Gdzie obejrzeć ''Na rauszu''? Na Netflixie czy HBO GO na razie go nie znajdziemy

Wśród nominowanych do Oscara 2021 filmów są tytuły, które chcieliby obejrzeć kinomani, takie jak np. ''Na rauszu''. Netflix czy HBO GO choć mają w swojej ofercie kilkanaście nominowanych filmów, tej głośnej produkcji niestety nie prezentują swoim klientom. Sprawdzamy, gdzie obejrzeć ''Na rauszu''.

Gdzie obejrzeć ''Na rauszu''?

Miłośnicy kina, którzy zastanawiają się, gdzie obejrzeć ''Na rauszu'', mogą poczuć się mocno zawiedzeni. Niestety, w wypadku tej duńskiej produkcji, nie pomoże żadna platforma streamingowa. Tym samym obejrzenie filmu we własnym domu, nawet odpłatnie, okazuje się niemożliwe. ''Na rauszu'', podobnie jak kilka innych nominowanych do Oscara produkcji, ma już co prawda wyznaczoną datę polskiej premiery, jednakże, z racji dynamicznej sytuacji w sektorze kultury, trudno jednoznacznie określić, kiedy film wejdzie na ekrany polskich kin. Serwis filmweb.pl informuje, iż polska premiera przewidziana została na dzień 21 maja 2021 roku, niektóre kina zapowiadają jednak, iż film wejdzie na ekrany z dniem 7 maja 2021 roku. Co ciekawe, chwilowe odmrożenie sektora kultury (otwarcie kin) od dnia 12 lutego 2021 roku, zaowocowało przedpremierowymi pokazami duńskiego kandydata do Oscara w kinach studyjnych, jednak na szerszy dostęp do wspomnianego obrazu przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Kto gra w ''Na rauszu''?

W przypadku filmów nominowanych do Oscara szczególną uwagę zwracamy na to, jaka jest obsada aktorska czy reżyser danego obrazu. Ponieważ ''Na rauszu'' to kino duńskie, informacja o tym, kto gra w tym filmie będzie bardziej czytelna dla znawców kinematografii, aniżeli dla przeciętnych widzów. W role czterech przyjaciół – nauczycieli szkoły średniej eksperymentujących z alkoholem, który rzekomo ma poprawić jakość ich życia, wcielają się:

  • Mads Mikkelsen – jako Martin,
  • Thomas Bo Larsen – jako Tommy,
  • Magnus Millang – jako Nikolaj,
  • Lars Ranthe – jako Peter.

Szerszej widowni z pewnością znany jest zwłaszcza Mads Mikkelsen, który kreował czarny charakter w ''Casino Royale'', wcielił się w rolę Igora Strawińskiego w filmie ''Chanel i Strawiński'' oraz naukowca Galena Erso w filmie ''Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie''. Mikkelsen rozpoznawalny jest również jako serialowy Hannibal Lecter. ''Na rauszu'' wyreżyserował Thomas Vinterberg, na podstawie stworzonego wspólnie z Tobiasem Lindholmem scenariusza.

Zobacz też: Mads Mikkelsen dołącza do obsady filmu "Indiana Jones 5". Wystąpi u boku Harrisona Forda

''Na rauszu'' to serial czy film?

W wypadku wielu głośnych tytułów towarzyszy nam wątpliwość, czy jest to serial czy film. ''Na rauszu'' to oczywiście film, fabularny obraz zasługujący na uwagę widzów. Choć dotyka dość poważnego problemu (bohaterowie, wprowadzając się systematycznie w stan niewielkiego upojenia alkoholowego, dość szybko przechodzą od zabawnego eksperymentu do niebezpiecznego uzależnienia), daleki jest od moralizatorstwa. Reżyser sięga po temat trudny, ale przedstawia go w humorystyczny sposób, z jednej strony pozwalając widzowi się pośmiać, z drugiej – skłaniając go do nieco głębszej refleksji.

Zwiastun i recenzja filmu

Obecny w sieci zwiastun filmu dość dobrze obrazuje, z czym będziemy mieli do czynienia na ekranie. Choć w Polsce mało kto miał okazję zobaczyć ''Na rauszu'', to film ma bardzo dobre recenzje. Z pozytywnym odbiorem spotyka się zarówno sposób ujęcia tematu, jak i gra aktorska głównych bohaterów. Perypetie czwórki nauczycieli, podejmujących eksperyment z codziennym popijaniem, są pretekstem do ukazania społecznego problemu, jakim jest alkoholizm. Twórcy filmu z jednej strony krytykują kulturę przesiąkniętą alkoholem, z drugiej podkreślając dyskretny urok pijaństwa. Sam reżyser określa swój film jako hołd dla życia, a nie dla picia.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun filmu

Jaka jest ocena filmu?

Widzów, którzy nie mogą obejrzeć ''Na rauszu'' i wyrobić sobie własnego zdania, szczególnie interesuje, jaka jest ocena filmu. Warto pamiętać, że duński kandydat do Oscara swoją światową premierę miał w 2020 roku i został już wyróżniony nagrodą dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Według serwisu filmweb.pl ''Na rauszu'' oceniany jest przez widzów na ocenę 7,5 w dziesięciostopniowej skali, co daje bardzo wysoką notę (wg krytyków jest ona jeszcze wyższa i wynosi 7,6).

''Na rauszu'': czy warto obejrzeć?

Na pytanie, czy warto obejrzeć duńskiego kandydata do Oscara 2021, odpowiedź może być wyłącznie twierdząca. ''Na rauszu'' to doskonałe kino nieanglojęzyczne, w którym wszystko wymieszane jest w odpowiednich proporcjach. Dość głęboka tematyka filmu podana została w sposób przystępny, nieco humorystyczny, bez moralizatorstwa czy piętnowania. Na uwagę zasługuje doskonała gra aktorska oraz mistrzowska gra niedopowiedzeń, którymi operuje reżyser. Napięcie rozładowywane jest dowcipem, bohaterowie budzą empatię i współczucie, brak też komentarza społecznego, reżyser zdaje się prowokować do przemyśleń, zamiast jednoznacznie ferować oceny.

Zobacz też: "Od nowa" - serial HBO. Gdzie obejrzeć produkcję w gwiazdorskiej obsadzie i czy warto się z nią zapoznać?

Więcej o: