Kina otwarte wcześniej. Teatry i filharmonie też - rząd zdecydował przyspieszyć

Kina, teatry i filharmonie będą otwarte wcześniej niż 29 maja, jak poprzednio zapowiadał rząd. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmienia tę datę na 21 maja.

O nowej decyzji w sprawie wcześniejszego otwarcia kin, teatrów oraz filharmonii Morawiecki poinformował podczas środowej konferencji prasowej.

Kiedy otwarcie kin i teatrów pod dachem? 21 maja, ale są pewne warunki

Do tej pory obowiązywała data 29 maja w przypadku multipleksów, kin studyjnych, teatrów czy filharmonii pod dachem, a 15 maja miały zostać otwarte m.in. kina na świeżym powietrzu. Teraz wygląda to tak, że od 15 maja otwarte zostaną plenerowe kina i teatry - przy obłożeniu maksymalnie 50 proc. widowni. Tego dnia ma również wrócić możliwość organizowania pozostałych wydarzeń kulturalnych odbywających się na świeżym powietrzu, w tym koncertów i festiwali. Natomiast od 21 maja będzie można pójść do kina czy teatru działającego w budynku. Także w tym przypadku trzeba będzie zachować ścisły reżim sanitarny, a na widowni będzie mogła być zajęta maksymalnie połowa dostępnych miejsc.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Decyzja ucieszy zapewne widzów, a także artystów i dystrybutorów kinowych oraz właścicieli teatrów czy kin. Ci ostatni już szykują już zapewne repertuar na 21 maja - choć w tym momencie nie wiemy jeszcze, czy uda się wszystkim zdążyć z otwarciem pierwszego "dozwolonego" dnia. W ciągu najbliższych tygodni do Polski wejdzie naprawdę dużo premier, m.in. innymi głośny "Nomadland", zdobywca trzech tegorocznych Oscarów: za najlepszy film, reżyserię (Chloé Zhao) i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Frances McDormand), "Na rauszu" z Madsem Mikkelsenem (najlepszy film międzynarodowy), a także "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem, który wcieli się w tytułowego ojca z oznakami demencji. Już teraz zapraszamy do należących do grupy Agora kin Helios. Repertuar można znaleźć na ich stronie.

Ponowne otwarcie kin już wkrótce. Jakie premiery zobaczymy na wielkim ekranie?

Decyzja o wcześniejszym otwarciu kin czy teatrów jest po myśli środowisk apelujących do polityków o takie przyspieszenie. Pod koniec kwietnia, gdy minister zdrowia Adam Niedzielski i premier ogłosili poprzedni harmonogram, publicznie wypowiedzieli się m.in. członkowie Gildii Reżyserek i Reżyserów Polskich. "Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała" - pisali w liście otwartym.

Więcej o: