Oscary 2021. Akademia nagrodziła siedem kobiet. Wśród nich Chloe Zhao i Emerald Fennell

Oscary 2021. Podczas 93. gali wręczenia Nagród Akademii Filmowej nagrodzono siedem kobiet. Otrzymały one statuetki w sześciu kategoriach: reżyseria, scenariusz oryginalny, kostiumy, charakteryzacja oraz najlepsza piosenka. W tym roku 70 kobiet otrzymało w sumie 76 nominacji, z czego dwie dostały więcej niż jedną. To rekordowy wynik w całej historii Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W nocy z 25 na 26 kwietnia po raz drugi w historii Oscara w kategorii najlepszy reżyser otrzymała kobieta - nagrodę przyznano Chloe Zhao, która wyreżyserowała "Nomadland". Pierwszą kobietą, która otrzymała Oscara za reżyserię była Kathryn Bigelow - odebrała nagrodę w 2010 roku, kiedy doceniono ją za film "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

Zobacz wideo "Nomadland" najpierw wygrał w Wenecji, zdobył Złote Globy, ma też szansę na Oscary [ZWIASTUN]

Oscary 2021. W jakich kategoriach kobiety otrzymały statuetki? 

W 2021 roku kobiety triumfowały w sześciu kategoriach. Oscara w kategorii najlepszy reżyser jako druga kobieta w historii otrzymała Chloe Zhao za "Nomadland", a Emerald Fennell została nagrodzona statuetką za scenariusz oryginalny do obrazu "Obiecująca. Młoda. Kobieta.". Akademia Filmowa doceniła również kostiumografkę Ann Roth za stworzenie kreacji do filmu "Ma Rainey: Matka bluesa". Statuetki otrzymały także Mia Neal i Jamika Wilson za charakteryzację do tego samego filmu. Oscara zdobyła także amerykańska piosenkarka H.E.R. za utwór "Fight for You" z filmu "Judas and the Black Messiah". 

 

Akademia przyznała również nagrody w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Pierwsza z nich trafiła do 73-letniej Youn Yuh-Jung za jej kreację w filmie "Minari", a najlepszą aktorką pierwszoplanową okazała się Frances McDormand, która zagrała w "Nomadland". McDormand została doceniona przez akademię po raz trzeci, wcześniej otrzymała statuetkę za rolę w "Fargo" (1996) i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"( 2017). Co ciekawe, jedna z nich została skradziona tuż po zakończeniu ceremonii wręczenia Oscarów w 2018 roku, na Balu Gubernatora. Nagrodę ukradł Terry Bryant, któremu nie udało się jednak opuścić imprezy z nagrodą, a statuetka wróciła do prawowitej właścicielki. 

<<Reklama>> Książka „Nomadland” jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Oscary 2021. Najwięcej nominacji dla kobiet w historii Nagrody Akademii 

W 2021 roku nominowano najwięcej kobiet w historii Oscarów, bo aż 70, z czego dwie otrzymały więcej niż jedną nominację (Chloe Zhao oraz Emerald Fennell). W sumie kobiety otrzymały 76 nominacji. W ubiegłym roku również pobito ówczesny rekord liczby nominowanych kobiet. W 2020 roku Akademia nominowała kobiety we wszystkich kategoriach i było ich aż 62. 

Więcej o: