Norman Lloyd nie żyje. Najstarszy aktor Hollywood miał 106 lat. Współpracował z Chaplinem i Hitchcockiem

Zmarł Norman Lloyd - aktor, reżyser i producent filmowy. W trakcie swojej 80-letniej kariery pracował z takimi sławami jak Orson Welles, Alfred Hitchcock i Charlie Chaplin. Miał 106 lat.
Zobacz wideo "Stranger Things" - jest nowa zapowiedź czwartej serii. "Jedenastko, słyszysz?"

Najstarszy aktor Hollywood, Norman Lloyd, zmarł we śnie we wtorek 11 maja w swoim domu w Los Angeles, jak podała menedżerka gwiazdy Marion Rosenberg. Lloyd miał 106 lat.

Norman Lloyd - kim był?

Norman Lloyd urodził się 8 listopada 1914 roku w Jersey City. Od dziecka wykazywał zainteresowanie śpiewem i tańcem. Gdy miał 20 lat, zadebiutował na deskach Broadwayu. W latach 30. XX w. występował w społecznie zaangażowanych spektaklach, współpracując m.in. z Federal Theatre Project, w skład którego wchodzili Orson Welles i John Houseman. Lloyd zdobył uznanie za rolę Helwiusza Cynny w spektaklu Wellesa "Juliusz Cezar", wystawianym w 1937 roku w Mercury Theatre. Była to uwspółcześniona wersja szekspirowskiego dramatu, którego akcję Welles osadził w faszystowskich Włoszech.

Jego filmowy debiut nastąpił w 1942 roku, gdy zagrał jedną z głównych ról w "Sabotażu" Alfreda Hitchcocka, a ich współpraca zaowocowała wieloletnią przyjaźnią. W późniejszych latach Lloyd wyreżyserował kilka odcinków serialu "Alfred Hitchcock przedstawia", w którym udzielał się także aktorsko.

W serii pojawili się także Steve McQueen czy Sydney Pollack. Dzięki pracy nad serialem, Lloyd nawiązał współpracę z takimi sławami jak Robert Altman, Ray Bradbury, Charles Bronson, Roger Moore i Robert Redford. Odcinek cyklu "Alfred Hitchcock przedstawia", zatytułowany "Man from the South" przyniósł Lloydowi nagrodę na festiwalu w Wenecji. Norman Lloyd był również dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy.

Przez lata współpracował z różnymi filmowcami. Pojawił się m.in. w "Południowcu" Jeana Renoira, "Światłach rampy" Charliego Chaplina, "Wieku niewinności" Martina Scorsese i "Stowarzyszeniu umarłych poetów" Petera Weira. Ostatnią filmową rolą Normana Lloyda była postać o tym samym imieniu, którą zagrał w komedii "Wykolejona" Judda Apatowa z 2015 roku.

Lista filmowych ról Normana Lloyda obejmuje około 60 pozycji. Prócz tego występował w serialach telewizyjnych, w tym w produkcji "St. Elswhere", gdzie w latach 1982-88 wcielał się w doktora Auschlandera. Pomimo podeszłego wieku, pozostawał aktywny zawodowo.

Żoną Normana Lloyda była aktorka Peggy Lloyd. Ich małżeństwo trwało 75 lat, do śmierci Peggy w wieku 98 lat w 2011 roku.

Więcej o: