Filmy dla dzieci: które produkcje są szczególnie warte obejrzenia?

Filmy dla dzieci nie tylko bawią, ale i uczą. Wpływają na rozwój intelektualny dziecka, pobudzają jego wrażliwość i emocjonalność. Ponadto są świetnym pretekstem do tego, by spędzić wspólnie czas - w kinie bądź przed telewizorem - całą rodziną. Jakie filmy dla dzieci warto obejrzeć? Które produkcje dla najmłodszych spodobają się również dorosłym?

Film dla dzieci – nie zawsze jest to kreskówka

Wybierając interesujący film dla dzieci nie zawsze musimy sięgać po animacje. Filmy, które zainteresują najmłodszych widzów, to nie tylko kreskówki. Choć największą popularnością wśród dzieci i ich rodziców cieszą się oczywiście bajki, to warto też sięgnąć po filmy dla dzieci, w których występują żywi aktorzy. Te filmy szczególnie sprzyjają oglądaniu ich w rodzinnym gronie. Oto kilka propozycji na interesujący seans familijny.

''Był sobie pies'' (2017), reż. Lasse Hallström

Głównym bohaterem humorystycznej opowieści jest Bailey, pies, którego życiu nadaje sens chłopiec imieniem Ethan. Jednak przychodzi taki moment, gdy drogi przyjaciół się rozchodzą.

''Księga dżungli'' (2016), reż. Jon Favreau

Najnowsza ekranizacja opowieści o chłopcu przygarniętym przez wilczą rodzinę. Mowgli zaprzyjaźnia się z czarną panterą Bagheeerą oraz niedźwiedziem Baloo.

''Jumanji'' (1995), reż. Joe Johnston

Dwunastoletni Alan zostaje wciągnięty przez tajemniczą grę ''Jumanji''. Ponad ćwierć wieku później grę odnajduje rodzeństwo: Judy i Peter. Przenoszą się do serca dżungli, gdzie spotykają zaginionego Alana.

Inne interesujące filmy dla dzieci:

 • ''Mój przyjaciel Hachiko'' (2009), reż. Lasse Hallström,
 • ''Charlie i fabryka czekolady'' (2005), reż. Tim Burton,
 • ''Czarownica'' (2014), reż. Robert Stromberg,
 • ''Harry Potter i kamień filozoficzny'' (2001), reż. Chris Columbus,
 • ''Alicja w Krainie Czarów'' (2010), reż. Tim Burton.

Fajne filmy dla dzieci

Fajne filmy dla dzieci to jednak w dużej mierze animacje, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród najmłodszej widowni, jak i tej zupełnie dorosłej. Wzruszające historie oraz zabawne dialogi są tym, co przyciąga przed ekrany widzów niezależnie od wieku. Wspólne oglądanie fajnych filmów dla dzieci jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale również okazją do zacieśniania więzi rodzinnych. Oto fajne filmy dla dzieci, które każdy chętnie zobaczy.

''Shrek'' (2001), reż. Andrew Adamson, Vicky Jenson

Olbrzymi ogr Shrek, w towarzystwie gadatliwego Osła, wyrusza na ratunek pięknej księżniczce Fionie. Ma ją ocalić z rąk strasznego smoka.

''Król lew'' (1994), reż. Rob Minkoff, Roger Allers; (2019) Jon Favreau

Gdy rodzi się Simba, następca tronu po swoim ojcu, królu Mufasie, nie wszyscy mieszkańcy lwiego królestwa są zachwyceni. Brat Mufasy, Skaza, posuwa się do zdrady, by nie oddać władzy w ręce nowo narodzonego lwiątka.

''Paddington'' (2014), reż. Paul King

Miś Paddington przybywa do Anglii z Peru, chcąc odnaleźć znajomego swej ciotki, mieszkającego w Londynie. Pluszowy miś trafia do rodziny Brownów.

Inne fajne filmy dla dzieci:

 • ''Ratatuj'' (2007), reż. Brad Bird,
 • ''101 Dalmatyńczyków'' (1961), reż. Hamilton Luske i in.,
 • ''Dzieciak rządzi'' (2017), reż. Tom McGrath,
 • ''Czarnoksiężnik z Oz'' (1939), reż. King Vidor i in.,
 • ''Fantastyczny Pan Lis'' (2009), reż. Wes Anderson.

Ciekawe filmy dla dzieci

Ciekawe filmy dla dzieci to idealnie wyważona porcja rozrywki i edukacji. Kolorowy świat przedstawiony na ekranie wzbudza zainteresowanie młodego widza, ale też nęci rodziców, stanowiąc doskonałą odskocznię od prozy życia. Jakie ciekawe filmy dla dzieci warto obejrzeć w rodzinnym gronie?

''Coco'' (2017), reż. Lee Unkrich, Adrian Molina

Dwunastoletni Miguel chce pójść w ślady swego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Przypadkiem trafia do magicznej Krainy Umarłych.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu

''Mały książę'' (2015), reż. Mark Osborne

Doskonała ekranizacja historii opowiedzianej przez Antoine de Saint-Exupery’ego. Mała dziewczynka zaprzyjaźnia się z oryginalnym staruszkiem z sąsiedztwa.

''Zwierzogród'' (2016), reż. Byron Howard, Rich Moore

Ambitna Judy Hops jest pierwszym królikiem zatrudnionym w policji Zwierzogrodu. By rozwiązać kryminalną zagadkę musi wejść w komitywę z gadatliwym lisem, Nickiem Bajerem.

Inne ciekawe filmy dla dzieci:

 • ''Epoka lodowcowa'' (2002), reż. Chris Wedge,
 • ''Merida waleczna'' (2012), reż. Mark Andrews, Brenda Chapman,
 • ''W głowie się nie mieści'' (2015), reż. Pete Docter,
 • ''Kraina lodu'' (2013), reż. Chris Buck, Jennifer Lee,
 • ''Niekończąca się opowieść'' (1984), reż. Wolfgang Petersen.

Filmy przyrodnicze dla dzieci

Filmy przyrodnicze dla dzieci mogą być doskonałą odmianą od najczęściej oglądanych przez maluchy bajek. Zwykle są to obrazy dokumentalne, które przybliżają dziecku życie zwierząt. Dostarczają nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim edukują, rozwijając zainteresowanie światem, a także kształtując wrażliwość na świat przyrody. Warto oglądać je wspólnie z dzieckiem, gdyż mogą stać się przyczynkiem do wielu ciekawych rozmów i dalszych poszukiwań wiedzy.

''Marsz pingwinów'' (2005), reż. Luc Jacquet

Fabularyzowana opowieść o pingwinach cesarskich, które co roku wyruszają w niebezpieczną podróż, by odnaleźć swoją drugą połowę.

''Mikrokosmos'' (1996), reż. Claude Nuridsany, Marie Perennou

Film opowiada jeden dzień z życia łąki. Głównymi bohaterami stają się owady i ich poczwarki.

''Makrokosmos'' (2001), reż. Jacques Perrin i in.

Fascynujący świat przyrody ukazany z perspektywy lotu ptaka.

Filmy o kosmosie dla dzieci

Wśród propozycji dla najmłodszych widzów zdecydowanie wyróżniają się filmy o kosmosie dla dzieci. Jak bowiem maluchom, które dopiero poznają otaczający je świat, podać wiedzę na temat kosmosu? W tym właśnie pomogą familijne filmy o kosmosie.

''Małpy w kosmosie'' (2008), reż. Kirk De Micco

Szympansy wyruszają w kosmos by uratować jego mieszkańców.

''Gwiazda Kopernika'' (2009), reż. Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski

Opowieść o synu toruńskiego kupca, Mikołaju, który w wieku dziesięciu lat, z inspiracji niderlandzkiego astrologa, zainteresował się gwiazdami.

''Był sobie kosmos'' (1982), reż. Albert Barille

Francuski serial animowany, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Opowiada on o mieszkańcach planety zwanej Omega.

Zobacz też: Filmy o szkole - najciekawsze produkcje dla nastolatków i nie tylko

Więcej o: