Oscary 2021. Tomasz Raczek o gali: Była Frances McDormand i byli pozostali

Oscary 2021 rozdane. Tegoroczna gala bez wątpienia należała do wyjątkowych. Zdaniem krytyka filmowego Tomasza Raczka absolutną gwiazdą imprezy była Frances McDormand, zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki. - Pożarła tegoroczną imprezę - mówił w Onet Rano.
Zobacz wideo Czajka-Kominiarczuk: Bardzo dużo się udało, ale wydaje mi się, że Akademia przedobrzyła

- Lubię wielkie, hollywoodzkie kino, którego w tym roku nie było - przyznał krytyk filmowy Tomasz Raczek w oscarowym wydaniu programu Onet Rano. Oceniając 93. galę rozdania Oscarów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, stwierdził, że zdominowała ją Frances McDormand - zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki za film "Nomadland". 

Oscary 2021. Tomasz Raczek o 93. gali rozdania nagród Akademii Filmowej

- Frances McDormand pożarła tegoroczną imprezę. Gdybym miał wspominać, co działo się podczas rozdawania Oscarów w 2021 r., to bym powiedział: była Frances McDormand i byli pozostali - mówił Tomasz Raczek.

Jego zdaniem aktorka, a przede wszystkim jej osobowość, absolutnie zdominowała rozdanie nagród. Wyróżnienie tak wyjątkowej postaci miałoby - w jego ocenie - wskazywać nowy kierunek rozwoju aktorstwa i odrzucenie starych standardów. 

- Zarówno kiedy [Frances McDormand - red.] stała wśród producentów, i kiedy wyszła odebrać nagrodę jako aktorka, widać było, że ona totalnie panuje nad towarzystwem, które siedzi i gapi się na nią, jak odbiera Oscara i że jest w zasadzie dla nich pewnym wzorcem - mówił. 

Jak przekonywał Tomasz Raczek, nagroda dla aktorki była wyraźnym komunikatem Akademii dla branży i pozostałych gwiazd o znaczeniu: - Tak należy teraz działać. Odrzućcie stary system gwiazd, ponieważ on już nie funkcjonuje - mówił. Krytyk twierdził, że obecnie gwiazdą może zostać każdy, dlatego te lansowane przez Hollywood zaczynają blednąć i są coraz słabsze.

Frances McDormand jest z kolei aktorką uznawaną za "antygwiazdę", ponieważ nie znosi Hollywood, budzi strach wśród aktorów i reżyserów, a dodatkowo od początku kariery uznawano ją za "niezbyt urodziwą" i proponowano operacje plastyczne. Gwiazda nigdy się na to nie zgodziła, a w ramach protestu nie pozwala upiększać swojej urody przy pomocy makijażu zarówno na planie filmowym, jak i poza nim. 

- Frances McDormand jest antygwiazdą, ale ma w sobie promieniowanie ze środka. Jest osobowością, za którą się po prostu idzie - ocenił Tomasz Raczek. 

Frances McDormand podczas 93. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdobyła trzecią statuetkę w swojej karierze. Gwiazda została nagrodzona za rolę w filmie "Nomadland" (jest również jego producentką) jako najlepsza aktorka. Tym samym stała się drugą w historii kobietą, obok Meryl Streep, której udało się zostać nagrodzoną trzykrotnie. Lepsza jest już tylko Katharine Hepburn wyróżniona przez Akademię cztery razy. 

<<Reklama>> Książka „Nomadland” jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: