Film o Tomaszu Komendzie - gdzie można go obejrzeć?

Film o Tomaszu Komendzie, niesłusznie skazanym na 25 lat pozbawienia wolności, to obraz wzbudzający wiele emocji i skłaniający do refleksji. ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'' nie pozostawia widza obojętnym, szczególnie że nawiązuje do prawdziwej, wstrząsającej historii. Sprawdzamy, gdzie można obejrzeć film o Komendzie.

Gdzie obejrzeć ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy''?

Ci, którzy nie widzieli jeszcze tego obrazu i zastanawiają się, gdzie obejrzeć głośny film Jana Holoubka, mogą skorzystać z oferty serwisu Player. Serwis ten jest obecnie jedynym portalem VOD, który oferuje dostęp do filmu ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy''. Co ciekawe, w ofercie serwisu znajduje się nie tylko film, który wyświetlany był w większości polskich kin od 18 września 2020 roku. Platforma proponuje widzom także serial Player Original pod tym samym tytułem. Premiera serialu miała miejsce 24 stycznia 2021 roku na Playerze.

Kto gra w filmie Jana Holoubka?

Przed obejrzeniem filmu wielu widzów interesuje, jaka jest obsada aktorska. Reżyser dla miłośników kina też ma spore znaczenie. Widzowie nie powinni być rozczarowani ani tym, kto gra w filmie, ani osobami jego twórców. ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'' to niezwykle udany fabularny debiut reżyserski Jana Holoubka, który został zań nagrodzony podczas festiwali: Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Złote Lwy), ''Młodzi i Film'' (Jantar) oraz Energa Camerimage. Reżyser dał się wcześniej poznać publiczności jako autor seriali (''Rojst'', ''Odwróceni. Ojcowie i córki'') i choć nie miał on doświadczenia w realizacji filmów pełnometrażowych, to poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Film powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez dziennikarza, Andrzeja Gołdę.

Główną rolę powierzono Piotrowi Trojanowi, znanemu dotąd głównie z ról drugoplanowych. Aktor za postać tę nagrodzony został w Gdyni Złotym Lwem. Jan Holoubek rolę matki Tomasza Komendy, Teresy Klemańskiej, powierzył Agacie Kuleszy. Doskonałe kreacje aktorskie tworzą również: Dariusz Chojnacki, wcielający się w rolę policjanta, Remigiusza Korejwo, Jan Frycz w roli więźnia ''Starego'', Magdalena Różczka czy Andrzej Konopka.

Serial czy film – na co się zdecydować?

Co lepiej obejrzeć: serial czy film? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, jednakże serial jest niejako rozwinięciem filmowej historii. Jak podkreślają twórcy, powstał on na bazie filmu Jana Holoubka po to, by pozwolić widzom na bliższe przyjrzenie się wybranym aspektom całej historii. Pokazuje wydarzenia, które doprowadziły do skazania Tomasza Komendy oraz działania, dzięki którym został on w końcu uniewinniony. Przybliża widzom więzienną codzienność młodego człowieka, targające nim emocje, przemoc, jakiej doświadczał, a jednocześnie ukazuje niezwykłą siłę jego charakteru. Pozwala również poznać relacje łączące głównego bohatera z jego matką oraz szczegóły śledztwa, które doprowadziło do uniewinnienia niesłusznie oskarżonego o gwałt i zabójstwo mężczyzny.

Zwiastun i recenzje filmu

Zwiastun filmu pozwala odkryć, że reżyser w swej opowieści skupia się przede wszystkim na emocjach, z jakimi przychodzi się zmierzyć bohaterom obrazu Jana Holoubka. Piotr Trojan w roli Tomasza Komendy jest niezwykle wiarygodny w swojej bezsilności oraz zagubieniu. Agata Kulesza mistrzowsko wciela się w matkę wierzącą w niewinność syna i gotową poświęcić wszystko, by swoje ukochane dziecko ocalić. Recenzje filmu i serialu, jako ich największą zaletę wskazują kreacje aktorskie. Choć sama historia Tomasza Komendy jest widzowi znana z licznych artykułów prasowych i reportaży, to emocje prezentowane przez bohaterów na ekranie oraz nieoczekiwany zwrot akcji, jakim jest pojawienie się w filmie policjanta, granego przez Dariusza Chojnackiego, sprawiają, że ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'' jest obrazem hipnotyzującym, niepozwalającym przejść obok siebie obojętnie. I to zarówno w postaci filmu fabularnego, jak i serialu podzielonego na cztery odcinki.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu

Jaka jest ocena filmu?

A jaka jest ocena filmu? Podbił on serca zarówno widzów, jak i krytyków filmowych. Złotymi Lwami nagrodzeni zostali: Jan Holoubek za najlepszy debiut reżyserski oraz Piotr Trojan za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych otrzymali, obok reżysera i odtwórcy głównej roli, również scenarzysta Andrzej Gołda oraz autor zdjęć, Bartłomiej Kaczmarek. Film odniósł ogromny sukces komercyjny, mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, ''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'' podczas pierwszego weekendu wyświetlania obejrzało ponad 125 tysięcy widzów. Jak podaje ranking, prowadzony przez serwis filmweb.pl, widzowie oceniają film w dziesięciostopniowej skali na 7,8, co jest bardzo wysoką notą.

''25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy'': czy warto obejrzeć?

Na pytanie o to, czy warto obejrzeć film lub serial inspirowany historią Tomasza Komendy, odpowiedź może być wyłącznie twierdząca. Nawet jeśli zaserwowana widzowi przez twórców obrazu opowieść wydaje się dość przewidywalna, to możliwość podziwiania aktorskiego kunsztu Piotra Trojana, Agaty Kuleszy, Dariusza Chojnackiego czy Jana Frycza jest nie do przecenienia. Poruszające jest także przesłanie filmu: każdy z nas może paść ofiarą fałszywego oskarżenia.

Więcej o: