''Krótki film o zabijaniu'', ''Krótki film o miłości'' czy też trylogia ''Trzy kolory'' to chyba najbardziej znane filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Warto jednak pamiętać, że reżyser zaczynał swoją karierę od filmów dokumentalnych i to one właśnie zdeterminowały całą jego dalszą twórczość, wyznaczając kierunek w estetyce wielu późniejszych obrazów fabularnych.
Pierwsze swoje filmy Kieślowski nakręcił jeszcze w czasie studiów - były to: etiuda dokumentalna ''Urząd'' z 1966 roku, stanowiąca satyrę na panującą w urzędach biurokrację (na przykładzie obsługi petentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych) oraz etiudy fabularne ''Tramwaj'' z 1966 roku i ''Koncert życzeń'' z 1967 roku. W tym czasie zadebiutował również w telewizji krótkometrażowym filmem dokumentalnym ''Zdjęcie'' (1968). W 1969 roku ukazała się jego praca dyplomowa - ''Z miasta Łodzi'', krótkometrażowy dokument, w którym zawarł podstawowe cechy swojej twórczości dokumentalnej: uzyskanie realizmu poprzez bardzo precyzyjne pokazywanie rzeczywistości.
Kolejne lata przyniosły takie filmy dokumentalne, jak:
Pierwszym fabularnym filmem telewizyjnym Krzysztofa Kieślowskiego, był krótkometrażowy dramat obyczajowy z 1973 roku, ''Przejście podziemne''. Pełnometrażowym debiutem telewizyjnym reżysera był dramat obyczajowy ''Personel'' z 1975 roku. Rok później zadebiutował na ekranach kin dramatem społecznym ''Blizna'', w którym zagrali m.in.: Jan Skotnicki, Franciszek Pieczka czy Jerzy Stuhr. Wielki sukces odniósł film obyczajowy ''Amator'' (1979). Kieślowski opowiada w nim historię młodego zaopatrzeniowca, który kupuje kamerę i odkrywa w sobie pasję filmowca.
Najlepsze filmy Krzysztofa Kieślowskiego powstały jednak we współpracy z adwokatem, Krzysztofem Piesiewiczem. Pierwszą produkcją, do której stworzyli wspólnie scenariusz, był dramat ''Bez końca'' (1984). Jednak to dwa kolejne obrazy tego duetu - ''Krótki film o zabijaniu'' (1987) i ''Krótki film o miłości'' (1988), są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej reprezentatywnych dla Kieślowskiego. Są to kinowe (i rozszerzone) wersje piątej i szóstej części telewizyjnego cyklu "Dekalog". Przyniosły one reżyserowi liczne nagrody, m.in. Złote Lwy, nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes czy Feniksa Europejskiej Akademii Filmowej.
Międzynarodową sławę przyniosły Krzysztofowi Kieślowskiemu zwłaszcza ostatnie cztery filmy stworzone we współpracy z Krzysztofem Piesiewiczem. Pierwszy z nich to polsko-francuska koprodukcja z 1991 roku, zatytułowana ''Podwójne życie Weroniki''. Opowiada historię dwóch dziewczyn, które przyszły na świat w tym samym momencie, a które łączy to samo imię, identyczny wygląd, podobna wrażliwość oraz metafizyczna więź, o której nie mają pojęcia. Twórczość Kieślowskiego zamyka trylogia, również polsko-francuskiej produkcji:
Wśród obrazów fabularnych, jakie stworzył Krzysztof Kieślowski, filmy ''Krótki film o zabijaniu'' oraz ''Krótki film o miłości'' zajmują szczególne miejsce. Stanowią bowiem rozszerzoną, kinową wersję dwóch filmów, należących do cyklu zatytułowanego ''Dekalog''. Cykl ten, wyprodukowany przez Telewizję Polską oraz Zespół Filmowy ''Tor'', tworzy dziesięć telewizyjnych filmów psychologicznych, do których scenariusz napisał Kieślowski wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem. Poszczególne filmy nawiązują tematycznie do dziesięciu przykazań stanowiących podstawę kodeksu etycznego chrześcijaństwa i judaizmu:
Filmy Krzysztofa Kieślowskiego były wielokrotnie doceniane na rozmaitych festiwalach filmowych. Wśród nagrodzonych obrazów znajdują się m.in.:
Oczywiście nagrody zdobywały również największe filmy Kieślowskiego, a jego ostatnie dzieło, ''Trzy kolory: Czerwony'', nominowane było do Oscara.
Zobacz też: Polskie filmy 2019. Co warto obejrzeć?