Filmy Jamesa Camerona gwarantują udany seans. Jeśli wybierać produkcje pod kątem przychodu, to warto wiedzieć, że aż trzy obrazy tego reżysera należą do grona najbardziej kasowych tytułów wszechczasów: "Terminator 2", "Titanic" oraz "Prawdziwe kłamstwa". Jak kierowca ciężarówki staje się złotym twórcą Hollywood? Wszystko za sprawą pasji do efektów specjalnych. Działalność Camerona na tym polu zwróciła uwagę producentów z wytwórni filmowej New World Pictures, którzy postanowili powierzyć mu reżyserię filmu "Pirania II: Latający mordercy". I chociaż obraz po latach uznano za wyjątkowo słabą produkcję i z całą pewnością nie można jej zaliczyć do kategorii: najlepsze filmy Camerona - to był on przepustką reżysera do wielkiego kina i chociażby dlatego warto go zobaczyć.
Zobacz wideo
Lata 70. to był fantastyczny czas dla trylogii filmowych [Popkultura]
Najlepsze filmy Jamesa Camerona - ranking
Widzowie cenią filmy Camerona przede wszystkim za efekty specjalne. Do grona najlepszych produkcji zaliczamy tytuły, które przenoszą nas do świata robotów i tajemniczych stworów, ale na uwagę zasługuje też romans wszechczasów w reżyserii tego twórcy. Więcej w kategorii najlepsze filmy Jamesa Camerona poniżej:
"Obcy z głębin" (Aliens of the Deep, 2005 r.)
- Obraz opowiada o ekspedycji w głąb gorących źródeł oceanu - miejsca schronienia unikalnych form życia, których nie można spotkać na ziemi. Niezwykłe stwory prowadzą wewnętrzną walkę o dominację w świecie gorących gejzerów. Podwodny świat Camerona to połączenie filmu science fiction z obrazem przyrodniczym. Co kryje się w oceanicznej głębi?
James Cameron tworzy produkcje na dużą skalę i nie zamyka się w ramach swojej roli. Ciekawostką jest, że przy realizacji tego obrazu został użyty system cyfrowych kamer 3-D Reality Camera System (RCS) pomysłu samego Camerona.
"Obcy - Decydujące starcie" (Aliens, 1986 r.)
- Oficer Ellen Ripley jako jedynej udaje się ujść z życiem po tajemniczym ataku na statek kosmiczny "Nostromo". Po niemal 60 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej zostaje ona odnaleziona i sprowadzona na ziemię. Ratunek powoduje kolejne wyobcowanie - nikt nie wierzy w jej historię o niezwykłym potworze. Dzieje się tak jednak do momentu, gdy koncern (właściciel Nostromo) traci kontakt z kolonią, gdzie zlokalizowano wrak statku Obcych.
Filmy Camerona słyną z efektów specjalnych, które w przypadku tego obrazu nie oznaczają wcale zaawansowanej technologii. Ze względu na cięcia budżetowe, twórcy dysponowali tylko sześcioma kapsułami kriogenicznymi, które odegrały kluczową rolę w scenie wybudzenia. Dla spotęgowania efektu użyto luster i montażu.
"Terminator 2: Dzień sądu" (1991 r.)
- Tytułowy Terminator T-800 otrzymuje zlecenie na ochronę Johna Connora, który w przyszłości stanie na czele ludzi, którzy stoczą walkę przeciwko maszynom. W kontekście efektów specjalnych na uwagę zasługuje niezwykły proces tworzenia dźwięków. Na potrzeby filmu główny dźwiękowiec nagrywał odgłosy świszczącego wiatru. Dźwięk pękającej czaszki otrzymano w efekcie nagrania odgłosu pękającego fistaszka.
"Otchłań" (The Abyss, 1989 r.)
- Amerykańska łódź podwodna po niespodziewanym ataku opada na dno oceanu. Zorganizowana przez wojsko akcja ratunkowa nie przynosi oczekiwanego efektu ze względu na bark dedykowanego sprzętu. Do pomocy zostają zaangażowani pracownicy stacji badawczej, którym przy okazji udaje się nawiązać kontakt z Obcymi. "Otchłań" to pierwszy film, który wykorzystuje tzw. niebieski ekran (blue box) w zdjęciach podwodnych.
"Avatar" (2009)
- Film opowiada historię Jake’a, sparaliżowanego komandosa, który zostaje wysłany na magiczną planetę Pandora. Na miejscu nawiązuje relacje z lokalną społecznością, której grozi zagłada. Czy uda mu się powstrzymać proces zniszczenia? Projekt zrodził się w głowie Camerona już w latach 90-tych, ale reżyser zrezygnował z realizacji ze względu na poziom ówczesnej techniki, która nie pozwalała w pełni oddać jego wizji.
"Terminator" (1984)
- Pierwsza część o elektronicznym mordercy, który zostaje wysłany z przyszłości do lat 80. Jego celem jest matka przyszłego lidera rewolucji, którą ochronić może tylko Kyle Reese. Elektroniczną muzykę do Terminatora pierwotnie miał skomponować sam Tony Banks, czyli klawiszowiec z grupy Genesis. Finalnie jednak zlecenie otrzymał Brad Fiedel.
"Titanic" (1997)
- Tej historii miłosnej raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. W 1912 roku brytyjski statek wycieczkowy wyrusza w swój dziewiczy rejs do Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie wybucha płomienny romans pomiędzy biednym emigrantem a arystokratką - rodzące się uczucie przerywa jednak historyczna katastrofa. Podczas kręcenia sceny zalania sali z wielkimi schodami nie było mowy o powtórkach, ze względu na fakt, że woda zniszczyła cały plan zdjęciowy łącznie z wyposażeniem oraz scenografią.