Gal Gadot oskarża Jossa Whedona. Miał grozić filmowej Wonder Woman, że zniszczy jej karierę

Gal Gadot odniosła się do oskarżeń o niewłaściwe zachowania wobec reżysera Jossa Whedona. Tym razem powiedziała, że groził zniszczeniem jej kariery podczas pracy na planie filmu "Liga Sprawiedliwości".

Aktorka już wcześniej mówiła o swojej współpracy z Whedonem, gdy o przemoc psychiczną oskarżyły go Carisma Carpenter i Sarah Michelle Gellar, aktorki serialu "Buffy - postrach wampirów". Gadot wcześniej jednak wspomniała jedynie o "doświadczeniu", które stało się jej udziałem, podkreślając, że zajęła się sprawą od razu i poszła do przełożonych reżysera".

Gal Gadot: powiedział, że jeśli coś z tym zrobię, sprawi, zniszczy moją karierę

W sobotnim wywiadzie dla izraelskiego serwisu informacyjnego N12, ujawniła, co miała usłyszeć od Whedona na planie "Ligi Sprawiedliwości" - filmu, w którym zagrała Wonder Woman (jej postać ma też dwa własne filmy).

Zobacz wideo "Wonder Woman 1984" - zwiastun

Aktorka powiedziała:

W pewnym sensie zagroził mi i powiedział, że jeśli coś z tym zrobię, sprawi, zniszczy moją karierę. A ja po prostu się tym zajęłam.

Podobno do tej wymiany zdań doszło, gdy Gadot miała uwagi dotyczące nowego dialogu, napisanego przez Whedona. Reżyser, który do "Ligi Sprawiedliwości" dołączył, gdy z powodów osobistych z filmem musiał pożegnać się Zack Snyder, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

Gal Gadot wsparła innych, w szczególności swojego kolegę z "Ligi Sprawiedliwości" Raya Fishera, który potępił rzekome zachowanie Whedona i brak wsparcia ze strony kierownictwa WarnerMedia.

WarnerMedia zakończyła w grudniu zeszłego roku dochodzenie w sprawie zarzutów przeciwko Whedonowi i potem wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że "podjęto działania naprawcze". Nie sprecyzowano jednak, jakie to były działania, a przedstawiciel studia odmówił udzielania dalszych komentarzy.

Joss Whedon - kiedyś guru geeków, dzisiaj oskarżany

Joss Whedon to amerykański reżyser, producent wykonawczy, sporadycznie aktor, pisarz oraz twórca i główny scenarzysta seriali telewizyjnych. Popularność zdobył w drugiej połowie lat 90. ubiegłeo wieku, gdy telewizyjnym hitem okazał się stworzony przez niego serial "Buffy: Postrach wampirów" (1997-2003). Potem nakręcił także spin-off "Anioł ciemności". Uwielbienie wielu fanów, w tym stałych bywalców zjazdu fanów popkultury Comic Con, zyskał także dzięki serialowi "Firefly" z 2002 roku.

Ma na koncie także seriale "Dollhouse" oraz "Agenci T.A.R.C.Z.Y.", który jest powiązany z filmami o Avengersach. Whedon wyreżyserował zresztą (i napisał również scenariusz) film "Avengers" oraz " Avengers: Czas Ultrona". Był także jednym ze scenarzystów Toy Story (1995), za co został nominowany do Oscara.

W lutym 2021 Carisma Carpenter w poście opublikowanym w mediach społecznościowych, opisując relacje Whedona z aktorami na planie "Buffy" użyła m.in. słów "nękanie" oraz "seryjne nadużywanie władzy". Wspomniała też, że oskarżył ją o "sabotowanie" realizacji odcinków "Anioła ciemności", gdzie - podobnie jak w tym pierwszym serialu - grała Cordelię, bo zaszła w ciążę. Miał w związku z tym nazwać ją w obecności innych "grubą". Tuż po urodzeniu dziecka Carpenter została zwolniona przez Whedona. Popierając zarzuty Fishera, aktorka napisała:

Niepokojące incydenty sprawiły, że cierpię fizycznie od lat (...). Tworzył wrogie i toksyczne środowisko pracy od wczesnych lat. Wiem, bo sama tego doświadczyłam.

Odtwórczyni roli Buffy Sarah Michelle Gellar napisała potem:

Choć jestem dumna, że moje imię jest łączone z Buffy, niekoniecznie chciałabym, aby łączono mnie z Jossem Whedonem.

Nie napisała wiele więcej, ale dodała, że wspiera tych, którzy przetrwali przemoc i jest dumna z osób, które o tym mówią.

 
Więcej o: