Pixar szykuje pierwszą produkcję z postacią transpłciową. Szukają do dubbingu "wiarygodnej" aktorki

Zapowiada się kolejny przełom w świecie animacji Pixara. Studio ogłosiło, że do roli w owianym jeszcze tajemnicą projekcie poszukuje aktorki głosowej, która w "autentyczny sposób" zagra postać 14-letniej transpłciowej dziewczynki.

Produkcje Pixara cieszą się niesłabnącą popularnością. Podczas ostatniej gali rozdania Oscarów do studia powędrowało kolejne wyróżnienie dla najlepszej animacji za "Co w duszy gra"; film zebrał także laury za najlepszą muzykę. Twórcy nie zwalniają tempa i pracują nad kolejnymi tytułami - wśród nich jest nieujawniony jeszcze film, w którym ma się pojawić pierwsza w historii Pixara postać transpłciowa. 

Oscary 2021Oscary 2021. Triumf starszych pań i różnorodności. Fiasko na zakończenie

Zobacz wideo Niewiele osób wie, że Pixar zaczął się od "Gwiezdnych wojen"

Disney/Pixar otwiera się na postaci ze społeczności LGBTQ+

Postać ma na imię Jess i jest "wyrozumiałą, zabawną i lojalną" 14-latką. Do zagrania tej roli Pixar szuka aktorek w wieku 12-17 lat, które wykazują się "entuzjazmem, energią, towarzyskością i poczuciem humoru", czują się dobrze przed mikrofonem oraz - co najważniejsze - będą w stanie "autentycznie odegrać 14-letnią transpłciową dziewczynkę". Organizacja Trans March potwierdziła, że to oficjalne informacje uzyskane od dyrektora castingu do nadchodzącej produkcji. 

Ubiegłej wiosny Pixar, który wcześniej obsadzał członków społeczności LGBTQ+ w drobnych, drugoplanowych rolach, zrobił nowy krok w kierunku różnorodności na ekranie. W maju do biblioteki Disney+ został dodany krótkometrażowy film Pixara "Out", którego głównym bohaterem po raz pierwszy w historii studia został homoseksualny mężczyzna. 

Pixar Sparkshorts - 'Out'Pixar pierwszy raz uczynił geja głównym bohaterem swojego filmu

Do tej pory w filmach Disney/Pixar pojawiały się tylko subtelne wzmianki o parach homoseksualnych. Na początku "Toy Story 4", gdy Bonnie - nowa właścicielka Chudego - idzie do przedszkola, w tle można dostrzec parę lesbijek, które przywożą do placówki swoje dziecko. W produkcji "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" przez moment na ekranie widzimy pocałunek między kobietami, a w "Gdzie jest Dory?" przelotem pojawiają się nawet dwie pary homoseksualne.

Niemałe kontrowersje wzbudził film "Naprzód", gdzie jedna z postaci drugoplanowych, policjantka Spectre, w wersji anglojęzycznej mówi: "Ciężko jest być młodym rodzicem - przez córkę mojej dziewczyny wyrywam sobie włosy z głowy" ("It’s not easy being a new parent – my girlfriend’s daughter got me pulling my hair out, okay?"). Cyklopce głosu udzieliła Lena Waithe, zdeklarowana lesbijka. W części krajów bliskowschodnich całkowicie zakazano pokazywania produkcji w kinach, w Rosji słowo "dziewczyna" zastąpiono "partnerem", natomiast w Polsce widzowie usłyszeli, że policjantka ma "problemy z pasierbicą".

Naprzód"Naprzód" to ujmujący list miłosny do starszego brata. Magia schodzi na drugi plan

Więcej o: