Oscary 2021. Najlepszy film - w tej kategorii wygrał "Nomadland"!

Oscary 2021. Ogłoszono zwycięzcę w kategorii najlepszy film. Nagroda Akademii Filmowej trafiła do rąk twórców "Nomadland"!

O statuetkę w kategorii najlepszy film rywalizowało w tym roku osiem filmów: "Ojciec", "Judas and the Black Messiah", "Nomadland", "Obiecująca. Młoda. Kobieta.", "Proces Siódemki z Chicago", "Sound of Metal", "Minari" i "Mank". 

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Oscary 2021. W kategorii najlepszy film wygrał "Nomadland"!

Podczas 93. gali wręczenia Oscarów za najlepszy film uznano "Nomadland". Film wyreżyserowany przez Chloé Zhao opowiada o kobiecie po sześćdziesiątce, która po stracie dobytku wybiera wędrowne życie. Obraz nominowany był w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Frances McDormand), najlepszy reżyser (Chloé Zhao) , najlepszy scenariusz adaptowany (Chloé Zhao), najlepsze zdjęcia (Joshua James Richards) i najlepszy montaż (Chloé Zhao). Film zgarnął łącznie trzy statuetki - w kategorii najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

<<Reklama>> Książka „Nomadland” jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

- Obejrzyjcie nasz film na największym możliwym ekranie. A któregoś dnia weźcie swoich przyjaciół i obejrzyjcie wszystkie filmy, które tu przedstawiono - powiedziała odtwórczyni głównej roli w filmie - Frances McDormand. Chwilę później aktorka zawyła ze sceny jak wilk.

Frances McDormand kilka minut później ponownie pojawiła się na scenie, aby odebrać statuetkę, tym razem w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska. To już trzecia nagroda aktorki. Wcześniej została wyróżniona za rolę w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (2017) i  "Fargo" (1996).

 

Lista pozostałych nominowanych produkcji w kategorii najlepszy film:

  • "Ojciec" - film autorstwa Floriana Zellera o córce opiekującej się ojcem z oznakami demencji,
  • "Judas and the Black Messiah" - produkcja wyreżyserowana przez Shakan Kinga,
  • "Mank" - film wyreżyserowany przez Davida Fincher, który otrzymał najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów, bo aż w dziesięciu kategoriach,
  • "Minari" - amerykańska produkcja autorstwa Lee Isaaca Chunga opowiadająca o koreańskiej rodzinie, która zakłada farmę w Arkansas,
  • "Obiecująca. Młoda. Kobieta" - obraz wyreżyserowany przez Emerald Fennel,
  • "Sound of Metal" - to historia perkusisty, który traci słuch. Razem ze swoją dziewczyną próbują zacząć życie od nowa. Film wyreżyserował Darius Marder,
  • "Proces Siódemki z Chicago" - obraz wyprodukowany przez platformę streamingową Netflix o jednym z najgłośniejszych procesów w historii, do którego doszło, gdy pokojowy protest w Chicago zmienił się w brutalne starcia z policją, a jego organizatorzy stanęli przed sądem.
Więcej o: