Oscary 2021. Nominowane filmy, które obejrzysz na platformie Netflix [LISTA]

93. ceremonia wręczenia Oscarów już wkrótce. Sprawdziliśmy, które z nominowanych produkcji można zobaczyć na Netfliksie. Subskrybenci tej platformy mają dostęp do wielu filmów, które mają szansę na prestiżową nagrodę.
Zobacz wideo Największymi wygranymi Oscarów w 2021 zostaną Netflix i Amazon?

Kolejne rozdanie Oscarów za pasem. Rozdanie nagród odbędzie się w nocy z 25 na 26 kwietnia. Które z nominowanych filmów można zobaczyć na Netflixie? W ofercie serwisu znalazły się m.in. "Mank", "Proces siódemki z Chicago" i "Ma Rainey: Matka bluesa".

Oscary 2021. Nominowane produkcje, które zobaczysz na platformie Netflix

"Mank" (reż. David Fincher)

  • 10 nominacji: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk

Obraz opowiada o Hollywood lat 30. ubiegłego wieku, widzianym oczami zjadliwego krytyka społecznego i scenarzysty Hermana J. Mankiewicza. Tytułowy Mank zmaga się z alkoholizmem i walczy z czasem, by ukończyć scenariusz "Obywatela Kane'a" dla Orsona Wellesa. W filmie wystąpili Gary Oldman i Amanda Seyfried.

 

"Proces siódemki z Chicago" (reż. Aaron Sorkin)

  • 6 nominacji: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza piosenka, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż

Pokojowy protest przeciwko wojnie w Wietnamie, w trakcie Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku, zostaje brutalnie stłumiony przez policję i Gwardię Narodową. Organizatorzy zostają oskarżeni o celowe wywołanie zamieszek. Film przybliża historię ich procesu. W filmie wystąpili m.in. Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt i Jeremy Strong.

 

"Ma Rainey: Matka bluesa" (reż. George C. Wolfe)

  • 5 nominacji: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy

Akcja filmu rozgrywa się w 1927 roku. W trakcie sesji nagraniowej wokalistka Ma Rainey wdaje się w konflikt z trębaczem z jej zespołu. Napięta sytuacja nie podoba się dwóm białym menadżerom, którzy konsekwentnie chcą zakończyć sesję i przynajmniej częściowo przejąć kontrolę nad muzyczną karierą kobiety. Wystąpili m.in. Chadwick Boseman i Viola Davis.

 

"Nowiny ze świata" (reż. Paul Greengrass)

  • 4 nominacje: najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk

Weteran kilku wojen dzielący się z ludźmi wiadomościami przemierza Teksas, by odprowadzić pewną sierotę do domu jej krewnych. Wystąpili m.in. Tom Hanks i Helena Zengel.

 

"Elegia dla bidoków" (reż. Ron Howard)

  • 2 nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza charakteryzacja i fryzury

Student prawa Uniwersytetu Yale zmuszony przez kryzys wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie mierzy się z problemami swojej rodziny, lokalnymi wartościami i własną przyszłością.

 

"Biały Tygrys" (reż. Ramin Bahrani)

  • 1 nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany

Historia ambitnego kierowcy z Indii, który wykorzystuje swój spryt, żeby skończyć z biedą i wznieść się na szczyt.

 

"Życie przed sobą" (reż. Edoardo Ponti)

  • 1 nominacja: najlepsza piosenka

Madame Rosa, kobieta ocalała z Holokaustu, przygarnia 12-letniego chłopca Momo, który ją okradł. Między tą dwójką samotników nawiązuje się przyjaźń. W rolach głównych wystąpili Sophia Loren i Ibrahima Gueye.

 

"Czego nauczyła mnie ośmiornica" (reż. James Reed, Pippa Ehrlich)

  • 1 nominacja: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Dokument o wyjątkowej przyjaźni filmowca Craiga Fostera i ośmiornicy, którzy wspólnie oprowadzają widzów po podwodnym świecie u wybrzeży RPA.

 

"Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych" (reż. Nicole Newnham, James Lebrecht)

  • 1 nominacja: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Historia niezwykłego ruchu rewolucyjnego powstałego na letnim obozie dla niepełnosprawnych nastolatków.

 

"Wyprawa na Księżyc" (reż. Glen Keane)

  • 1 nominacja: najlepszy długometrażowy film animowany

Rezolutna dziewczynka buduje rakietę i udaje się w kosmos, by udowodnić istnienie bogini Księżyca. Niespodziewanie trafia jednak do krainy zamieszkiwanej przez dziwne stworzenia.

 

"Dwóch nieznajomych" (reż. Travon Free, Martin Desmond Roe)

  • 1 nominacja: najlepszy krótkometrażowy film aktorski

Mężczyzna zostaje uwięziony w pętli czasowej i wciąż od nowa wdaje się w tę samą sprzeczkę z policjantem.

 

"Niebo o północy" (reż. George Clooney)

  • 1 nominacja: Najlepsze efekty specjalne

Postapokaliptyczna opowieść o losach Augustine’a, samotnego naukowca, prowadzącego badania w Arktyce. Augustine usiłuje skontaktować się z astronautami ze statku kosmicznego powracającego na Ziemię i uratować jego załogę przed katastrofą. W filmie wystąpili m.in. George Clooney i Felicity Jones.

 

"Pięciu braci" (reż. Spike Lee)

  • 1 nominacja: najlepsza muzyka oryginalna

Czterech czarnoskórych weteranów powraca do Wietnamu, gdzie wraz z synem jednego z nich, chcą odnaleźć szczątki swojego dowódcy i ukryty skarb.

 

"Piosenka dla Latashy" (reż. Sophia Nahli Allison)

  • 1 nominacja: Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

Film dokumentalny przybliżający historię życia Latashy Harlins, piętnastolatki, której śmierć stała się przyczyną burzliwych protestów w Los Angeles w 1992 roku.

 

"Jakby coś, kocham was" (reż. Michael Govier, Will McCormack)

  • 1 nominacja: najlepszy krótkometrażowy film animowany

Opowieść o tragedii rodziców starających się poradzić sobie ze śmiercią córki, która zginęła w strzelaninie.

 

"Cząstki kobiety" (reż. Kornél Mundruczó)

  • 1 nominacja: najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Film opowiada o kobiecie, która traci dziecko w wyniku poronienia oraz jej zmaganiach z powrotem do codzienności po tym traumatycznym wydarzeniu. W filmie wystąpili: Vanessa Kirby, Shia LaBeouf i Ellen Burstyn.

 

"Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga" (reż. David Dobkin)

  • 1 nominacja: najlepsza piosenka

Wzloty i upadki dwójki islandzkich muzyków, którzy dostają wyjątkową szansę spełnienia marzeń o występie podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W głównych rolach wystąpili Will Ferrell i Rachel McAddams.

 

"Miłość i potwory" (reż. Michael Matthews)

  • 1 nominacja: najlepsze efekty specjalne

Siedem lat po tym, jak Ziemię opanowały potwory, Joel postanawia opuścić swój przytulny bunkier, chcąc odnaleźć byłą dziewczynę.

 
Więcej o: