Oscary 2021. Kim jest Dariusz Wolski, Polak nominowany za najlepsze zdjęcia?

Polski kandydat z szansą na Oscara za najlepsze zdjęcia - Dariusz Wolski otrzymał nominację po raz pierwszy w ponad czterdziestoletniej karierrze operatorskiej. Przybliżamy jego sylwetkę.

Dariusz Wolski urodził się w 1956 roku w Warszawie. W latach 1976-79 studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej na Wydziale Operatorskim, ale studiów tych ostatecznie nie ukończył. Zdecydował się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przeniósł się tam w 1979 roku, w wieku zaledwie 23 lat. Dariusz Wolski zaczynał od filmów niskobudżetowych i dokumentalnych. Za punkt zwrotny w jego karierze można uznać pracę nad zdjęciami do filmu "Heart" z 1986 roku. Krótko potem wyruszył z Nowego Jorku do Los Angeles, gdzie podjął współpracę z m.in. Davidem Fincherem, Alexem Proyasem i Jakiem Scottem. Oprócz nich należy wymienić takie reżyserskie sławy jak Ridley Scott, Tim Burton, Rob Marshall czy Gore Verbinsky. Od 2004 Dariusz Wolski jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Dariusz Wolski. Polski operator z imponującym dorobkiem

Wolski może pochwalić się pracą przy wielu znanych produkcjach. W jego dorobku znajdziemy "Kruka", "Karmazynowy przypływ", cztery pierwsze części "Piratów z Karaibów", "Alicję w Krainie Czarów" czy "Marsjanina". W 1996 otrzymał nominację do ASC Award przyznawanej przez American Society of Cinematographers za zdjęcia do "Karmazynowego przypływu" Tony'ego Scotta.

 

Pracował również przy ponad 100 klipach dla największych gwiazd muzyki, m.in. Davida Bowiego, Pauli Abdul, Eltona Johna, Neila Younga czy Stinga. Teledysk do piosenki "Luka" Suzanne Vegi przyniósł mu w 1988 roku nominację do MTV Video Music Awards za najlepsze zdjęcia. Kolejną otrzymał za "Janie’s Got a Gun" grupy Aerosmith w 1990 roku, a ostatnią jak do tej pory w 2001 roku za klip do utworu "Stan" Eminema i Dido.

W tym roku doczekał się swojej pierwszej nominacji do Oscara. Znalazł się w gronie pięciu nominowanych za najlepsze zdjęcia. Zrealizował je do filmu "Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa.

 

"Wędrujący od miasta do miasta i dzielący się z ludźmi nowinami weteran wojny secesyjnej rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, by doprowadzić sierotę do nowego domu" - czytamy w opisie filmu. W produkcji wystąpili Tom Hanks, Helena Zengel i Michael Angelo Covino.

Oscary 2021. Dariusz Wolski nominowany za zdjęcia do filmu 'Nowiny ze świata' Oscary 2021. Nominowany Polak: Bardzo miło jest być docenionym

Dariusz Wolski. Nad czym pracuje obecnie polski kandydat do Oscara?

Trwają prace nad filmem "House of Gucci", którego operatorem jest właśnie Dariusz Wolski. Nowe dzieło Ridleya Scotta przybliży okoliczności śmierci Maurizio Gucciego, wnuka słynnego włoskiego projektanta mody - Guccio Gucciego. W filmie wystąpią takie gwiazdy jak Adam Driver, Lady Gaga, Al Pacino, Jeremy Irons i Jared Leto. Premiera przewidywana jest na listopad 2021 roku.

 
Więcej o: