Komedie lubi większość z nas, dlatego na początek spróbujemy wskazać najlepsze polskie komedie. Znaczna część zabawnych i cieszących się wciąż popularnością filmów komediowych powstała w ubiegłym stuleciu, a wśród szczególnie cenionych twórców komedii można wymienić Sylwestra Chęcińskiego, Tadeusza Chmielewskiego, Stanisława Bareję czy Juliusza Machulskiego.
''Nie lubię poniedziałku'' (1971), reż. Tadeusz Chmielewski
Wydarzenia filmu dotyczą jednego, pechowego dla wielu osób, poniedziałku. Milicjant musi pełnić służbę, opiekując się jednocześnie dzieckiem, gdyż w przedszkolu panuje różyczka. Żona milicjanta w wyniku remanentu przeprowadzonego w biurze matrymonialnym, w którym pracuje, odkrywa brak jednego obcokrajowca. Włoski przedsiębiorca przylatuje do Warszawy, a na lotnisku witają go górale, którzy biorą go za swego krewnego z Ameryki.
''Seksmisja'' (1983), reż. Juliusz Machulski
Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) w ramach naukowego eksperymentu zostają zahibernowani. Budzą się jednak dopiero po ponad 50 latach, w podziemnym świecie rządzonym przez Ligę Kobiet. Okazuje się, że przetrwali wojnę nuklearną i są ostatnimi przedstawicielami płci męskiej.
''Miś'' (1980), reż. Stanisław Bareja
Prezes Klubu Sportowego ''Tęcza'', Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym), rywalizuje z byłą żoną, Ireną (Barbara Burska), o majątek zdeponowany w londyńskim banku. Historia ta jest okazją do satyry na rzeczywistość PRL-u.
Inne polskie komedie, które można określić mianem najlepszych, to:
Jeśli jednak mamy wskazać najlepszy polski film, to być może warto popatrzeć na polską kinematografię całościowo, nie ograniczając się do konkretnych gatunków filmowych. Na początek proponujemy cztery nagrodzone Orłami filmy, reprezentujące różne gatunki.
''Pianista'' (2002), reż. Roman Polański
Ekranizacja wojennych wspomnień Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia, w którego wcielił się Adrien Brody.
''Dzień świra'' (2002), reż. Marek Koterski
Dzień z życia Adasia Miauczyńskiego, dobiegającego pięćdziesiątki rozwiedzionego polonisty, którego życie zdominowały jego własne natręctwa oraz rutyna dnia codziennego.
''Róża'' (2011), reż. Wojciech Smarzowski
Do gospodarstwa wdowy po niemieckim żołnierzu, Róży (Agata Kulesza), przybywa polski żołnierz, Tadeusz (Marcin Dorociński), któremu wojna zabrała wszystko. Z biegiem czasu dwie samotne dusze odkrywają, jak bardzo potrzebują siebie nawzajem.
''Bogowie'' (2014), reż. Łukasz Palkowski
Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, profesora Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który dąży do urzeczywistnienia swoich marzeń o przeszczepieniu serca.
Próbując wskazać kultowe polskie filmy warto prześledzić polską kinematografię z różnych czasów. Z pewnością na miano kultowych zasłużyły sobie produkcje takich reżyserów, jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Oto kolejne cztery propozycje.
''Rękopis znaleziony w Saragossie'' (1964), reż. Wojciech Has
Ekranizacja powieści opisującej podróż i perypetie kapitana Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski), gwardzisty króla Hiszpanii.
''Amator'' (1979), reż. Krzysztof Kieślowski
Młody zaopatrzeniowiec, Filip (Jerzy Stuhr), kupuje kamerę, chcąc uwiecznić narodziny swojej córki. Niebawem odkrywa swoją nową pasję.
''Dekalog'' (1988-89), reż. Krzysztof Kieślowski
Cykl dziesięciu filmów telewizyjnych odnoszących się do dziesięciu przykazań judeochrześcijańskich. Dwa z nich ukazały się również w wersji kinowej, jako ''Krótki film o zabijaniu'' i ''Krótki film o miłości''.
''Podwójne życie Weroniki'' (1991), reż. Krzysztof Kieślowski
W Polsce i we Francji w tym samym dniu przychodzą na świat dwie dziewczynki. Nazwane takim samym imieniem i podobne do siebie fizycznie, choć nie wiedzą o swoim istnieniu - łączy je więź.
Poszukajmy jednak topowych polskich filmów wśród obrazów nieco nowszych. Spośród filmów, które cieszą się ogromną popularnością i uznaniem widzów, na uwagę zasługują także m.in. animacje czy filmy biograficzne.
''Katedra'' (2002), reż. Tomasz Bagiński
Krótkometrażowy film animowany nominowany do Oscara. Opowiada historię pielgrzyma zwiedzającego budowlę przywodzącą na myśl średniowieczną katedrę.
''Sala samobójców" (2011), reż. Jan Komasa
Dominik (Jakub Gierszał) przygotowuje się do matury. Rodzice (Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński) zapewniają mu wszystko, czego zapragnie, prócz uwagi i zrozumienia. W sieci poznaje Sylwię (Roma Gąsiorowska).
''Jesteś Bogiem" (2012), reż. Leszek Dawid
Historia legendarnej grupy Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. W role Magika, Rahima i Fokusa wcielili się: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt.
"Chce się żyć" (2013), reż. Maciej Pieprzyca
Historia niepełnosprawnego Mateusza (Dawid Ogrodnik) walczącego o godność i szczęście.
Biorąc pod uwagę, że najbardziej pożądaną nagrodą w świecie filmu jest Oscar, za najlepsze filmy polskie można uznać te, które nominowane były do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Dotychczas było ich 12, a jeden z nich został nagrodzony.
"W ciemności" (2011), reż. Agnieszka Holland
Leopold Socha (Robert Więckiewicz), pomaga podczas drugiej wojny światowej Żydom ukrywać się w kanałach Lwowa.
"Zimna wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski
Historia trudnej miłości muzyka Wiktora (Tomasz Kot) i wokalistki Zuli (Joanna Kulig).
"Boże Ciało" (2019), reż. Jan Komasa
Dwudziestolatek Daniel (Bartosz Bielenia), będąc na warunkowym zwolnieniu, trafia do niewielkiego miasteczka, gdzie ma pracować w zakładzie stolarskim. Wykorzystuje nieobecność księdza Tomasza (Łukasz Simlat) i udaje nowego duchownego.
Inne filmy nominowane do Oscara:
Za najlepszy film polski można więc uznać pierwszy polski obraz, który został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2015 roku za taki film Amerykańska Akademia Filmowa uznała "Idę" (2013) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Bohaterka filmu, Anna (Agata Trzebuchowska), to sierota, która została wychowana w klasztorze. Jako nowicjuszka przed złożeniem ślubów zakonnych zostaje wysłana w odwiedziny do swojej ciotki, Wandy (Agata Kulesza). Obie kobiety wyruszają w podróż, której celem jest odkrycie tragicznej historii ich rodziny. Przy okazji odkrywają prawdę o tym, kim są.
Zobacz też: Agnieszka Grochowska - najciekawsze role filmowe