Andrzej Wajda - filmy nominowane do Oscara. Czy znasz je wszystkie?

Andrzej Wajda uznawany jest za jednego z najlepszych polskich reżyserów. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą, za cztery obrazy otrzymał nominację do Oscara. Sprawdź oscarowe filmy Wajdy i przesłanie z gali amerykańskiej akademii filmowej.

Filmy Andrzeja Wajdy

Filmy Andrzeja Wajdy to ponad 40 tytułów wśród nich obrazy historyczne, psychologiczne, polityczne oraz adaptacje dzieł literatury pięknej. Wybitny reżyser nazywany poetą polskiego kina otrzymał wiele prestiżowych nagród, cztery tytuły były nominowane do Oscara. W 2000 roku amerykańska Akademia Filmowa przyznała Wajdzie honorowego Oscara (statuetkę można obejrzeć w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego). W ostatnich słowach swojego przemówienia na gali oscarowej Andrzej Wajda wyraził pragnienie, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć – miłości, wdzięczności i solidarności. W poniższym artykule przypominamy filmy Andrzeja Wajdy, które zapisały się na kartach historii polskiego kina i w sercach widzów. 

Najlepsze filmy Andrzeja Wajdy z nominacją do Oscara 

Najlepsze filmy Andrzeja Wajdy? O tytuł najlepszego obrazu w kategorii film obcojęzyczny ubiegały się takie filmy, jak ''Ziemia Obiecana'', ''Panny z Wilka'', ''Człowiek z Żelaza'' i ''Katyń''. Poniżej prezentujemy krótki opis każdego z nich: 

Najlepsze filmy Wajdy - ''Ziemia Obiecana'' (1974 r.)

Obraz jest adaptacją powieści Władysława Reymonta, która opowiada historię kapitalistycznej Łodzi XIX w., którą poznajemy przez pryzmat losów trzech przyjaciół. Symboliczne postaci Polaka, Niemca oraz Żyda prowadzą bezwzględną grę, ich wspólny cel to wielkie pieniądze i sukces. ''Ziemię obiecaną'' zalicza się do najlepszych filmy Andrzeja Wajdy ze względu na turpistyczny i jednocześnie ekspresyjny ton, który wprowadza niezwykły kontrast i dynamikę. Krytycy uznali ten obraz za prawdziwe arcydzieło. 

Andrzej Wajda: filmy nominowane do Oscara. ''Panny z Wilka'' (1979 r.) 

To kolejna udana adaptacja tym razem opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza z 1932 roku. Film opowiada historię mężczyzny, który próbuje odnaleźć się na nowo w swojej historii. Główny bohater Wiktor Ruben po utracie bliskiego przyjaciela wraca do dworu, w którym spędził młodzieńcze lata otoczony wianuszkiem młodych kobiet. Pełne wspomnień spotkania po latach wprowadzają zamęt do świata dorosłych już kobiet. Widz wraz z Rubenem poznaje niezwykłe losy dawnych podlotków. Ten polsko-francuski film psychologiczny uznawany jest za jedną z najwybitniejszych pozycji wśród filmów Andrzej Wajdy. 

Zobacz wideo Z którym reżyserem najlepiej się pracowało Szymonowi Bobrowskiemu? [Popkultura Extra]

Filmy Wajdy - ''Człowiek z Żelaza'' (1981 r.)

Akcja filmu toczy się w 1980 roku podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Główny bohater, dziennikarz radiowy Winkel, otrzymuje zlecenie na kompromitujący reportaż na temat działacza komitetu strajkowego Macieja Tomczyka. ''Człowiek z Żelaza'' oprócz wydarzeń współczesnych dla lat 80. zawiera też ważny rys historyczny, który odnosi się do 1968 roku oraz lat 70. i 80., które składają się na zryw w 1980 roku. Krytycy docenili przekształcenie palących, aktualnych wydarzeń w ponadczasowe arcydzieło. Kategoria najlepsze filmy Wajdy nie funkcjonuje bez tego tytułu. 

Andrzej Wajda - ''Katyń'' (2007 r.)

Film przenosi widza do wydarzeń z 17 września 1939 roku, podczas gdy Armia Czerwona łamiąc pakt o nieagresji, wkracza do Polski. Oprócz historii państwa polskiego poznajemy też ludzkie losy, między innymi historię Anny, która odnajduje męża, polskiego oficera, wziętego do niewoli. Przysięga wojskowa, której chce być wierny, zabrania mu ucieczki. Razem z innymi więźniami zostaje on przewieziony do obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 roku większość osadzonych tam żołnierzy zostaje stracona. Przez krytyków ''Katyń'' został uznany za filmowy obraz polskiej niewinnej śmierci i przemilczanej prawdy. 

Zobacz też: Najlepsze polskie filmy - czy znasz je wszystkie?

<<Reklama>> E-book "Wajda" jest dostępny w Publio.pl >>

Więcej o: