Wartościowe filmy: produkcje, które warto obejrzeć i takie, do których się wraca

Wśród ogromnej liczby produkcji kinematografii światowej znajdują się często wartościowe filmy, które warto obejrzeć i polecać znajomym. Obrazy takie niejednokrotnie niosą głębsze przesłanie, dotykają rozmaitych problemów i prowokują do refleksji. Sprawdzamy, które wartościowe filmy mogą zainteresować i stać się pozycjami, do których chętnie się wraca.

Wartościowy film na wieczór

Wartościowy film to taki, który wzbudza w widzu pożądane odczucia: prowokuje do refleksji, zachęca do zmian w swoim życiu, pozwala dostrzec pewne sprawy w innym świetle. Może to być historia o wychodzeniu z depresji, o przezwyciężaniu własnych słabości czy o pomaganiu innym - ważny jest fakt, że takiej opowieści po prostu się długo nie zapomina.

"Ukryte piękno" (2016), reż. David Frankel

Howard (Will Smith) odnosi spore sukcesy w branży reklamowej. Osobista tragedia (śmierć córki) sprawia, że mężczyzna pogrąża się w depresji. Przyjaciele z pracy postanawiają w niekonwencjonalny sposób go z niej wyciągnąć.

"Wielki Mike" (2009), reż. John Lee Hancock

Michael (Quinton Aaron) to bezdomny, czarnoskóry nastolatek, którego niespodziewanie otacza opieką bogata rodzina Leigh Anne Touhy (Sandra Bullock). W ten sposób zaczyna się historia gwiazdy futbolu amerykańskiego.

"Podaj dalej" (2000), reż. Mimi Leder

Eugene Simonet (Kevin Spacey), nauczyciel szkoły podstawowej, zadaje swoim uczniom jako zadanie domowe wymyślenie sposobu na ulepszenie świata. Trevor (Haley Joel Osment) podchodzi do polecenia bardzo poważnie i wymyśla projekt pod nazwą "Podaj dalej".

"Jak zostać królem" (2010), reż. Tom Hooper

Książę Albert (Colin Firth), musi zasiąść na tronie jako król Jerzy VI. Sęk w tym, że nękające go od dzieciństwa jąkanie się dyskwalifikuje go jako mówcę. Księżna Elżbieta udaje się po pomoc do kontrowersyjnego logopedy Lionela (Geoffrey Rush).

"Jestem Bogiem" (2011), reż. Neil Burger

Eddie (Bradley Cooper), niespełniony pisarz, rozstaje się ze swą dziewczyną, Lindy (Abbie). Gdy wydawca grozi zerwaniem kontraktu, Eddie sięga po tajemnicze tabletki, które otrzymuje od byłego szwagra. Ich działanie pozwala mu osiągnąć sukces. Pojawiają się jednak skutki uboczne...

Mądre filmy warte obejrzenia

Choć produkcje kinowe obliczone są na zyski i rozrywkę dla mas, to nietrudno wśród nich znaleźć mądre filmy warte obejrzenia. Mogą to być np. historie osób niepełnosprawnych czy opowieść o tym, do czego mogą zainspirować wyrzuty sumienia. Za sprawą mądrych filmów można też sprawdzić, na czym polega tzw. efekt motyla.

"Magnolia" (1999), reż. Paul Thomas Anderson

Wielowątkowa opowieść obejmująca jeden dzień z życia mieszkańców San Fernando Valley. Są wśród nich: wybitnie uzdolniony chłopiec, starszy mężczyzna umierający na raka czy kobieta ślepo wierząca swemu mężowi. Ich losy w przedziwny sposób splatają się ze sobą.

"Efekt motyla" (2004), reż. J. Mackye Gruber, Eric Bress

Evan (Ashton Kutcher) za sprawą swojego dziennika z dzieciństwa przenosi się w czasie do przeszłości. Stara się w niej wprowadzić korzystne zmiany. Okazuje się, że efekty jego działań przynoszą inne skutki w teraźniejszości, niż te, których się spodziewał.

"Wszystko za życie" (2007), reż. Sean Penn

Christopher (Emile Hirsch) po ukończeniu studiów porzuca dotychczasowe życie i wyrusza w podróż autostopem na Alaskę.

"Siedem dusz" (2008), reż. Gabriele Muccino

Ben (Will Smith) obarcza się winą za spowodowanie wypadku, w wyniku którego śmierć poniosło siedem osób, w tym jego dziewczyna. Szukając odkupienia, postanawia zmienić losy siedmiu obcych mu osób.

"Chce się żyć" (2013), reż. Maciej Pieprzyca

Niepełnosprawny Mateusz (Dawid Ogrodnik) podejmuje walkę o godność i szczęście.

Zobacz wideo Inspiracja czy ciężka praca, czyli skąd biorą się najlepsze pomysły. Wywiad z Krzysztofem Zalewskim [Popkultura Extra]

Wartościowe filmy dla młodzieży

Na uwagę zasługują też wartościowe filmy dla młodzieży. I tu znajdziemy interesujące historie o miłości, przyjaźni i tym, co w życiu ważne.

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" (1989), reż. Peter Weir

Nauczyciel literatury, John Keating (Robin Williams), rozpoczyna pracę w konserwatywnej szkole dla chłopców. Jego niekonwencjonalne metody nauczania prowadzą do reaktywacji Stowarzyszenia Umarłych Poetów.

"Mój przyjaciel Hachiko" (2009), reż. Lasse Hallström

Profesor Wilson (Richard Gere) znajduje na stacji kolejowej szczeniaka rasy Akita. Między psem, nazwanym Hachiko, a mężczyzną rodzi się głębokie uczucie.

"Gwiazd naszych wina" (2014), reż. Josh Boone

Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort) to para nastolatków zmagających się z chorobą nowotworową. Poznali się na spotkaniu grupy wsparcia i połączyła ich wielka miłość.

"Juno" (2007), reż. Jason Reitman

Juno (Ellen Page) to szesnastolatka, która swój "pierwszy raz" postanawia odbyć z kolegą z klasy, Bleekerem. Okazuje się, że zaszła w ciążę.

"Boyhood" (2014), reż. Richard Linklater

12 lat z życia rodziny, ilustracja dorastania Masona (Ellar Coltrane).

Wartościowe filmy, które warto obejrzeć

Niemal każdy może wskazać wartościowe filmy, które warto obejrzeć. Czasem są to obrazy, które poruszają w widzu jakąś głęboko ukrytą strunę, zachęcają go do zatrzymania się i zastanowienia się nad swoim życiem, lub zwyczajnie napawają optymizmem na przyszłość. Oto kolejne propozycje:

"Nietykalni" (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Philippe (François Cluzet) jest zamożnym arystokratą poruszającym się na wózku inwalidzkim. Poszukuje osobistego asystenta i nieoczekiwanie zatrudnia Drissa (Omar Sy), chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Przyjaźń, która ich połączy, uczyni ich nietykalnymi.

"Tylko razem z córką" (1991), reż. Brian Gilbert

Betty (Sally Field) mieszka w Michigan wraz z mężem Moodym (Alfred Molina), lekarzem pochodzącym z Iranu, a także córeczką Mahtob. Mąż namawia żonę na odwiedziny u jego rodziny. W Iranie Moody przeistacza się w tyrana, a Betty jest izolowana od swej rodziny i pozbawiana praw. Postanawia uciec wraz z córką.

"Sala samobójców" (2011), reż. Jan Komasa

Dominik (Jakub Gierszał) ma bogatych rodziców (Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński) i maturę przed sobą. W sieci poznaje tajemniczą Sylwię (Roma Gąsiorowska), która wprowadza go do "Sali samobójców".

"Kwiat pustyni" (2009), reż. Sherry Hormann

13-letnia Somalijka Waris (Soraya Omar-Scego) dowiaduje się, że została sprzedana jako żona. Decyduje się na ucieczkę. Rodzina matki wysyła ją do Londynu. Po kilku latach, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, Waris zaczyna karierę modelki.

"Bez mojej zgody" (2009), reż. Nick Cassavetes

Sara (Cameron Diaz) i Brian (Jason Patric) są rodzicami Kate (Sofia Vassilieva), chorej na białaczkę. Decydują się na poczęcie kolejnego dziecka, by ratować zdrowie i życie Kate. W wieku 11 lat Anna (Abigail Breslin) zaczyna walkę o prawo do rozporządzania własnym ciałem.

Zobacz też: Anya Taylor-Joy zachwyca w "Gambicie królowej", ale musicie zobaczyć też jej inne role. W jakich filmach zagrała?

Więcej o: