Olympia Dukakis nie żyje. Aktorka znana m.in. z filmu "Wpływ księżyca" miała 89 lat

Nie żyje Olympia Dukakis, aktorka nagrodzona Oscarem i Złotym Globem za rolę Rose Castorini w filmie "Wpływ księżyca". Dukakis miała na koncie blisko 200 występów ekranowych i teatralnych. Zmarła 1 maja w wieku 89 lat.

O śmierci Olympii Dukakis poinformował jej brat za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Moja ukochana siostra zmarła dziś rano w Nowym Jorku. Po wielu miesiącach trudności ze zdrowiem w końcu ma spokój i jest ze swoim Louisem [Zorichem, mężem aktorki zmarłym w 2018 roku - przyp. red]" - napisał Apollo Dukakis. 

Olympia Dukakis nie żyje. Żegna ją m.in. Cher: Spoczywaj w pokoju, kochana

Olympia Dukakis urodziła się 20 czerwca 1931 roku w Lowell w stanie Massachussetts jako córka greckich imigrantów. Zanim na dobre zajęła się aktorstwem, ukończyła wychowanie fizyczne na Boston University. Po kilku latach pracy, m.in. z osobami cierpiącymi na chorobę Heinego-Medina, wróciła na ten sam uniwersytet i zdobyła stopień magistra sztuki.

Jej pierwsze występy miały miejsce w 1961 roku na scenie teatru letniego w Williamstown; dwa lata później zdobyła swoją pierwszą nagrodę Obie, przyznawaną przez gazetę "Village Voice" za wybitne role teatralne. Właśnie na deskach teatru poznała swojego przyszłego męża, Louisa Zoricha, z którym współtworzyła trupę teatralną Whole Theater Company. Para wzięła ślub w 1962 roku i spędziła wspólnie 56 lat, aż do śmierci Zoricha.

Niemal równolegle do debiutu teatralnego Dukakis rozpoczęła pracę na ekranie - początkowo grywała epizody w takich filmach jak "Lilith" czy "Stiletto" oraz drobne role w serialach "The Nurses" czy "Dr. Kildare". Dużą rozpoznawalność przyniosła jej postać Rose Castorini, matki głównej bohaterki, w którą wcielała się Cher. Za rolę Rose Dukakis otrzymała Oscara oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Obit Olympia DukakisObit Olympia Dukakis Fot. Reed Saxon / AP Photo

"Olympia Dukakis była niezwykłą aktorką. Grała moją mamę we 'Wpływie księżyca' i nawet choć wcielała się w cierpiącą żonę, bez przerwy płakałyśmy ze śmiechu" - napisała na Twitterze Cher. "Opowiadała mi, jak bardzo kochała Louisa, swojego 'przystojnego, utalentowanego' męża. Rozmawiałam z nią trzy tygodnie temu. Spoczywaj w pokoju, kochana" - dodała artystka, która do swojego wpisu dołączyła zdjęcia Dukakis z mężem.

Aktorkę ciepło wspomniała także Viola Davis, która spotkała się z Dukakis na planie komedii "Wojny w Pentagonie". "Wytrawna aktorka. Sprawiała, że wszyscy dookoła niej pracowali na najwyższych obrotach. Odpoczywaj w pokoju" - czytamy na profilu Davis na Twitterze.

Dukakis łącznie zagrała w blisko 110 filmach i serialach. Obok "Wpływu księżyca" w jej filmografii są m.in. role w "Stalowych magnoliach", gdzie wcieliła się w Clairee Belcher; w serialowej biografii Franka Sinatry, gdzie przypadła jej postać matki artysty, Natalie "Dolly" Sinatry, oraz w komedii "Cloudburst", w której wraz z Brendą Fricker stworzyła parę zakochanych emerytek, zdeterminowanych, żeby się pobrać. Wielu amerykańskich telewidzów pokochało Dukakis za rolę Anny Madrigal w miniserialu "Tales of the City", który w 2019 roku doczekał się odświeżenia na Netfliksie. Występ w nowej odsłonie "Tales" był ostatnią ekranową rolą Dukakis.

Więcej o: