Dariusz Wolski bez statuetki, ale sama nominacja jest fantastyczna. "On tego Oscara w końcu dostanie"

Dariusz Wolski otrzymał nominację po raz pierwszy w ponad czterdziestoletniej karierze operatorskiej. - Byłam zaskoczona, że to jego pierwsza nominacja, bo to fantastyczny operator, ale - nie ukrywajmy, nie miał za bardzo szans - mówi Gazeta.pl Katarzyna Czajka Kominiarczuk i dodaje: Jestem pewna, że w końcu tego Oscara dostanie.

Dariusz Wolski został wyróżniony za swoją pracę przy filmie "Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa. Obok niego w gronie nominowanych za zdjęcia znaleźli się twórcy "Procesu Siódemki z Chicago", "Nomadland", "Judas and the Black Messiah" oraz "Manka". Oscara otrzymał Erik Messerschmidt za ten ostatni tytuł.

Dariusz Wolski z nominacją. "Jednak ten mit dobrego polskiego operatora to nie jest mit"

- Sama nominacja jest fantastyczna i wierzę, że Dariusz Wolski jest takim operatorem, który tego Oscara w końcu dostanie - mówi Czajka-Kominiarczuk, autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej" i blogerka (Zwierz popkulturalny), i dodaje: 

Mnie cieszy, że cały czas jesteśmy w tej konkurencji. Jednak ten mit dobrego polskiego operatora to nie jest mit i on się utrzymuje przez lata.
Zobacz wideo Czajka-Kominiarczuk o nominacji dla polskiego operatora

Wolski od lat pracuje w Hollywood z najlepszymi specjalistami w swojej dziedzinie - m.in. Timem Burtonem, Tonym Scottem czy Ridleyem Scottem. Polski operator może pochwalić się pracą przy wielu znanych produkcjach. W jego dorobku znajdziemy "Kruka", "Karmazynowy przypływ", cztery pierwsze części "Piratów z Karaibów", "Alicję w Krainie Czarów" czy "Marsjanina". W 1996 otrzymał nominację do ASC Award przyznawanej przez American Society of Cinematographers za zdjęcia do "Karmazynowego przypływu". Od 2004 Dariusz Wolski jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Dariusz Wolski pracował również przy ponad 100 teledyskach, które zostały stworzone do utworów m.in. Davida Bowiego, Pauli Abdul, Eltona Johna, Neila Younga czy Stinga. Teledysk do piosenki "Luka" Suzanne Vegi przyniósł mu w 1988 roku nominację do MTV Video Music Awards za najlepsze zdjęcia. Kolejną otrzymał za "Janie’s Got a Gun" grupy Aerosmith w 1990 roku, a ostatnią jak do tej pory w 2001 roku za klip do utworu "Stan" Eminema i Dido.

Wolski w latach 1976-79 studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej na Wydziale Operatorskim, ale studiów tych ostatecznie nie ukończył. Zdecydował się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przeniósł się tam w 1979 roku, w wieku zaledwie 23 lat. 

Więcej o: