Robin Williams - sylwetka aktora. Filmy, w których wystąpił i wyjątkowe kreacje aktorskie

Robin Williams, nieżyjący już amerykański aktor i komik, to postać charyzmatyczna i dobrze znana nie tylko przez koneserów kina. Stworzone przez niego kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć, a liczba filmów, w których wystąpił, niejednokrotnie w głównych rolach, jest imponująca. Przypomnijmy sobie sylwetkę tego wybitnego aktora.

Robin Williams: filmy, do których się wraca

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim był Robin Williams. Filmy z jego udziałem to głośne przeboje, obrazy, których nie sposób zapomnieć i do których chętnie się wraca. Talent aktorski, naturalny komizm i umiejętność improwizacji czyniły z niego gwarancję na sukces obrazów, w których występował. I nawet, jeśli nie były to filmy wybitne, to kreowane przez Williamsa postacie były niepowtarzalne i przyciągały uwagę widza. Co ciekawe, ceniony był zarówno przez widzów, jak i krytyków, a filmy z jego udziałem cieszą się niesłabnącą popularnością.

''Good Morning, Vietnam'' (1987), reż. Barry Levinson

Adrian Cronauer (Robin Williams) prowadzi poranny program w wojskowej rozgłośni radiowej. Swym poczuciem humoru zyskuje sympatię żołnierzy, jednak przełożonym nie podobają się jego niekonwencjonalne metody pracy.

''Hook'' (1991), reż. Steven Spielberg

Dzieci Petera Banninga (Robin Williams) zostają uprowadzone w tajemniczych okolicznościach. Zrozpaczonego ojca odwiedza wróżka Dzwoneczek (Julia Roberts), informując, iż w dzieciństwie był on Piotrusiem Panem, a jego dzieci porwał kapitan Hook (Dustin Hoffman).

''Jumanji'' (1995), reż. Joe Johnston

Dwunastoletni Alan znajduje grę planszową Jumanji, którą pokazuje swojej przyjaciółce, Sarze. Podczas zabawy chłopiec zostaje wchłonięty przez skrzynkę, w której schowana była gra. 26 lat później Judy (Kirsten Dunst) i Peter (Bradley Pierce) odnajdują grę, a gdy tylko do niej przystępują – w ich domu zjawia się dorosły Alan (Robin Williams). Okazuje się, że nie tylko on…

''Licencja na miłość'' (2007), reż. Ken Kwapis

Narzeczeni: Sadie Jones (Mandy Moore) i Ben Murphy (John Krasinski) pragną wziąć ślub w rodzinnym kościele Sadie. Okazuje się, że warunkiem przystąpienia do ceremonii jest ukończenie opatentowanego przez tamtejszego pastora, wielebnego Franka (Robin Williams), kursu przedmałżeńskiego.

''Kamerdyner'' (2013), reż. Les Daniels

Cecil Gaines (Forest Whitaker) jest czarnoskórym młodym człowiekiem, który w dzieciństwie był świadkiem przemocy na jego bliskich ze strony białego plantatora w rodzinnej Georgii. W wieku piętnastu lat Cecil opuścił rodzinne strony, by po kilku latach trafić do Waszyngtonu, gdzie zostaje kamerdynerem w Białym Domu. Jest osobistym służącym prezydenta Dwighta D. Eisenhowera (Robin Williams) oraz jego następców.

Inne filmy z udziałem Robina Williamsa to m.in.:

  • ''Świat według Garpa'',
  • ''Przygody barona Munchausena'',
  • ''Przebudzenia'',
  • ''Fisher King'',
  • ''Być człowiekiem'',
  • ''Dziewięć miesięcy'',
  • ''Klatka dla ptaków'',
  • ''Jack'',
  • ''Między piekłem a niebem'',
  • ''Bezsenność'',
  • ''Wersja ostateczna'',
  • ''Stare wygi''.

Gerard Butler. Które filmy z nim warto zobaczyć? Nie tylko "300"

Robin Williams: role, których nie sposób zapomnieć

Imponująca jest liczba filmów, w których wystąpił Robin Williams, role główne grał w wielu, ale Oscara otrzymał jako najlepszy aktor drugoplanowy. Statuetkę wręczono mu za rolę terapeuty w filmie ''Buntownik z wyboru'', choć nominowany był jeszcze do tej nagrody trzykrotnie, m.in. za rolę profesora w ''Stowarzyszeniu umarłych poetów''. Wystąpił w sumie w ponad 70 filmach i nie sposób przybliżyć wszystkie wykreowane przez niego postacie. Choć jedną z najbardziej zapamiętanych i cenionych przez widzów jest rola … opiekunki w filmie ''Pani Doubtfire''.

''Stowarzyszenie umarłych poetów'' (1989), reż. Peter Weir

Nauczyciel języka angielskiego, John Keating (Robin Williams), obejmuje posadę pedagoga w tyleż ekskluzywnej, co nad wyraz konserwatywnej szkole dla chłopców w Nowej Anglii. Szybko okazuje się, że nowy nauczyciel ma niekonwencjonalne metody wychowawcze, którymi zjednuje sobie sympatię uczniów. Reaktywują oni stowarzyszenie umarłych poetów.

''Pani Doubtfire'' (1993), reż. Chris Columbus

Daniel Hillard (Robin Williams) jest bezrobotnym aktorem, który po czternastu latach małżeństwa rozwiódł się z żoną i matką swych dzieci, Mirandą (Sally Field). Szukając sposobu na to, by być bliżej trójki swych pociech (może je widywać tylko raz w tygodniu), odpowiada na ogłoszenie byłej żony, która poszukuje opiekunki do dzieci. Tak oto w domu Mirandy pojawia się 65-letnia Euphegenia Doubtfire.

''Buntownik z wyboru'' (1997), reż. Gus Van Sant

Will Hunting (Matt Damon) to dwudziestolatek pochodzący z ubogiej dzielnicy Bostonu. Pracuje w charakterze sprzątacza na uniwersytecie. Gdy profesor matematyki, Gerald Lambeau (Stellan Skarsgard) odkrywa, że Will rozwiązał zadanie, z którym nie poradził sobie żaden z jego studentów, postanawia pomóc chłopakowi, który wszedł w konflikt z prawem. W ten sposób Will trafia pod skrzydła Seana (Robin Williams), terapeuty słynącego z niekonwencjonalnych metod.

Zobacz wideo Zobacz nowy odcinek

Hugh Jackman w filmie Hugh Jackman - sylwetka aktora. Filmy, w których wystąpił i role, które zapadają w pamięć

Robin Williams: sylwetka aktora

Kim prywatnie był Robin Williams? Sylwetka aktora – głównie komika, znanego widzom ze szklanego ekranu znacznie odbiega od rzeczywistości, z jaką przyszło mu się mierzyć. Przyszedł na świat w dobrze sytuowanej rodzinie, jako jedyne dziecko menedżera firmy i profesjonalnej modelki. Niestety, był dzieckiem bardzo samotnym, ponieważ rodzice skupiali się na swoim życiu zawodowym. W szkole też nie miał przyjaciół, a z uwagi na swoją nadwagę wielokrotnie był wyśmiewany i upokarzany. Nic dziwnego, że w dalszej części życia przyszło mu zmagać się z ciężką depresją. Poza komedianta była tarczą, za którą się ukrywał.

Studiował nauki polityczne, uczęszczając jednocześnie na kursy improwizacji. Aktorstwa uczył się w College of Marin, a później w Juilliard School w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów występował w klubach komediowych jako stand-upper, później trafił do telewizji, gdzie z dnia na dzień zdobył ogromną popularność, na którą nie był gotowy. Nadużywał alkoholu, narkotyków i przygodnego seksu. Od używek uwolnił się wraz z narodzinami pierwszego dziecka, skłonność do romansów pozostała. Aktor był żonaty trzykrotnie, a rozstanie z drugą żoną ponownie pchnęło go w szpony nałogu. Jedynym lekarstwem dla niego była praca, która była jednocześnie największą miłością jego życia. Niestety, radość z niej odbierała mu stopniowo neurologiczna choroba, którą zdiagnozowano dopiero po jego samobójczej śmierci – otępienie z ciałami Lewy’ego (DLB).

Zobacz też: Anne Hathaway - sylwetka aktorki, filmy z jej udziałem

Więcej o: