''Kopciuszek'': filmy. Historia zgubionego pantofelka

Filmy, gdzie występuje Kopciuszek, są dość popularne. Wyjątkowa bajka doczekała się wielu odsłon zarówno w wersji animowanej jak i filmowej. Chcesz poznać różne oblicza Kopciuszka? Sprawdź nasze propozycje na rodzinny seans lub wieczór filmowy w urodziny.

Historia Kopciuszka - tylko jeden wymiar? 

Historia Kopciuszka jak wiele baśni opiera się na prostym podziale świata, mamy tutaj zachowaną równowagę pomiędzy dobrem i złem. Bajka utrwala też kilka stereotypów na temat złej macochy oraz oceny charakteru przez pryzmat wyglądu. Pojawia się też motyw księcia na białym koniu, wraz z którym kończą się wszystkie problemy… Pomimo dość kontrowersyjnej fabuły jak na współczesne czasy, Kopciuszek od pokoleń cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak z tym tematem poradzili sobie filmowcy? Sprawdź z nami różne oblicza tej tradycyjnej opowieści. 

Siedem dusz Wartościowe filmy: produkcje, które warto obejrzeć i takie, do których się wraca

Kopciuszek: film. ''Kopciuszek roztańczona historia'', reż. Damon Santostefano (2008r.) 

Ten film o Kopciuszku ucieszy fanów Seleny Gomez, piosenkarka wciela się w postać Mary, która podobnie jak w bajce mieszka wraz z macochą i jej córkami. Okrutna kobieta zarzuca dziewczynę dużą ilością obowiązków. Wszystko zmienia się, gdy w szkole Mary pojawia się nowy uczeń. Miłość do tańca sprawia, że pomiędzy nastolatki rodzi się uczucie, a zamiast motywu pantofelka pojawia się odtwarzacz MP3. Czy Mary uda się zdobyć serce księcia, który jest jednocześnie gwiazdą muzyki? Ta historia, nie może mieć złego zakończenia, to w końcu Kopciuszek. Wśród różnych wersji historii Kopciuszka, film z Seleną Gomez zdecydowanie zasługuje na uwagę. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 81

Filmy o Kopciuszkach - ''Cinderella Story'', reż. Mark Rosman (2004 r.)

Konstrukcja tej historii jest bardzo podobna do poprzedniej. Filmy o Kopciuszkach opowiadają losy nastolatek, które muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu w postaci macochy i jej dwóch znienawidzonych córek. Główna bohaterka od prozy życia ucieka w świat internetu, gdzie poznaje prawdziwą miłość. Konfrontacja odbędzie się na balu maskowym. Film z Hilary Duff w roli głównej to zabawna historia z przymrużeniem oka, obraz został doceniony przez młodą widownię nagrodą Teen Choice Awords. 

Zobacz też: Filmy romantyczne dla młodzieży. Najlepsze tytuły wszech czasów

Kopciuszek - film w męskiej wersji? ''Wyśpiewać marzenia'', reż. Bille Woodruff (2012 r.)

Tym razem w rolę Kopciuszka wciela się nastolatek. Charlie Prince wiedzie trudne życie u boku surowego ojczyma oraz jego dwóch rozpieszczonych synów. Jego los zmienia się, gdy poznaje córkę producenta muzycznego, znaną piosenkarkę o imieniu Kadee. Pomiędzy młodymi ludźmi rodzi się uczucie. Młoda gwiazda powstawania zaprosić głównego bohatera na bal, na którym chłopak gubi demo z własną muzyką, dziewczyna postanawia odszukać utalentowanego księcia. 

Mickey Mouse, czyli po polsku Myszka Miki, urodził się w końcu listopada 1928 r. Walt Disney wymyślił go, jadąc pociągiem relacji Nowy Jork - Los Angeles. Najpiękniejsze bajki Disneya. 10 najlepszych bajek wszechczasów

Kopciuszek: Disney. ''Cinderella'', reż. Kenneth Branagh (2015 r.) 

To klasyczna, grzeczna wersja Kopciuszka opowiedziana przez twórców Disneya. Krytycy określają ten film jako pełen szacunku do materiału źródłowego. Główni bohaterowie otrzymali jednak współczesny szlif, tytułowy Kopciuszek nie jest tylko ładną dziewczyną, widzowie postrzegają ją bardziej jako odważną i miłą. Taką naukę otrzymała od zmarłej matki, co ciekawe dziewczyna nie czeka też na przybycie księcia, jest bardziej dorosła i poukładana w życiu. Jak potoczy się tak klasyczna i jednocześnie przewrotna historia? Kopciuszek Disneya, czyli film ''Cinderella'' - zaprasza na seans. 

Zobacz też: Filmy dla młodzieży: które filmy o nastolatkach warto obejrzeć?

Więcej o: