Oscary 2021. Anthony Hopkins najlepszym aktorem pierwszoplanowym

Oscary 2021 rozdane! Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymał Anthony Hopkins, który zagrał głównego bohatera w filmie "Ojciec".
Zobacz wideo Czajka-Kominiarczuk: Oscary stały się międzynarodowe

Akademia Filmowa pierwszy raz wręczyła Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową męską w 1928 roku, a otrzymał ją Emil Jannings za kreację w filmie "Ostatni rozkaz". W ubiegłym roku laureatem został  Joaquin Phoenix za rolę w dramacie psychologicznym "Joker".

Oscary 2021. Anthony Hopkins najlepszym aktorem pierwszoplanowym

Akademia Filmowa wybrała najlepszego aktora pierwszoplanowego po raz 93. W tym roku nagrodę otrzymał Anthony Hopkins za tytułową rolę w filmie Floriana Zellera "Ojciec". Hopkins zagrał 80-letniego mężczyznę, który zaczyna wykazywać oznaki demencji. Aktor nie zjawił się na 93. gali rozdania Oscarów, ani nie połączył się z prowadzącymi za pośrednictwem internetu. 

 

Dzięki wygranej 83-letni Anthony Hopkins został najstarszym laureatem Oscara w historii. Wcześniej był nim Christopher Plummer, który odebrał statuetkę w wieku 82 lat. Został nagrodzony w 2012 za rolę w filmie "Debiutanci". 

To druga statuetka na koncie Anthonego Hopkinsa. Pierwszą otrzymał w 1992 roku za rolę dr. Hannibala Lectera w filmie "Milczenie Owiec".

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Pozostali aktorzy nominowani w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy:

  • Riz Ahmed za rolę Rubena - perkusisty, który zaczyna tracić słuch w filmie "Sound of Metal" wyreżyserowanym przez Dariusa Mardera. 
  • Chadwick Boseman za kreację trębacza Levee, którą stworzył w obrazie "Ma Rainey: Matka bluesa" reżysera George C. Wolfe.
  • Steven Yeun za rolę Jakoba Yi w obrazie "Minari" autorstwa Lee Isaaca Chunga. Bohater grany przez Yeun, razem z rodziną przeprowadza się do Arkansas, aby założyć tam farmę. 
  • Gary Oldman, który wcielił się w role Hermana J. Mankiewicza, scenarzysty "Obywatela Kane’a" w filmie "Mank" wyreżyserowanym przez Davida Finchera.
Więcej o: