Oscary 2021. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała Chloe Zhao za film "Nomadland"

Oscary 2021. Laureatką Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy reżyser została nagrodzona Chloe Zhao za film "Nomadland".

W 2021 roku po raz pierwszy w historii w kategorii najlepszy reżyser nominowano dwie kobiety: Chloe Zhao za "Nomadland" oraz Emerald Fennell za "Obiecującą. Młodą. Kobietę.".

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Oscary 2021. Akademia Filmowa przyznała statuetkę Chloe Zhao w kategorii najlepszy reżyser 

Do statuetki nominowanych było trzech reżyserów i dwie reżyserki:

Thomas Vinterberg został nominowany za film "Na rauszu". To pierwsza nominacja reżysera do Nagrody Akademii Filmowej. Vinterberg znany jest z reżyserii takich produkcji jak m.in. "Polowanie" (2012), "Komunia" (2016) czy "Kursk" (2018).

David Fincher otrzymał nominację za obraz "Mank". Reżyser był wcześniej dwukrotnie nominowany do statuetki w tej kategorii - w 2010 roku za film "The Social Network" i w 2008 roku za "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". David Fincher jest autorem m.in. "Zaginionej Dziewczyny" (2014), "Siedem" (1995) czy "Zodiaka" (2007).

Lee Isaac Chung był nominowany za reżyserię "Minari". To jego pierwsza nominacja do Oscarów. Na swoim koncie ma takie filmy jak "Szczęśliwe życie" (2010) czy "Abigail Harm" (2012).

Chloe Zhao otrzymała nominację w tej kategorii za film "Nomadland". Zhao była również nominowana za montaż i scenariusz adaptowany. Reżyserka nakręciła m.in. film "Jeździec" (2017) czy "Pieśń braci moich" (2015).

Emerald Fennell, autorka "Obiecującej. Młodej. Kobiety." również została nominowana do Oscarów po raz pierwszy. Fennell nominowano także w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. "Obiecująca. Młoda. Kobieta." to pierwszy pełnometrażowy film reżyserki, która wcześniej stworzyła krótkometrażowy obraz "Careful How You Go" (2018).

Tylko dwie kobiety w historii otrzymały statuetkę w kategorii najlepszy reżyser

Od 1929 roku w kategorii najlepszy reżysero nominowano tylko siedem kobiet. Były to:

  • Lina Wertmüller za "Siedem piękności Pasqualino";
  • Jane Campion  za "Fortepian";
  • Sofia Coppola za "Między słowami";
  • Kathryn Bigelow za "The Hurt Locker. W pułapce wojny";
  • Greta Gerwig za "Lady Bird";
  • Chloé Zhao za "Nomadland".
  • Emerald Fennell za "Obiecująca. Młoda. Kobieta."

Dotychczas nagrodę zdobyła w 2010 roku Kathryn Bigelow za film "The Hurt Locker. W pułapce wojny" i Chloe Zhao za "Nomadland" w 2021 roku.

Więcej o: