Komedie romantyczne stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Z powodzeniem konkurują z kinem akcji, przyciągając do kin rzesze fanów zabawnych historii miłosnych. Polskie komedie romantyczne cieszą się sporym zainteresowaniem widzów, nic więc dziwnego, że powstaje ich całkiem sporo. Warto jednak wiedzieć, że zabawne i wzruszające komedie z wątkiem miłosnym powstawały już w ubiegłym stuleciu.
''Żona dla Australijczyka'' (1963), reż. Stanisław Bareja
Zamożny farmer polskiego pochodzenia, Robert Wolański (Wiesław Gołas), przyjeżdża z Australii do Polski by znaleźć sobie żonę. Chęć pomocy w tym zadaniu deklaruje znajomy dziennikarz, Michał Żelazkiewicz (Edward Dziewoński). Podczas występu zespołu ''Mazowsze'' Australijczykowi wpada w oko chórzystka Hanka (Elżbieta Czyżewska). Na skutek nieporozumienia zostaje ona porwana.
''Małżeństwo z rozsądku'' (1966), reż. Stanisław Bareja
Joanna (Elżbieta Czyżewska) jest córką zamożnych handlarzy z bazaru Różyckiego, a jej wielką miłością jest Andrzej (Daniel Olbrychski), zdolny i ubogi malarz, próbujący swe obrazy sprzedawać pod murami Barbakanu. Ojciec Joanny (Bolesław Płotnicki) postanawia znaleźć dla córki odpowiedniego kandydata na męża.
''Och, Karol'' (1985), reż. Roman Załuski
Projektant Karol Gierski (Jan Piechociński) ma niezwykłe powodzenie u płci pięknej. Jego atrakcyjna żona Maria (Danuta Kowalska) wybacza mu kolejne zdrady, z kolei kochanka Irena (Jolanta Nowak) chciałaby, by rozwiódł się z Marią. Paulina (Marta Klubowicz) informuje Karola, że spodziewa się jego dziecka, zaś Wanda (Dorota Kamińska) próbuje załatwić mu kontrakt w Norwegii. Ostatecznie panie zawiązują spisek i postanawiają zamieszkać wspólnie z mężczyzną.
''Kogel-mogel'' (1988), reż. Roman Załuski
Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) dostaje się na Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczyna studia i jednocześnie podejmuje pracę w charakterze gosposi i opiekunki dziecka u docenta Wolańskiego (Zdzisław Wardejn) oraz jego żony (Ewa Kasprzyk).
''Papierowe małżeństwo'' (1991), reż. Krzysztof Lang
Alicja (Joanna Trzepiecińska) wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, gdzie planuje wziąć ślub z poznanym w wakacje Anglikiem, by uzyskać brytyjskie obywatelstwo. Mężczyzna w ostatniej chwili zmienia zdanie. Alicja proponuje fikcyjny ślub przypadkowo poznanemu Aidenowi (Gary Kemp). Ponieważ ma tylko połowę kwoty, którą miałaby zapłacić mężczyźnie za małżeństwo, Aiden wprowadza się do niej w oczekiwaniu na resztę honorarium. Nieoczekiwanie między obcymi ludźmi rodzi się zażyłość.
Polskie komedie romantyczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem i biją rekordy popularności wśród kinomanów. Oto tytuły, które przyciągnęły do kin najwięcej widzów.
''Nigdy w życiu!'' (2004), reż. Ryszard Zatorski
Judyta (Danuta Stenka), matka nastolatki Tosi (Joanna Jabłczyńska), próbuje ułożyć swoje życie na nowo po nieudanym małżeństwie.
''Tylko mnie kochaj'' (2006), reż. Ryszard Zatorski
Michał (Maciej Zakościelny) jest współwłaścicielem firmy architektonicznej. Pewnego dnia do jego drzwi puka siedmioletnia Michalina (Julia Wróblewska), twierdząc, że jest jego córką.
''Listy do M.'' (2011), reż. Mitja Okorn
Pięć wyjątkowych historii miłosnych rozgrywających się w zaśnieżonej Warszawie w wigilię Bożego Narodzenia.
''Kochaj i tańcz!'' (2009), reż. Bruce Parramore
Hania (Izabella Miko), początkująca dziennikarka, odkrywa niespodziewanie, że z tańcem łączy ją znacznie więcej, niż sądziła. Gdy poznaje Wojtka (Mateusz Damięcki), zafascynowanego street dance, przekonuje się, że stabilizacja może pozbawić ją czegoś ważnego.
''Och, Karol 2'' (2011), reż. Piotr Wereśniak
Karol (Piotr Adamczyk) zniewala kobiety w mgnieniu oka. Ma piękną narzeczoną, Marię (Małgorzata Socha) oraz trzy kochanki: ognistą Wandę (Małgorzata Foremniak), infantylną Paulinę (Marta Żmuda-Trzebiatowska) oraz namiętną Irenę (Katarzyna Zielińska). Kobiety dowiadują się o sobie i postanawiają zewrzeć szeregi.
Najlepsze polskie komedie romantyczne to nie tylko te, które przyciągnęły do kin największą liczbę fanów tego gatunku, ale i te filmy, do których wracamy najczęściej. Oto tytuły najchętniej wybierane na romantyczne wieczory we dwoje.
''Planeta singli'' (2016), reż. Mitja Okorn
Showman Tomek (Maciej Stuhr) proponuje niepoprawnej romantyczce Ani (Agnieszka Więdłocha) udział w swoim show.
''Podatek od miłości'' (2018), reż. Bartłomiej Ignaciuk
Inspektor podatkowa Klara (Aleksandra Domańska) tropi domniemanego oszusta podatkowego Mariana (Grzegorz Damięcki). Gdy los mężczyzny, który popadł w kłopoty podatkowe, wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie między Klarą i Marianem rodzi się uczucie.
''Dlaczego nie!'' (2007), reż. Ryszard Zatorski
Małgosia (Anna Cieślak) po ukończeniu ASP poszukuje pracy w reklamie. By się utrzymać, zaczyna rozwozić pizzę. Przypadkiem poznaje Janka (Maciej Zakościelny), prezesa firmy reklamowej.
''Zakochani'' (2000), reż. Piotr Wereśniak
Piękna i inteligentna Zosia (Magdalena Cielecka) robi wrażenie na każdym spotkanym mężczyźnie, co skrzętnie wykorzystuje. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się Mateusz (Bartosz Opania).
''Nie kłam, kochanie'' (2008), reż. Piotr Wereśniak
Marcin (Piotr Adamczyk) to lekkoduch, który niespodziewanie traci pracę i popada w tarapaty finansowe. Pomóc może mu bogata ciocia Nela (Beata Tyszkiewicz), ale będzie musiał się ożenić. Czy Ania (Marta Żmuda-Trzebiatowska), dziewczyna, która rozmawia z kwiatami, odmieni notorycznego kłamcę?
Zobacz też: Fajne filmy na wieczór- sprawdź klimatyczne propozycje w różnych kategoriach wiekowych