Oscary 2021. W ramach rozgrzewki przed świętem kina soundtracki filmowe podbijają Spotify

Najważniejsza filmowa impreza roku, 93. ceremonia wręczenia Oscarów, już 25 kwietnia. Jak wynika z najnowszych danych platformy Spotify, na kilka dni przed galą dynamicznie rośnie popularność utworów pochodzących z tegorocznych nominacji w kategorii najlepszy film. Użytkownicy chętnie sięgają także po najpopularniejsze soundtracki w historii kina.

Ekscytacja przed wręczeniem corocznych Nagród Akademii Filmowej dopiero przed nami, mimo to playlista "Hollywood's Big Night" już w marcu odnotowała wzrost popularności o 234 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wielkim hitem wśród słuchaczy okazała się również ścieżka dźwiękowa autorstwa Emile'a Mosseri z nominowanego w kategorii najlepszy film dramatu "Minari", której popularność wzrosła w marcu aż o 201 proc. Z kolei soundtrack do filmu "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao, który otrzymał aż sześć nominacji do tegorocznych Oscarów, był w marcu odtwarzany aż o 271 proc. częściej.

Zobacz wideo Zmiany w Oscarach. Nominacje tym razem otrzymało aż 70 kobiet [Popkultura Extra]

Oscary 2021. Filmowa gala to nie tylko celebracja kina, ale i muzyki

Wśród nominowanych w kategorii najlepsza piosenka znalazł się utwór do filmu "Judas and the Black Messiah" pod tytułem "Fight For You" autorstwa H.E.R., który odnotował ostatnio o 120 proc. więcej odsłuchań. Z kolei, jak wynika z globalnych danych Spotify, ballada "Húsavík" ze zwariowanej produkcji Netfliksa "Eurovision Song Contest: Historia Zespołu Fire Saga" znalazła się na drugim miejscu wśród najczęściej streamowanych utworów nominowanych w kategorii najlepsza piosenka. Oto czołowa oscarowa piątka według użytkowników Spotify między lutym a marcem 2021:

  • H.E.R. - "Fight For You" ["Judas and the Black Messiah"]
  • My Marianne, Will Ferrell - "Husavik (My Hometown)" ["Eurovision Song Contest"]
  • Celeste - "Hear My Voice" ["Proces Siódemki z Chicago"]
  • Laura Pausini - "Io sì (Seen)" ["The Life Ahead"]
  • Leslie Odom Jr. - "Speak Now" ["One Night in Miami"].

Wśród nominowanych w kategorii najlepsza muzyka oryginalna słuchacze platformy najchętniej sięgają po soundtrack z animacji "Co w duszy gra" i kolejno muzykę z dramatu "Minari" Emile'a Mosseri oraz "Nowiny ze świata" Jamesa Newtona Howarda. Nawiasem mówiąc, przypomnijmy, że właśnie dzięki filmowi Howarda na pokładzie nominowanych do Oscara mamy polskiego reprezentanta - Dariusz Wolski ma szansę na statuetkę za najlepsze zdjęcia.

Oprócz premierowych tytułów użytkownicy platformy Spotify na całym świecie chętnie wracają również do ścieżek dźwiękowych z najpopularniejszych produkcji w historii kina. Wśród najczęściej odtwarzanych soundtracków wszech czasów znalazły się m.in.: "Interstellar" Hansa Zimmera, "Kraina Lodu" Disneya czy zwycięzca 89. gali rozdania nagród Akademii za najlepszy utwór muzyczny i muzykę filmową - album do musicalu "La La Land".

O tym, kto w tym roku będzie się cieszył z najważniejszych nagród w przemyśle filmowym, przekonamy się w nocy z 25 na 26 kwietnia. 

Więcej o: