"Fucking Bornholm". Ten serial audio miał być filmem - i jest. Agnieszka Grochowska i Maciej Stuhr na pierwszych zdjęciach

Trwają zdjęcia do filmu "Fucking Bornholm" w reżyserii Anny Kazejak. W rolach głównych zobaczymy Agnieszkę Grochowską, Macieja Stuhra, Jaśminę Polak i Grzegorza Damięckiego. Gościnnie wystąpi Magnus Krepper. Projekt będzie prezentowany w prestiżowym programie New Horizons' Polish Days Goes to Cannes na targach Marché du Film podczas 74. MFF w Cannes. Prezentujemy pierwsze zdjęcia z planu.

"Fucking Bornholm" to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie. Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?

Zobacz wideo Maciej Stuhr komentuje zamieszanie wokół łódzkiej filmówki: Mnie nie spotkało w szkole nic złego, ale byłem na innej pozycji [Popkultura Extra]

"Fucking Bornholm" na ekranie. "Chodzi o osadzenie tej historii w konwencji dramato-komedii"

Kazejak najpierw wyobrażała sobie "Fucking Bornholm" właśnie jako film. Reżyserka i scenarzystka trzykrotnie ubiegała się o dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jednak na drodze stawały jej kolejne przeszkody. Z pomocą przyszedł Empik Go, który zaproponował opracowanie "FB" jako serialu audio. Wystąpili w nim m.in. Magdalena Różczka, Michał Czernecki, Leszek Lichota i Olga Kalicka. Po pozytywnym przyjęciu produkcji PISF wsparło realizację filmu, do którego właśnie powstają zdjęcia. W rolach głównych wystąpią Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki.

Tak o projekcie mówi Anna Kazejak: – Wierzę, że istnieje duża szansa na opowiedzenie uniwersalnej, przejmującej historii o zmaganiu się ludzi z własną naturą, siłowaniu się z konwenansem. O odpowiedzialności za dzieci i za "drugą połowę". Szalenie istotny jest ton, w którym film zostanie opowiedziany – lekki i momentami zabawny. Chodzi nam bowiem o osadzenie tej historii w konwencji dramato-komedii, nie zaś ciężkiego dramatu.

Marta Lewandowska, producentka filmu, dodaje: – Historia przedstawiona w filmie umożliwia widzowi łatwą identyfikację. Przez to, że opowiada o relacjach rodzinnych, w które wszyscy jesteśmy uwikłani, stwarza odbiorcy przestrzeń do konfrontacji z własnymi doświadczeniami. Film będzie pokazywał konsekwencje braku szczerych rozmów wśród najbliższych.

Projekt zostanie pokazany w ramach prestiżowego programu New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes na targach Marché du Film podczas 74. MFF w Cannes. Jak piszą organizatorzy, to program, do którego zapraszane są najważniejsze festiwale, aby przedstawić zagranicznej branży wybrane przez siebie filmy, które nie mają jeszcze agentów sprzedaży, dystrybutorów, czy wyznaczonej premiery festiwalowej.

Producentem filmu jest Friends With Benefits Studio. Koproducentami TVN oraz Empik Go, który w 2020 r. wyprodukował "Fucking Bornholm" w formie serialu audio. Dystrybucją w Polsce zajmuje się NEXT FILM.

Więcej o: