Kina Helios już otwarte. Polecamy pokazy przedpremierowe i nie tylko

Od 21 maja można znowu chodzić do kina nie tylko "pod chmurką". Jako pierwsze na seanse zaprosiło należące do Agory kino Helios, które ma w Polsce 50 obiektów.

Rząd przyspieszył możliwość otwarcia kin w budynkach o tydzień, co postawiło przed kiniarzami trudne  zadanie. Nie jest łatwo przygotować obiekty, zatrudnić ludzi i dopiąć repertuar w tak krótkim czasie, ale Heliosowi się udało. Wśród przedpremierowych pokazów, na które można wybrać się od piątku 21 maja, są m.in. "Nomadland", "Jeden gniewny człowiek" czy "Mortal Kombat".

Zobacz wideo Wracają kina, więc świętujemy i rozdajemy zaproszenia do Heliosa [POPKULTURA]

Co zobaczyć w kinie? Helios ruszył z pokazami przedpremierowymi, a także oscarowymi filmami

Ten pierwszy to długo oczekiwany film, który ma za sobą triumfalny pochód przez festiwale i gale rozdania nagród. Zaczęło się od światowej premiery i głównej nagrody w Wenecji, a ostatnio twórczynie i twórcy "Nomadland" świętowali, trzymając w rękach trzy Oscary. 

- Stracili dom, pracę i ubezpieczenie, ukrywają się przed własnymi dziećmi. Mieszkają w kamperach i dźwigają paczki w Amazonie w realiach jak z Orwella. Nie odebrano im tylko godności - tak o bohaterach "Nomadland" mówiła Jessica Bruder, autorka książki reporterskiej "Nomadland. W drodze za pracą", na podstawie której powstał scenariusz filmu. Na pierwszy plan u reżyserki Chloe Zhao wysuwa się sześćdziesięcioletnia Fern, która straciła dobytek swojego życia w momencie, gdy zamknięto kopalnię, stanowiącą źródło utrzymania niemalże dla wszystkich mieszkańców miasteczka Empire w Nevadzie. Bohaterka, którą zagrała oscarowo Frances McDormand, postanawia przemierzyć Stany Zjednoczone w swoim vanie. Po drodze spotyka mnóstwo osób, które żyją tak jak ona.

"Jeden gniewny człowiek" to z kolei nowość od Guya Ritchiego, na którą czekają pewnie wszyscy fani Jasona Stathama. Aktor, który od lat ma swoje wierne i liczne grono wielbicieli, tym razem wciela się pracownika firmy, która organizuje konwoje i odpowiada za transport setek milionów dolarów tygodniowo po Los Angeles. Z pewnością tu nie zabraknie akcji, podobnie zresztą jak w "Mortal Kombat". Pierwsze siedem minut, które trafiły do sieci, udowadnia, że zgodnie z zapowiedziami twórców, będzie krwawo. 

W latach 90. "Mortal Kombat" to był szał, teraz będzie nowy film. Krwawy zwiastun? Mało powiedziane >>

Przedpremierowo wchodzą na duży ekran także "Godzilla vs Kong" - tu tytuł mówi sam za siebie - czy polska produkcja "Wolka" z Olgą Bołądź w roli głównej. Aktorka zagrała byłą więźniarkę, która wyrusza na Islandię, by wyrównać rachunki ze starą znajomą. Oprócz tego będzie można zobaczyć także filmy dostrzeżone przez Amerykańską Akademię Filmową: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" (najlepszy scenariusz oryginalny), "Sound of metal" (najlepszy dźwięk, najlepszy montaż), "Ojciec" z nagrodzonym Anthonym Hopkinsem oraz "Minari" (statuetka za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową).

Chociaż każdy z nich warto zobaczyć, ja szczególnie polecam "Sound of Metal" - dlatego, że już miałam okazję go obejrzeć. Te oczy, pełne przerażenia, nierozumienia, strachu, negacji... te oczy Riza Ahmeda zostaną ze mną na długo. Fantastyczna rola w "Sound of Metal" czyni z niego aktora, po którym spodziewam się od teraz praktycznie niemożliwego. W końcu już raz tego dokonał - pokazał, jak czuje się człowiek, któremu wali się świat, który musi nauczyć się życia od nowa i pogodzić z tym, czego nie da się zmienić, nawet jeśli się próbuje i bardzo chce.

 

Bardzo czekałam też na możliwość obejrzenia "Na rauszu" Thomasa Vinterberga z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. To najlepszy film europejski i zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy (w Heliosach będzie można obejrzeć go w weekend 22-23 maja). Historia czterech przyjaciół, którzy są nauczycielami i próbują sprawdzić, czy ich życie będzie lepsze, gdy będą utrzymywać stały poziom alkoholu we krwi, to bardzo interesujący pomysł, a nie spotkałam się jeszcze z żadną negatywną oceną tej produkcji. Już wiadomo, że Amerykanie chcą robić własną wersję z Leonardo DiCaprio w roli głównej, ale jednak zobaczyć kolejne wcielenie Mikkelsena, który ma w sobie niezwykły magnetyzm i talent, na pewno warto.

Thomas Vinterberg płakał, gdy odbierał nagrodę. W trakcie kręcenia filmu zginęła jego córka >>

Dla dzieciaków oscarowy triumfator, zwierzaki albo para detektywów ze Szwecji  

Młodszych widzów mogą zainteresować: laureat nagrody Akademii dla najlepszego filmu animowanego "Co w duszy gra", pełen przygód film dla całej rodziny "Psy i koty 3: łapa w łapę" oraz familijna produkcja z bohaterami niezwykle popularnej szwedzkiej serii książkowej "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu". O tej pierwszej animacji z pewnością wielu widzów słyszało (też zdobył Oscara w swojej kategorii), więc kilka słów polecenia skieruję w inną stronę. Na jednym z festiwali dziecięcych udało mi się bowiem zobaczyć "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu" i bawiłam się bardzo dobrze - podobnie zresztą jak mój siedmioletni syn. Jesteśmy w ogóle wielkimi fanami serii książek Martina Widmarka o dwójce młodych detektywów z Valleby. Co ciekawe, filmowcy nie ekranizują jednej z książek, a specjalnie napisany scenariusz.

Trzeba przyznać, że na start jest w czym wybierać, a tydzień później dołączą kolejne duże premiery, takie jak disneyowska "Cruella" z Emmą Stone. Będą także powracać m.in. seanse specjalne (szczegóły tutaj).

Od 21 maja można także planować seans w jednym z kilkudziesięciu otwartych już kin studyjnych - tu choćby w warszawskim Muranowie będzie można obejrzeć pierwszą premierę - najnowsze dzieło Pedro Almodovara "Ludzki głos" z Tildą Swinton w roli głównej. W stolicy otworzą się m.in. Kino Kultura, Kinoteka, Iluzjon i Luna. W Krakowie zaprasza widzów m.in. Kino pod Baranami czy Kino Kijów. W sumie to już kilkadziesiąt tego typu obiektów. Za tydzień dołączą kolejne, w tym multipleksy Multikina (28 maja) i Cinema City (29 maja).

Więcej o: