Kina otwarte wcześniej. Teatry i filharmonie też - rząd zdecydował przyspieszyć

Kina, teatry i filharmonie będą otwarte wcześniej niż 29 maja, jak poprzednio zapowiadał rząd. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmienia tę datę na 21 maja.

O nowej decyzji w sprawie wcześniejszego otwarcia kin, teatrów oraz filharmonii Morawiecki poinformował podczas środowej konferencji prasowej.

Andrzej Krzywy z zespołu De MonoA.Krzywy: Pracuję na budowie. Nie jestem "obsraną gwiazdą", która płacze, że ma źle

Kiedy otwarcie kin i teatrów pod dachem? 21 maja, ale są pewne warunki

Do tej pory obowiązywała data 29 maja w przypadku multipleksów, kin studyjnych, teatrów czy filharmonii pod dachem, a 15 maja miały zostać otwarte m.in. kina na świeżym powietrzu. Teraz wygląda to tak, że od 15 maja otwarte zostaną plenerowe kina i teatry - przy obłożeniu maksymalnie 50 proc. widowni. Tego dnia ma również wrócić możliwość organizowania pozostałych wydarzeń kulturalnych odbywających się na świeżym powietrzu, w tym koncertów i festiwali. Natomiast od 21 maja będzie można pójść do kina czy teatru działającego w budynku. Także w tym przypadku trzeba będzie zachować ścisły reżim sanitarny, a na widowni będzie mogła być zajęta maksymalnie połowa dostępnych miejsc.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Decyzja ucieszy zapewne widzów, a także artystów i dystrybutorów kinowych oraz właścicieli teatrów czy kin. Ci ostatni już szykują już zapewne repertuar na 21 maja - choć w tym momencie nie wiemy jeszcze, czy uda się wszystkim zdążyć z otwarciem pierwszego "dozwolonego" dnia. W ciągu najbliższych tygodni do Polski wejdzie naprawdę dużo premier, m.in. innymi głośny "Nomadland", zdobywca trzech tegorocznych Oscarów: za najlepszy film, reżyserię (Chloé Zhao) i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Frances McDormand), "Na rauszu" z Madsem Mikkelsenem (najlepszy film międzynarodowy), a także "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem, który wcieli się w tytułowego ojca z oznakami demencji. Już teraz zapraszamy do należących do grupy Agora kin Helios. Repertuar można znaleźć na ich stronie.

Ponowne otwarcie kin już wkrótce. Jakie premiery zobaczymy na wielkim ekranie?

Prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska6,7 mln "premii" dla Polskiego Radia. Wszyscy "ratujemy Trójkę" - czy chcemy, czy nie

Decyzja o wcześniejszym otwarciu kin czy teatrów jest po myśli środowisk apelujących do polityków o takie przyspieszenie. Pod koniec kwietnia, gdy minister zdrowia Adam Niedzielski i premier ogłosili poprzedni harmonogram, publicznie wypowiedzieli się m.in. członkowie Gildii Reżyserek i Reżyserów Polskich. "Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała" - pisali w liście otwartym.

Więcej o: