Filmy dla młodzieży: które filmy o nastolatkach warto obejrzeć?

Filmy dla młodzieży są gatunkiem bardzo wymagającym dla ich twórców. Młody widz nie zadowoli się byle czym, a jego punkt widzenia jest często odmienny od sposobu postrzegania rzeczywistości przez dorosłych. Dlatego twórcy muszą sprostać niełatwemu zadaniu, by ich obrazy były wiarygodne dla współczesnej młodzieży. Oto, jakie filmy cieszą się zainteresowaniem nastolatków.

Filmy o nastolatkach - nie tylko o dojrzewaniu

Filmy o nastolatkach z reguły adresowane są do młodego widza, który wyczulony jest na każdy fałsz, sztampę czy moralizatorstwo. O atrakcyjności tych filmów stanowić więc będzie zarówno tematyka, jak i właściwe, z punktu widzenia młodego widza, odwzorowanie rzeczywistości. We współczesnych filmach o nastolatkach wszechobecne są media społecznościowe oraz dostęp do najnowszych technologii, choć nadal traktują o wciąż aktualnych tematach, takich jak dorastanie czy miłość. Problemy związane z okresem dojrzewania, skomplikowana sytuacja rodzinna czy pierwsze uczucia rodzące się między nastolatkami to tematy, które zainteresują zarówno młodzież, jak i dorosłych.

"Łatwa dziewczyna'' (2010), reż. Will Gluck

Opowieść o sile plotki, wadze reputacji oraz o tym, jak łatwo przypina się innym łatki. Olive (Emma Stone) jest niepozorną licealistką o dość niskiej samoocenie. Jedno niewinne kłamstwo sprawia, że po szkole z prędkością błyskawicy rozchodzi się plotka o rzekomej rozwiązłości seksualnej Olive. Dziewczyna trafia w centrum zainteresowania...

"Bling Ring" (2013), reż. Sofia Coppola

Oparta na rzeczywistych wydarzeniach opowieść o grupie nastolatków w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń włamujących się do domów celebrytów w Hollywood.

Inne ciekawe filmy o nastolatkach:

 • "Boyhood" (2014), reż. Richard Linklater,
 • "Klub winowajców" (1985), reż. John Hughes,
 • "Fish Tank" (2009), reż. Andrea Arnold,
 • "Ostatnia piosenka" (2010), reż. Julie Anne Robinson,
 • "Zbuntowana księżniczka" (2008), reż. Nick Moore.

Filmy młodzieżowe - pozycje, które podobają się nastolatkom

Filmy młodzieżowe produkowane są na dość dużą skalę, jednakże nie wszystkie zasługują na uwagę i spotykają się z dobrym odbiorem ze strony młodego widza. Są jednak pozycje ponadczasowe oraz takie, które trafiają w gust nastolatków. Czasem to filmy poruszające ważne dla młodych ludzi tematy, czasem zaś obrazy komentujące rzeczywistość z przymrużeniem oka. Niektóre filmy przenoszą młodego widza do alternatywnej rzeczywistości, bądź umieszczają swych nastoletnich bohaterów w czasach apokalipsy.

"Sierra Burgess jest przegrywem" (2018), reż. Ian Samuels

Sierra (Shannon Purser) to inteligentna dziewczyna, która nie ma zbyt dobrych relacji z rówieśnikami. Przez internet nawiązuje znajomość ze szkolnym przystojniakiem, nie ujawniając swej prawdziwej tożsamości.

"Ósma klasa" (2018), reż. Bo Burnham

Kayla (Elsie Fisher) ma 13 lat i trudności w nawiązywaniu relacji, więc nie ma zbyt wielu przyjaciół. Zupełnie inaczej zachowuje się w wirtualnym świecie, gdzie prowadzi kanał na YouTubie i udziela innym porad. Czy będzie potrafiła doradzić sobie?

Inne interesujące filmy młodzieżowe:

 • "Nerve" (2016), reż. Henry Joost, Ariel Schulman,
 • "Więzień labiryntu" (2014), reż. Wes Ball,
 • "Igrzyska śmierci" (2012), reż. Gary Ross,
 • "Niezgodna" (2014), reż. Neil Burger,
 • "Piąta fala" (2016), reż. J Blakeson.
Zobacz wideo Popkultura odc. 73

Filmy dla młodzieży o miłości

Filmy dla młodzieży o miłości to najczęściej pojawiający się gatunek filmowy w ofercie skierowanej do nastoletniego widza. Nic dziwnego, okres dojrzewania to czas trudny zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców - to wtedy większość młodych ludzi przeżywa swoje pierwsze miłosne uniesienia, jednocześnie zazwyczaj buntując się przeciwko wpływowi rodziców. Dlatego mądre filmy o miłości adresowane do nastoletnich widzów mogą im przynieść odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

"Sztuka dorastania" (2011), reż. Gavin Wiesen

George (Freddie Highmore) jest bystrym nastoletnim samotnikiem, który nie lubi się wysilać. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Sally (Emma Roberts)...

"Piękna i szalona" (2001), reż. John Stockwell

Siedemnastoletnia Nicole (Kirsten Dunst) jest córką wpływowego kongresmena. Gdy poznaje pochodzącego z ubogiej latynoskiej rodziny Carlosa (Jay Hernandez), zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia.

Inne filmy dla młodzieży o miłości:

 • "Ponad wszystko" (2017), reż. Stella Meghie,
 • "Twój na zawsze" (2010), reż. Allen Coulter,
 • "LOL" (2012), reż. Lisa Azuelos,
 • "Wyśnione miłości" (2010), reż. Xavier Dolan,
 • "Papierowe miasta" (2015), reż. Jake Schreier.

Zobacz też: Filmy o szkole - najciekawsze produkcje dla nastolatków i nie tylko

Filmy o miłości nastolatków - trudne tematy

Filmy o miłości nastolatków to nie zawsze proste historie opowiadające o relacji zakompleksionej nastolatki ze szkolnym łamaczem serc, czy poczciwego chłopaka z najpiękniejszą dziewczyną w szkole. W przystępnej dla młodego widza formie poruszają nierzadko trudne tematy, związane z dojrzewaniem czy poszukiwaniem własnej tożsamości. Pomagają nastolatkom zrozumieć, że miłość nie zawsze jest łatwa, a konsekwencje ich działań pozostaną z nimi na lata. Filmy o miłości nastolatków nie stronią więc od takich tematów, jak wczesna (nieplanowana) ciąża czy oswajanie własnej orientacji seksualnej (homoseksualizm).

"Do wszystkich chłopców, których kochałam" (2018), reż. Susan Johnson

Lara (Lana Condor), jak wiele nastolatek, przeżywa liczne nagłe porywy miłosne. Do każdego chłopca, w którym się zadurza, pisze miłosny list, którego jednak nie wysyła. Co się stanie, gdy pewnego dnia wszystkie te listy zostaną dostarczone do adresatów?

"Juno" (2007), reż. Jason Reitman

Szesnastolatka Juno (Elliot Page) przechodzi inicjację seksualną ze swoim przyjacielem. Niebawem okazuje się, że jest w ciąży. Za namową rodziców i przyjaciółki postanawia urodzić i oddać dziecko do adopcji.

Inne oryginalne filmy o miłości nastolatków:

 • "Gwiazd naszych wina" (2014), reż. Josh Boone,
 • "Była sobie dziewczyna" (2009), reż. Lone Scherfig,
 • "Twój Simon" (2018), reż. Greg Berlanti,
 • "Zakochana złośnica" (1999), reż. Gil Junger,
 • "Cudowne tu i teraz" (2013), reż. James Ponsoldt.

Romantyczne filmy dla młodzieży

Romantyczne filmy dla młodzieży bardzo łatwo mogą otrzeć się o kicz czy przerysowanie. Dlatego wybór wartościowych filmów o odkrywaniu potrzeby bliskości z drugą osobą przez nastolatki jest bardzo istotny. Zwłaszcza że i starsi widzowie chętnie za ich sprawą powrócą myślami do swoich pierwszych miłości i złamanych serc.

"W blasku nocy" (2018), reż. Scott Speer

Katie (Bella Thorne) cierpi na rzadką chorobę genetyczną - nie może narażać się na działanie promieni słonecznych. Od pewnego czasu marzy o tym, by poznać bliżej przystojnego chłopaka z sąsiedztwa...

"Szkoła uczuć" (2002), reż. Adam Shankman

Landon (Shane West) musi wystąpić w przedstawieniu przygotowywanym przez kółko teatralne. Z pomocą przychodzi mu Jamie (Mandy Moore), córka pastora.

Inne romantyczne filmy dla młodzieży:

 • "Każdego dnia" (2018), reż. Michael Sucsy,
 • "Charlie" (2012), reż. Stephen Chbosky,
 • "Pitch Perfect" (2012), reż. Jason Moore,
 • "Love, Rosie" (2014), reż. Christian Ditter,.
 • "Trzy metry nad niebem" (2010), reż. Fernando Gonzalez Molina

Zobacz też: Fajne filmy na wieczór- sprawdź klimatyczne propozycje w różnych kategoriach wiekowych

Więcej o: