Filmy o porwaniach - sprawdź obrazy oraz dokumenty, które wychodzą poza ramy filmowej fikcji

Filmy o porwaniach nie tylko budzą skrajne emocje, ale mają też walor edukacyjny. Sprawdź listę tytułów, które są dowodem na to, jak ważną rolę odgrywają znaki ostrzegawcze i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Filmy o porwaniach

Koncepcja porwania towarzyszy nam od najmłodszych lat, słyszymy o niej od rodziców, w szkołach przeprowadzane są dedykowane ćwiczenia, które mają na celu pomóc uczniom przetrwać w razie niebezpieczeństwa. Wiedzę na temat porwania można czerpać też z filmów, które oprócz dreszczu emocji niosą ze sobą wiele istotnych informacji i pokazują kontekst tragicznego wydarzenia. I o ile filmy o porwaniach samolotu, czy film o porwaniu dziecka wydają się czymś surrealistycznym, to codzienne newsy przypominają nam o tym, że ten temat jest nam naprawdę bliski. 

Filmy o porwaniu - to wydarzyło się naprawdę 

Filmy o porwaniu to często prawdziwe historie, które zostały przeniesione na ekran. Celem tego typu produkcji jest wywołanie silnych emocji u widza, ale też zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego zjawiska. Poniżej prezentujemy listę filmów o porwaniu dzieci opartych na faktach, które warto obejrzeć

Zobacz też: Najlepsze thrillery. Co ciekawego można obejrzeć na Netflixie i nie tylko?

Film o porwaniu dzieci oparte na faktach

Koszmar każdego rodzica to częsty motyw, po który sięga kino. Zamiast odwracać wzrok i udawać, że problem nas nie dotyczy, warto przyjrzeć się dokładnie okolicznościom, które doprowadziły do tragedii. Poniżej prezentujemy listę tytułów w kategorii film o porwaniu dzieci na kanwie prawdziwych historii. 

 • ''Porwana w biały dzień'' (2017 r.) - historia rodziców, którzy padają ofiarą manipulatora w postaci miłego sąsiada, któremu udało się aż dwukrotnie porwać ich córkę. 
 • ''Amerykańska zbrodnia" (2007 r.) - film opowiada o losach dzieci, które pozostawione pod niewłaściwą opieką przeżywają prawdziwe piekło na ziemi. 
 • ''Zaginięcie Madeleine McCann'' (2019 r.) - serial oparty na historii zaginięcia dziecka na zagranicznych wakacjach. Madeleine została porwana, podczas gdy jej rodzice spędzali czas na kolacji z przyjaciółmi.   
 • ''Skradziony cud'' (2001 r.) historia dziecka, które zostało porwane tuż po narodzinach w szpitalu przez kobietę, która podała się za matkę noworodka.
 • ''24 godziny'' (2002 r.) co prawda to filmowa fikcja oparta na powieści pod tym samym tytułem, ale ''24 godziny" to tytuł, który pokazuje siłę rodziców i daje nadzieję. Obraz opowiada historię porwania dziewczynki chorej na astmę, której rodzicom udaje się przejąć kontrolę nad niebezpieczną sytuacją, w jakiej znalazła się ich córka. 
Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?

Film o porwaniu dziewczyny - ''I am Elizabeth Smart'' (2017 r.)

Film o porwaniu dziewczyny pt. ''I am Elizabeth Smart'' to opowieść o nastolatce, która w wieku 14 lat zostaje porwana przez mężczyznę, który wcześniej był zatrudniony w jej rodzinnym domu w charakterze złotej rączki.  Elizabeth była przetrzymywana, gwałcona i zmuszana do uczestnictwa w dziwnych rytuałach. W fabułę filmu wplecione zostały wypowiedzi prawdziwej Elizabeth, która po seansie stwierdziła, że nie chce już nigdy więcej oglądać tego filmu ze względu na bardzo dokładne odwzorowanie wydarzeń z jej życia. To bardzo realistyczny obraz. Historia Elizabeth jest wyjątkowa także ze względu na fakt, że wydarzyła się całkiem niedawno, a główna bohaterka aktualnie próbuje poskładać swoje życie na nowo.

Oto inne filmy o porwaniu dziewczyny, które warto obejrzeć:

 • ''Uprowadzona" (2008 r.) - historia nastolatki uprowadzonej w Paryżu.
 • ''Zaginiona bez śladu" (1993 r.) - opowieść o zaginięciu młodej kobiety, która znika w podróży poślubnej. 
 • ''Nikomu ani słowa" (2001 r.) historia porwania córki psychiatry, który zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę na drodze do wielkich pieniędzy. 
 • ''Handel'' (2007 r.) - film o mafii, która zajmuje się handlem ludźmi przez internet. 

Filmy o porwaniach samolotu - ''Lot ku wolności" (2010 r.) 

Motyw porwania samolotu bazuje na podwójnym lęku. Strach przed lataniem to problem wielu osób, a gdy dodamy do tego terrorystów na pokładzie lub tajnych agentów to sytuacja robi się podwójnie stresująca. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tytułów w kategorii filmy o porwaniach samolotu. 

 • ''Lot ku wolności'' (2010 r.) to historia pasażerów samolotu, który zostaje przejęty we wschodnich Niemczech. Przymusowe lądowanie w amerykańskim sektorze Berlina zachodniego, wywołuje kryzys zimnej wojny. 
 • ''Szturm'' (2010 r.) Samolot linii Air France zostaje porwany przez islamskich terrorystów. 227 pasażerów przeżywa prawdziwy koszmar w powietrzu. 
 • ''Plan lotu" (2005 r.) opowiada historię heroicznej matki, która staje do walki w obronie porwanej córki. 
 • ''Air Force 1" (1997 r.) opowiada historię uprowadzenia samolotu prezydenckiego z Pasażerem nr 1 na pokładzie. 

Zobacz też: II wojna światowa: filmy, które zasługują na szczególną uwagę

Więcej o: