Rząd przyspiesza otwarcie kin, ale to nie znaczy, że ruszą. Helios: Zostaliśmy zaskoczeni

Premier Mateusz Morawiecki w środę ogłosił, że przyspiesza otwarcie kin, teatrów i filharmonii - wcześniej rząd zdecydował, że te w budynkach będą mogły wznowić działalność 29 maja. Nowa data to 21 maja. Wbrew pozorom, nie oznacza to, że wtedy będzie można iść na seans.

- Zostaliśmy zaskoczeni decyzją rządu o przesunięciu terminu otwarcia kin w Polsce o osiem dni. Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów - mówi Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Agora SA. - Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach ostatni weekend maja - dodaje i podkreśla:

Branża kinowa miała szansę na otwarcie obiektów w jednym terminie, ze specjalną promocją tego wydarzenia oraz przygotowanym, przemyślanym repertuarem. Dzisiejsza decyzja rządu sprawia, że kina w Polsce będą otwierać się w rozproszony sposób, a widzowie nie będą znali konkretnej daty otwarcia poszczególnych obiektów w ich miastach.
Zobacz wideo Najsłynniejsze wpadki w filmach, serialach i nie tylko! Czy naprawdę nie dało się ich uniknąć?

Multipleksy raczej nie wystartują 21 maja. Duże premiery też trochę później

Właśnie w przypadku dużych sieci szczególnie trudno o szybką reakcję na tego typu zmiany - choćby ze względu na liczbę osób pracujących w obiektach. W lutym, gdy rząd postanowił "warunkowo" otworzyć kina na dwa tygodnie, Helios w ogóle nie otworzył swoich sal dla widzów. "Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni" - tłumaczyli wtedy. Teraz szykowali się na 29 maja, osiem dni krótszy czas to zdecydowana różnica.

Emma Corrin w 'The Crown'"The Crown". W 5. sezonie tragiczny wypadek księżnej Diany. Co z wątkami?

Jeśli chodzi o Multikino, też nie da rady wyrobić się na 21 maja. W tym momencie sieć informuje, że pierwszym dniem wznowienia działalności jest 28 maja. Cinema City jeszcze nie poinformowało o swojej decyzji.

Duży ruch widać nie tylko po stronie kiniarzy, ale także dystrybutorów. Oni jednak również na razie biorą raczej pod uwagę weekend 28-30 maja, przyspieszając swoje premiery. Na 28 maja wczoraj premierę filmu "Druga połowa" przeniósł Kino Świat, Disney ogłosił z kolei, że tego samego dnia na dużym ekranie będzie można zobaczyć oczekiwany oscarowy "Nomadland" i "Cruellę" z Emmą Stone w roli głównej. 

Andrzej Krzywy z zespołu De MonoA.Krzywy: Pracuję na budowie. Nie jestem "obsraną gwiazdą", która płacze, że ma źle

Warto pamiętać, że wybierając się do otwartego już kina, nie wolno zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Obowiązują maseczki i dezynfekcja, a na sali może być zajęte maksymalnie 50 procent miejsc. 

Więcej o: