Ridley Scott - zobacz najlepsze filmy wyreżyserowane przez Ridleya Scotta

Ridley Scott to nieodgadniona postać. 80-letni reżyser na swoim koncie ma tytuły z niemal każdego gatunku. Sprawdź kilka z nich, które są określane mianem najlepszych wizytówek Scotta.

Ridley Scott: filmy pełne skrajności 

O swojej twórczości reżyser mówi raczej w pobłażliwym tonie:

A poza tym to tylko filmy. Myślę, że żeby mnie powstrzymać, będą musieli strzelić mi w głowę.

I jest w tym wiele prawdy, filmy Scotta określane są mianem zarówno pionierskich obrazów jak i totalnych porażek. W ciągu 40-letniej kariery w Hollywood stworzył kilka wybitnych tytułów, które zmieniły bieg kina szczególnie na półce z science fiction. W młodości był zafascynowany pracami H.G. Wellsa i Stanleya Kubricka, których wpływ widać między innymi w jednym z najlepszych jego filmów ''Obcym''. Filmy Ridleya Scotta to nie tylko opowieści o alternatywnych bytach, poniżej prezentuje pięć najlepszych tytułów w różnych kategoriach.

Najlepsze filmy Ridleya Scotta - ''Blade Runner'' (1982)

Przez krytyków oraz kinomanów okrzyknięty najlepszym filmem science fiction wszechczasów. ''Blade Runner'' utrzymany w klimacie neo-noir jest bardzo złożonym i intensywnym przekazem. Bohaterowie nękani kryzysami egzystencjalnymi walczą o odrobinę zrozumienia i empatii. Fenomenalna rola Harrisona Forda sprawia, że ten film określany jest dziedzictwem dla przyszłych pokoleń.

W kategorii najlepsze filmy Ridleya Scotta nie może zabraknąć też jednego z najdoskonalszych filmów drogi. Szczegóły poniżej. 

Zobacz też: "Gwiezdne wojny" - kolejność filmów. Jak oglądać sagę?

Filmy Ridleya Scotta - ''Thelma and Louise'' (1991)

Opowieść o przyjaźni dwóch silnych kobiet, które w obliczu zagrożenia jednoczą siły. Film określany jest jako prawdziwy manifest feministyczny, który obnaża szowinistyczne społeczeństwo z góry nakreśloną rolą kobiety. Zabawna i jednocześnie mroczna historia dwóch przyjaciółek jest jednocześnie wielkim powrotem Scotta, uznawany za jeden z najlepszych w historii kina. 

Filmy Ridleya Scotta to także klimaty kostiumowe z dużą dawką historii. 

Filmy Scotta - ''Gladiator'' (2000)

Wnikliwe spojrzenie w historię rzymskich walk gladiatorów, która pokazuje walkę o władzę i piekło na ziemi, a to wszystko u podstaw imperium. Główny bohater Maximus ze względu na swoje wybitne umiejętności przywódcze stanowi duże zagrożenie na drodze do tronu. Zostaje zdegradowany przez przeciwników i staje się zwykłym wojownikiem, który od tej pory marzy tylko o zemście. Niezwykłe sekwencje bitewne oraz plejada gwiazd sprawia, że jest to naprawdę wyjątkowy obraz w galerii filmów Scotta.

Zobacz wideo Popkultura odc. 81

Ridley Scott - ''Hannibal'' (2001)

Film jest kontynuacją kultowego "Milczenia owiec", Hannibal Lecter aktualnie mieszka we Florencji i wiedzie spokojne życie kustosza jednego z muzeów. Jednocześnie dalej w policyjnych kartotekach funkcjonuje jako jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Śladami Hannibala podąża okaleczony przez niego i pałający żądzą zemsty Mason Verger, dziecięcy drapieżnik oraz agentka FBI. 

Filmy Ridleya Scotta- ''Adwokat'' (2013) 

Prawnika z Teksasu można określić mianem człowieka, który wygrał życie. Oszałamiająca kariera i wyjątkowa kobieta u boku sprawiają, że jest spełniony i szczęśliwy. Tytułowy adwokat robi jednak o krok za daleko i z chciwości wkracza w świat narkotyków. Nierozważna transakcja sprawia, że może stracić wszystko. Film określany jest mianem: przewrotny z fascynującą historią. Doceniony przez publiczność i jednocześnie mocno krytykowany ''Adwokat'' to ważna pozycja na liście hitów Scotta. 

Aktualnie trwają prace nad najnowszym filmem reżysera. ''House of Gucci'' opowiada historię Patrizii Reggiani, byłej małżonki Maurizio Gucciego, która planowała uśmiercić swojego męża - wnuka znanego projektanta mody Guccio Gucci. 

Zobacz też: Najlepsze thrillery. Co ciekawego można obejrzeć na Netflixie i nie tylko?

Więcej o: