranistka w chórze All-Eastern U.S. High School Honors w Carnegie Hall. Na szklanym ekranie zadebiutowała w wieku 17 lat rolą nastolatki Meghan Green w familijnym serialu ''Luzik Guzik'' (''Get Real'').

Zobacz wideo Anne Hathaway i Dev Patel o miłości, czyli zwiastun serialu "Modern Love"

Filmy z Anne Hathaway, które spotkały się z uznaniem krytyków

Które filmy z Anne Hathaway zostały wyróżnione przez krytyków filmowych? Za rolę w filmie ''Rachel wychodzi za mąż'' Anne Hathaway nominowana była do Oscara i Złotego Globu, za kreację w obrazie ''Miłość i inne używki'' nominowana była do Złotego Globu i otrzymała Satelitę, Saturnem nagrodzono jej występ w filmie ''Mroczny Rycerz powstaje'', zaś Oscara i Złoty Glob przyniosła jej drugoplanowa rola w musicalu ''Les Miserables: Nędznicy''.

''Rachel wychodzi za mąż'' (2008), reż. Jonathan Demme

Kym (Anne Hathaway) wychodzi z kliniki odwykowej, by uczestniczyć w ślubie swej siostry, Rachel (Rosemarie Dewitt). Przyjazd Kym wywoła wiele napięć w rodzinie i podczas uroczystości.

''Miłość i inne używki'' (2010), reż. Edward Zwick

Przedstawiciel farmaceutyczny, Jamie (Jake Gyllenhaal), poznaje uroczą Maggie (Anne Hathaway). Decydują się na związek bez zobowiązań i szybko uzależniają się od … miłości.

''Les Miserables: Nędznicy'' (2012), reż. Tom Hooper

Adaptacja powieści Victora Hugo, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji.

''Mroczny Rycerz powstaje'' (2012), reż. Christopher Nolan

Osiem lat po tym, jak Batman (Christian Bale) zniknął, komisarz Jim Gordon (Gary Oldman) wpada na trop najemników pod wodzą Bane’a (Tom Hardy). W Gotham City pojawia się też tajemnicza Kobieta-Kot (Anne Hathaway).

''Pamiętnik księżniczki'' – debiut kinowy, który otworzył wiele drzwi

Choć na szklanym ekranie debiutowała Anne Hathaway w 1999 roku rolą w serialu dla młodzieży, to dopiero debiut kinowy w komedii familijnej ''Pamiętnik księżniczki'' przyniósł aktorce sympatię widzów i uznanie producentów. Za rolę Mii Thermopolis nominowana była do nagrody MTV Movie Award, a magazyn People przyznał jej tytuł ''wschodzącej gwiazdy''. Pozytywnie wypowiadał się o Anne Hathaway reżyser filmu, Garry Marshall, a aktorka zaczęła być rozpoznawalna i cieszyć się międzynarodową popularnością. Nic więc dziwnego, że film doczekał się kontynuacji zatytułowanej ''Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny''.

''Pamiętnik księżniczki'' (2001), reż. Garry Marshall

Nieśmiała Mia (Anne Hathaway) tuż przed szesnastymi urodzinami dowiaduje się, że jest następczynią tronu w Genovii, niewielkim królestwie europejskim. W ciągu kilku tygodni musi stać się dystyngowaną księżniczką z nienagannymi manierami.

''Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny'' (2004), reż. Garry Marshall

Księżniczka Mia (Anne Hathaway) ukończyła właśnie 21 lat i ma zasiąść na tronie. Okazuje się, że aby zostać królową, musi najpierw wyjść za mąż. Tymczasem wicehrabia Mabrey robi wszystko, by tron objął jego bratanek…

Inne filmy z Anne Hathaway:

  • ''Ella zaklęta'' (2004),
  • ''Spustoszenie'' (2005),
  • ''Ocaleni'' (2008),
  • ''Alicja w Krainie Czarów'' (2010),
  • ''Praktykant'' (2015),
  • ''Alicja po drugiej stronie lustra'' (2016),
  • ''Ocean’s 8'' (2018),
  • ''Przynęta'' (2019),
  • ''Oszustki'' (2019),
  • ''Skazani na siebie'' (2021).

Zobacz też: Agnieszka Grochowska - najciekawsze role filmowe

Więcej o: