Sejm minutą ciszy pożegnał Bronisława Cieślaka. "Jesteśmy głęboko wstrząśnięci"

Posłowie uczcili pamięć Bronisława Cieślaka minutą ciszy podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu. Były poseł SLD i aktor znany m.in. z serialu "07 zgłoś się" zmarł w wieku 77 lat w nocy z soboty na niedzielę.

Szef Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił z sejmowej mównicy, że Bronisław Cieślak to człowiek kultury, osoba, która dużo zrobiła dla polskiej kinematografii. 

Zobacz wideo Pamiętacie jak porucznik Borewicz idzie na wódkę? Bronisław Cieślak odgrywa tę scenę po 40 latach

Szef Klubu Lewicy o Cieślaku: Był przede wszystkim lubianym i cenionym aktorem

- Jesteśmy głęboko wstrząśnięci - mówił Krzysztof Gawkowski i wyraził przekonanie, że postać Bronisława Cieślaka nie zostanie zapomniana. Złożył też kondolencje rodzinie zmarłego.

Dla wielu Polaków był przede wszystkim lubianym i cenionym aktorem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Grał w jednym z najbardziej znanych polskich seriali. Kultowa rola Sławka Borewicza z serialu '07 zgłoś się' towarzyszyła milionom Polaków i w młodości i starości.

- mówił Krzysztof Gawkowski. - Klub Lewicy będzie go przede wszystkim pamiętał jako zaangażowanego i sprawnego człowieka kultury. Osobę, która dla polskiej kinematografii zrobiła bardzo dużo. Pamiętamy, że był rzecznikiem klubu parlamentarnego - dodał.

Bronisław Cieślak. Kim był?

Bronisław Cieślak urodził się w 1943. W wieku 25 lat zaczął pracować w Polskim Radiu, a następnie przeniósł się do Krakowskiego Ośrodka Telewizyjnego. Karierę aktorską rozpoczął natomiast w latach 70., w tym okresie zagrał też główną rolę porucznika Sławomira Borewicza w słynnym serialu "07 zgłoś się". Po tej produkcji rzadko pojawiał się na ekranie.

Od 1997 do 2005 roku był posłem na Sejm z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pełnił funkcję rzecznika SLD. W 2005 roku odznaczono go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Bronisław Cieślak nie żyjeBronisław Cieślak nie żyje. Aktor miał 77 lat

W roku 2009 wrócił do aktorstwa i występował w serialu "Malanowski i partnerzy". Trzy lata temu ogłosił, że wygrał walkę z nowotworem. Zmarł 2 maja 2021 roku, miał 77 lat.

Kadr z serialuMatka reżysera "07 zgłoś się" o Borewiczu: Taki seksualny domokrążca

Więcej o: