Helen McCrory nie żyje. Aktorka znana z "Peaky Blinders" i "Harry'ego Pottera" miała 52 lata

Helen McCrory nie żyje. Brytyjska aktorka, znana widzom m.in. jako Polly Gray z serialu "Peaky Blinders" oraz Narcyza Malfoy z ekranizacji serii "Harry Potter", zmarła po poważnej chorobie w wieku 52 lat. Informację o śmierci McCrory podał jej mąż, aktor Damian Lewis.

"Ze złamanym sercem ogłaszam, że po heroicznej walce z rakiem piękna i potężna kobieta, czyli Helen McCrory, zmarła spokojnie w domu, otoczona falą miłości przyjaciół i rodziny. Umarła tak, jak żyła. Nieustraszona. Boże, kochamy ją i wiemy, jakie mamy szczęście, że mieliśmy ją w naszym życiu. Jej światło płonęło tak jasno. Odpłyń teraz, malutka, w powietrze. Dziękuję" - napisał w piątek na Twitterze Damian Lewis. 

Helen McCrory nie żyje. "Uczłowieczała każdą scenę, w której grała"

Helen McCrory debiutowała na początku lat 90. na deskach londyńskich teatrów. Po ukończeniu studiów aktorskich pierwszy raz wystąpiła w sztuce "Bądźmy poważni na serio". W kolejnych latach regularnie pojawiała się na West Endzie, grając w takich tytułach jak m.in. "Jak wam się podoba" i "Wieczór Trzech Króli" Shakespeare'a. Jej przygoda z ekranem rozpoczęła się w 1994 roku, kiedy zagrała epizod w "Wywiadzie z wampirem". Pierwsza większa rola przypadła aktorce dziewięć lat później w miniserialu BBC One "Charles II: The Power and the Passion", gdzie wcieliła się w arystokratkę Barbarę Palmer.

Najszerszej publiczności McCrory dała się poznać dzięki roli Narcyzy Malfoy w filmach "Harry Potter i Książę Półkrwi" oraz dwóch częściach produkcji "Harry Potter i Insygnia Śmierci". Początkowo aktorka otrzymała rolę Bellatrix Lestrange, jednak zrezygnowała z niej z uwagi na ciążę. W piątek hołd McCrory w mediach społecznościowych oddała m.in. J. K. Rowling. "Jestem zdruzgotana wieściami o śmierci Helen McCrory, niezwykłej aktorki i wspaniałej kobiety, która opuściła nas zbyt wcześnie. Moje najgłębsze kondolencje dla jej rodziny, zwłaszcza męża i dzieci. Co za przejmująca wiadomość" - napisała autorka książek.

Kolejna rola, z którą McCrory jest szczególnie kojarzona, to Polly Gray, ciotka Tommy'ego Shelby'ego (Cillian Murphy) z serialu "Peaky Blinders". "Helen była piękną, opiekuńczą, zabawną, współczującą osobą. Była także utalentowaną aktorką - nieustraszoną i wspaniałą. Wynosiła na nowy poziom i uczłowieczała każdą scenę, każdą postać, którą grała" - wspomina w wydanym w piątek oświadczeniu Cillian Murphy. "Zaszczytem było pracować z tą genialną kobietą, dzielić przez lata tyle chwil śmiechu. Będę bardzo tęsknił za moją przyjaciółką".

W 2007 roku McCrory poślubiła Damiana Lewisa, znanego m.in. z seriali "Homeland" i "Billions". Mieli razem dwójkę dzieci. 

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich
Więcej o: